Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

7 kroků: Co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Ztráta nebo odcizení zavazadla na dovolené je noční můrou každého cestovatele. S novou generací chytrých technologií a kvalitními zámky však můžeme tomuto problému předejít a udržet vaše cennosti v bezpečí. Představíme vám vychytávky, které vám pomohou užívat si vaše cestování bez obav. A co dělat, když se vaše zavazadlo přesto ztratí?

Krok 1: Prevence je nejdůležitější

Pro minimalizaci rizik ztráty nebo krádeže zavazadla je důležité přijmout preventivní opatření. Vždy označte svá zavazadla kontaktními údaji, abyste v případě ztráty usnadnili jejich nalezení. Snažte se je mít vždy na dohled a nechávejte je pouze na bezpečných místech. Minimalizujte množství cenných věcí, které nosíte s sebou, a při cestování si vytvořte kopie důležitých dokumentů

Krok 2: Využijte technologie pro ochranu zavazadla

Existuje mnoho chytrých technologií, které mohou pomoci ochránit vaše zavazadlo. Můžete si pořídit kvalitní zámky s vylepšenými materiály, jako jsou ocelová lana nebo zámkové popruhy, které ztíží přístup zlodějům ke ztraceným věcem. Existují i batohy, které spustí alarm, když se od vás vzdálí na určitou vzdálenost. Na mnoha zavazadlech jsou i promyšlené zipy, kapsy a podobné vychytávky, které krádež znesnadní. 

Pokud preferujete chytré kufry, můžete využít možnosti sledování pomocí GPS, které vám umožní rychle lokalizovat zavazadlo, nebo Bluetooth sledovače, které vám pomohou sledovat kufr do vzdálenosti 15 metrů. 

 

Existuje i mnoho lokátorů, které můžete vložit i do menšího zavazadla: například do ledvinky, kabelky, nebo třeba na klíče. Nejznámější pro iOS uživatele jsou Apple AirTag, pro Android je to pak například Fixed, Chipolo nebo Lamax.

Samozřejmě vždy před použitím těchto smart řešení zkontrolujte aktuální předpisy leteckých společností, zda je v kabině letadla povoleno používání baterií a chytrých zařízení.

Krok 3: Ztráta zavazadla: Dvojnásobně se ujistěte!

Předtím než podáte jakékoliv hlášení, pečlivě se ujistěte, že je vaše zavazadlo opravdu pryč a nedošlo jen k pouhé záměně. Zkontrolujte okolí, jestli nenajdete kufr podobný vašemu s cizím identifikačním štítkem. Pokud najdete kufr s kontaktními údaji, obraťte se na ně.

Krok 4: Nahlášení příslušné osobě

Pokud jste si jistí, že je vaše zavazadlo skutečně ztraceno, okamžitě to nahlaste příslušné osobě. Zjistěte, kdo je odpovědný za místo, kde jste zavazadlo ztratili, například personál letecké společnosti, hotelu, vlaku nebo restaurace. Požádejte je o formuláře nebo dokumenty, které budete potřebovat vyplnit k prokázání ztráty. Zjistěte si také informace o podmínkách poskytování odškodného za ztracené zavazadlo v případě zavinění ztráty třetí osobou.

Generali Česká pojišťovna

Krok 5: Zablokování platebních karet a telefonů

Pokud jste měli v zavazadle bankovní karty, mobilní telefony nebo jiné cennosti, okamžitě je zablokujte, abyste zabránili zneužití. Kontaktujte svou banku a poskytovatele mobilních služeb a informujte je o situaci. Nechte si zablokovat další platby a požádejte je, aby byly všechny případné neoprávněné transakce zrušeny. Pokud potřebujete přístup k penězům bez karty, obraťte se na svou banku, kde vám poradí.

Krok 6: Nahlášení policii

Pro účely cestovního pojištění budete potřebovat policejní záznam o ztrátě nebo krádeži zavazadla. Okamžitě kontaktujte místní policii a informujte se, jak můžete získat písemné potvrzení o incidentu. Tento dokument bude důležitý pro následné podání žádosti o náhradu škody.

Krok 7: Kontaktování pojišťovny a podání žádosti

Nyní je čas kontaktovat svou pojišťovnu a podat žádost o náhradu ztraceného zavazadla. Připravte veškeré potřebné dokumenty, včetně policejního záznamu, potvrzení o nákladech na ztracené věci a seznamu ztracených předmětů. Pojišťovna vám poskytne informace o procesu podání žádosti a odpoví na veškeré dotazy, které byste mohli mít.

 

Zaměřte se tedy hlavně na prevenci. A pro nejhorší případy, kdyby se vaše zavazadlo i přesto ztratilo, si zařiďte raději cestovní pojištění, které vám poskytne náhradu za ztracené zavazadlo i věci v něm.

 

Mohlo by vás zajímat:

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Jak sjednat cestovní pojištění

Pojištění odpovědnosti využijete i na cestách

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii