Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

Kolik stojí zdravotní péče v Chorvatsku? Jaké jsou nejčastější úhrady ze zdravotního pojištění? A proč přemýšlet, jestli se vydat autem na sever nebo se převézt trajektem na ostrovy? Odpovědi najdete v našem článku. Chorvatsko i letos patří mezi nejoblíbenější destinace pro české dovolené. Týká se to pevniny i ostrovů. Aktuální informace, které se týkají nákladů na zdravotní péči, mluví jasně – v Chorvatsku se zdražovalo. V případě platby za ošetření u praktického lékaře meziročně dokonce čtyřnásobně.

Aktivní letní dovolené jsou často spojené s úrazy a také onemocněními. „Když se podíváme, ze kterých zemí se hlásí nejvíce zdravotních potíží dětí i dospělých, jsou to obvykle Egypt, Itálie, Chorvatsko, Rakousko a Řecko. Málokoho asi překvapí, že Čechy v zahraničí trápí zažívací potíže, potíže se zuby a záněty horních cest dýchacích. Specialitou jsou pak velmi nepříjemné záněty uší,“ přibližuje praxi Eva Kratochvílová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali České pojišťovny. Na co si tedy dát pozor a s čím počítat v Chorvatsku?

S KARTOU EVROPSKÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ NEMUSÍTE USPĚT

Nejvíc Čechů v létě míří „tradičně“ za sluncem a mořem do Chorvatska. Když už zde k nějaké zdravotní komplikaci dojde, není potřeba panikařit. Tamější zdravotnictví je na dobré úrovni a je srovnatelné s tím u nás v Česku.

Síť ambulantních lékařů (ordinacije) je v turistických destinacích poměrně hustá, ordinační hodiny bývají různé, často mají otevřeno až do devatenácti hodin. Přestože se pohybujeme v rámci Evropské unie a měli bychom být ošetřeni za stejných podmínek jako místní občané, místní lékaři akceptují Evropský průkaz zdravotního pojištění spíše zřídka. Cestovní pojištění tak i pro tuto destinaci dává jednoznačně smysl.

Další vyšší úrovní lékařského zařízení jsou polikliniky (domovi zdravlja), kde funguje více ambulantních lékařů. Nicméně nebývají v nich často k dispozici potřebné zobrazovací vyšetřovací metody, případně laboratoř. Ošetří zde spíše jednoduché úrazy jako jsou řezné rány či poranění mořským ježkem. Se složitějšími obtížemi nebo v případě nutnosti speciálních vyšetření je třeba vyhledat nemocnice (bolnice). Ty se nachází ve velkých městech jako Pula, Rijeka, Zadar nebo Split.

POZOR NA OSTROVY, ZDRAVOTNÍ PÉČE JE OMEZENÁ

Chorvatsko má z pohledu cestování a zdravotní péče jedno specifikum – řada turisticky oblíbených míst se nachází na některém z mnoha chorvatských ostrovů, což v případě zdravotních problémů komplikuje transport k lékaři. Někde například trajekty mezi ostrovem a pevninou jezdí jen několikrát denně. „Je vhodné s tím počítat a vycestovat do takové destinace s vybavenou cestovní lékárničkou,“ doporučuje Eva Kratochvílová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali České pojišťovny.

V případě řešení vážných situací se pacienti na pevninu transportují buď letecky vrtulníkem, nebo záchranářskou lodí. „S velmi malými dětmi nebo u starších, případně chronicky nemocných pacientů doporučujeme volit dovolenou na pevnině, kde je péče rychleji dostupná,” upozorňuje Eva Kratochvílová.
 

CHORVATSKÁ LÉKAŘSKÁ ZAŘÍZENÍ VYŽADUJÍ PLATBU NA MÍSTĚ

Cestovní pojištění by mělo být při cestách do ciziny standardem. A to i do zemí v rámci EU. Například v Chorvatsku je potřeba s úhradou za ošetření počítat vždy. Podle zkušeností Generali České pojišťovny je přístup místních lékařů k akceptování úhrady za ošetření prostřednictvím pojišťovny spíše výjimečný.

Pokud ošetření uhradíte v hotovosti, vždy si vyžádejte a uschovejte lékařskou zprávu a účet. O proplacení lze požádat pomocí chytrého telefonu i rovnou ze zahraničí. Pokud nemáte možnost uhradit ošetření v hotovosti, lze za pomoci asistenční služby pojišťovny a prostřednictvím jejích partnerů uhradit náklady na místě hotově.

V Chorvatsku je kromě toho navíc potřeba počítat s poplatky, které je nutné uhradit i v případě, že zdravotnické zařízení uzná Evropský průkaz zdravotního pojištění. Obvykle se jedná o spoluúčast a za ambulantní ošetření se pohybuje v řádech několika EUR. V případě hospitalizace se odvíjí od její délky, maximálně je to cca 260 EUR. Tuto spoluúčast lze uhradit z cestovního pojištění.

ORIENTAČNÍ CENY ZDRAVOTNÍ PÉČE:

Ošetření u praktického lékaře – 40 EUR

Ošetření u specialisty ORL, gynekolog apod. – 70 EUR

Diagnostické vyšetření RTG – 20 EUR jeden snímek

Ošetření u zubaře – 50 EUR

Sádrová dlaha, ortéza – 30 až 120 EUR

Antibiotika – 15 EUR

Spoluúčast k Evropskému průkazu zdravotního pojištění:

Den hospitalizace v nemocnici – 15 EUR

Maximální doplatek při hospitalizaci – 260 EUR

Ošetření v nemocnici – 10 EUR

 

TOP 5 NEJČASTĚJŠÍCH DIAGNÓZ V CHORVATSKU

1. Během dovolených v Chorvatsku vedou úrazy. Typicky jde o různá uklouznutí a pády, polovinu všech úrazů tvoří zlomeniny dolních končetin. Dále se jedná o drobná poranění od mořských ježků, pořezání o kameny, odřeniny, pohmožděniny apod. Bohužel se objevují i vážnější dopravní nehody s mnohočetným poraněním a případy tonutí, respektive utonutí.

2. Na druhém místě jsou respirační onemocnění, konkrétně jde o anginy, záněty horních i dolních dýchacích cest. Do této kategorie přitom patří i covid-19. Nejčastěji tyto události specialisté asistence cestovního pojištění řeší u dětí.

3. Třetí jsou záněty uší. Ty většinou souvisí s respiračním onemocněním a mnohdy probíhají současně. Zde je věkové zastoupení rozvrstveno více rovnoměrně. V Chorvatsku se se záněty uší setkáváme méně než v destinacích, kde klienti dávají přednost před mořem koupání v bazénech.

4. Kožní obtíže se drží na čtvrté příčce a  převážně jde o různé vyrážky, reakce na bodnutí hmyzem nebo opary. Velmi často zejména na počátku prázdnin asistenční služba řeší s klienty neštovice.

5. Obtíže vyžadující zubní ošetření máme na místě pátem. Většinou se jedná o bolesti zubu nebo vypadlé plomby. „S touto diagnózou se častěji setkáváme u destinací, kam se jezdí na dlouhodobější pobyty, ale v posledních letech se i v tomto mění chování klientů a chodí na zubní ošetření i při kratších dovolených,” vysvětluje Eva Kratochvílová.
 

Ať už se vydáte do Chorvatska nebo jiné dovolenkové destinace, vždy vám doporučujeme zařídit si cestovní pojištění. Ušetříte spoustu starostí.

Přečtěte si také:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii