7 kroků - co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Ztráta nebo odcizení zavazadla na dovolené je noční můrou každého cestovatele. S novou generací chytrých technologií a kvalitními zámky však můžeme tomuto problému předejít a udržet naše cennosti v bezpečí. V tomto článku se podíváme na 7 kroků ochrany našich zavazadel během cestování, a představíme vám vychytávky, které vám pomohou užívat si vaše cestování bez obav. A co dělat, když se vaše zavazadlo přesto ztratí?

Krok 1: Prevence je nejdůležitější

Pro minimalizaci rizik ztráty nebo krádeže zavazadla je důležité přijmout preventivní opatření. Vždy označte svá zavazadla kontaktními údaji, abyste v případě ztráty usnadnili jejich nalezení. Snažte se je mít vždy na dohled a nechávejte je pouze na bezpečných místech. Minimalizujte množství cenných věcí, které nosíte s sebou, a při cestování si vytvořte kopie důležitých dokumentů

Krok 2: Využijte technologie pro ochranu zavazadla

Existuje mnoho chytrých technologií, které mohou pomoci ochránit vaše zavazadlo. Můžete si pořídit kvalitní zámky s vylepšenými materiály, jako jsou ocelová lana nebo zámkové popruhy, které ztíží přístup zlodějům ke ztraceným věcem. Existují i batohy, které spustí alarm, když se od vás vzdálí na určitou vzdálenost. Na mnoha zavazadlech jsou i promyšlené zipy, kapsy a podobné vychytávky, které krádež znesnadní. 

Pokud preferujete chytré kufry, můžete využít možnosti sledování pomocí GPS, které vám umožní rychle lokalizovat zavazadlo, nebo Bluetooth sledovače, které vám pomohou sledovat kufr do vzdálenosti 15 metrů. 

Existuje i mnoho lokátorů, které můžete vložit i do menšího zavazadla: například do ledvinky, kabelky, nebo třeba na klíče. Nejznámější pro iOS uživatele jsou Apple AirTag, pro Android je to pak například Fixed, Chipolo nebo Lamax 

Samozřejmě vždy před použitím těchto smart řešení zkontrolujte aktuální předpisy leteckých společností, zda je v kabině letadla povoleno používání baterií a chytrých zařízení.

Krok 3: Ztráta zavazadla: Dvojnásobně se ujistěte!

Předtím než podáte jakékoliv hlášení, pečlivě se ujistěte, že je vaše zavazadlo opravdu pryč a nedošlo jen k pouhé záměně. Zkontrolujte okolí, jestli nenajdete kufr podobný vašemu s cizím identifikačním štítkem. Pokud najdete kufr s kontaktními údaji, obraťte se na ně.

Krok 4: Nahlášení příslušné osobě

Pokud jste si jistí, že je vaše zavazadlo skutečně ztraceno, okamžitě to nahlašte příslušné osobě. Zjistěte, kdo je odpovědný za místo, kde jste zavazadlo ztratili, například personál letecké společnosti, hotelu, vlaku nebo restaurace. Požádejte je o formuláře nebo dokumenty, které budete potřebovat vyplnit k prokázání ztráty. Zjistěte si také informace o podmínkách poskytování odškodného za ztracené zavazadlo v případě zavinění ztráty třetí osobou.

Krok 5: Zablokování platebních karet a telefonů

Pokud jste měli v zavazadle bankovní karty, mobilní telefony nebo jiné cennosti, okamžitě je zablokujte, abyste zabránili zneužití. Kontaktujte svou banku a poskytovatele mobilních služeb a informujte je o situaci. Nechte si zablokovat další platby a požádejte je, aby byly všechny případné neoprávněné transakce zrušeny. Pokud potřebujete přístup k penězům bez karty, obraťte se na svou banku, kde vám poradí.

Krok 6: Nahlášení policii

Pro účely cestovního pojištění budete potřebovat policejní záznam o ztrátě nebo krádeži zavazadla. Okamžitě kontaktujte místní policii a informujte se, jak můžete získat písemné potvrzení o incidentu. Tento dokument bude důležitý pro následné podání žádosti o náhradu škody.
 
Krok 7: Kontaktování pojišťovny a podání žádosti

Nyní je čas kontaktovat svou pojišťovnu a podat žádost o náhradu ztraceného zavazadla. Připravte veškeré potřebné dokumenty, včetně policejního záznamu, potvrzení o nákladech na ztracené věci a seznamu ztracených předmětů. Pojišťovna vám poskytne informace o procesu podání žádosti a odpoví na veškeré dotazy, které byste mohli mít.


Zaměřte se tedy hlavně na prevenci. A pro nejhorší případy, kdyby se vaše zavazadlo i přesto ztratilo, si zařiďte raději cestovní pojištění, které vám poskytne náhradu za ztracené zavazadlo i věci v něm.

 

Mohlo by vás zajímat:

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Jak sjednat cestovní pojištění

Pojištění odpovědnosti využijete i na cestách

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii