Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

7 kroků - co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Ztráta nebo odcizení zavazadla na dovolené je noční můrou každého cestovatele. S novou generací chytrých technologií a kvalitními zámky však můžeme tomuto problému předejít a udržet naše cennosti v bezpečí. V tomto článku se podíváme na 7 kroků ochrany našich zavazadel během cestování, a představíme vám vychytávky, které vám pomohou užívat si vaše cestování bez obav. A co dělat, když se vaše zavazadlo přesto ztratí?

Krok 1: Prevence je nejdůležitější

Pro minimalizaci rizik ztráty nebo krádeže zavazadla je důležité přijmout preventivní opatření. Vždy označte svá zavazadla kontaktními údaji, abyste v případě ztráty usnadnili jejich nalezení. Snažte se je mít vždy na dohled a nechávejte je pouze na bezpečných místech. Minimalizujte množství cenných věcí, které nosíte s sebou, a při cestování si vytvořte kopie důležitých dokumentů

Krok 2: Využijte technologie pro ochranu zavazadla

Existuje mnoho chytrých technologií, které mohou pomoci ochránit vaše zavazadlo. Můžete si pořídit kvalitní zámky s vylepšenými materiály, jako jsou ocelová lana nebo zámkové popruhy, které ztíží přístup zlodějům ke ztraceným věcem. Existují i batohy, které spustí alarm, když se od vás vzdálí na určitou vzdálenost. Na mnoha zavazadlech jsou i promyšlené zipy, kapsy a podobné vychytávky, které krádež znesnadní. 

Pokud preferujete chytré kufry, můžete využít možnosti sledování pomocí GPS, které vám umožní rychle lokalizovat zavazadlo, nebo Bluetooth sledovače, které vám pomohou sledovat kufr do vzdálenosti 15 metrů. 

Existuje i mnoho lokátorů, které můžete vložit i do menšího zavazadla: například do ledvinky, kabelky, nebo třeba na klíče. Nejznámější pro iOS uživatele jsou Apple AirTag, pro Android je to pak například Fixed, Chipolo nebo Lamax 

Samozřejmě vždy před použitím těchto smart řešení zkontrolujte aktuální předpisy leteckých společností, zda je v kabině letadla povoleno používání baterií a chytrých zařízení.

Krok 3: Ztráta zavazadla: Dvojnásobně se ujistěte!

Předtím než podáte jakékoliv hlášení, pečlivě se ujistěte, že je vaše zavazadlo opravdu pryč a nedošlo jen k pouhé záměně. Zkontrolujte okolí, jestli nenajdete kufr podobný vašemu s cizím identifikačním štítkem. Pokud najdete kufr s kontaktními údaji, obraťte se na ně.

Krok 4: Nahlášení příslušné osobě

Pokud jste si jistí, že je vaše zavazadlo skutečně ztraceno, okamžitě to nahlašte příslušné osobě. Zjistěte, kdo je odpovědný za místo, kde jste zavazadlo ztratili, například personál letecké společnosti, hotelu, vlaku nebo restaurace. Požádejte je o formuláře nebo dokumenty, které budete potřebovat vyplnit k prokázání ztráty. Zjistěte si také informace o podmínkách poskytování odškodného za ztracené zavazadlo v případě zavinění ztráty třetí osobou.

Krok 5: Zablokování platebních karet a telefonů

Pokud jste měli v zavazadle bankovní karty, mobilní telefony nebo jiné cennosti, okamžitě je zablokujte, abyste zabránili zneužití. Kontaktujte svou banku a poskytovatele mobilních služeb a informujte je o situaci. Nechte si zablokovat další platby a požádejte je, aby byly všechny případné neoprávněné transakce zrušeny. Pokud potřebujete přístup k penězům bez karty, obraťte se na svou banku, kde vám poradí.

Krok 6: Nahlášení policii

Pro účely cestovního pojištění budete potřebovat policejní záznam o ztrátě nebo krádeži zavazadla. Okamžitě kontaktujte místní policii a informujte se, jak můžete získat písemné potvrzení o incidentu. Tento dokument bude důležitý pro následné podání žádosti o náhradu škody.
 
Krok 7: Kontaktování pojišťovny a podání žádosti

Nyní je čas kontaktovat svou pojišťovnu a podat žádost o náhradu ztraceného zavazadla. Připravte veškeré potřebné dokumenty, včetně policejního záznamu, potvrzení o nákladech na ztracené věci a seznamu ztracených předmětů. Pojišťovna vám poskytne informace o procesu podání žádosti a odpoví na veškeré dotazy, které byste mohli mít.


Zaměřte se tedy hlavně na prevenci. A pro nejhorší případy, kdyby se vaše zavazadlo i přesto ztratilo, si zařiďte raději cestovní pojištění, které vám poskytne náhradu za ztracené zavazadlo i věci v něm.

 

Mohlo by vás zajímat:

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Jak sjednat cestovní pojištění

Pojištění odpovědnosti využijete i na cestách

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii