Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

Kolik stojí zdravotní péče v Chorvatsku? Jaké jsou nejčastější úhrady ze zdravotního pojištění? A proč přemýšlet, jestli se vydat autem na sever nebo se převézt trajektem na ostrovy? Odpovědi najdete v našem článku. Chorvatsko i letos patří mezi nejoblíbenější destinace pro české dovolené. Týká se to pevniny i ostrovů. Aktuální informace, které se týkají nákladů na zdravotní péči, mluví jasně – v Chorvatsku se zdražovalo. V případě platby za ošetření u praktického lékaře meziročně dokonce čtyřnásobně.

Aktivní letní dovolené jsou často spojené s úrazy a také onemocněními. „Když se podíváme, ze kterých zemí se hlásí nejvíce zdravotních potíží dětí i dospělých, jsou to obvykle Egypt, Itálie, Chorvatsko, Rakousko a Řecko. Málokoho asi překvapí, že Čechy v zahraničí trápí zažívací potíže, potíže se zuby a záněty horních cest dýchacích. Specialitou jsou pak velmi nepříjemné záněty uší,“ přibližuje praxi Eva Kratochvílová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali České pojišťovny. Na co si tedy dát pozor a s čím počítat v Chorvatsku?

S KARTOU EVROPSKÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ NEMUSÍTE USPĚT

Nejvíc Čechů v létě míří „tradičně“ za sluncem a mořem do Chorvatska. Když už zde k nějaké zdravotní komplikaci dojde, není potřeba panikařit. Tamější zdravotnictví je na dobré úrovni a je srovnatelné s tím u nás v Česku.

Síť ambulantních lékařů (ordinacije) je v turistických destinacích poměrně hustá, ordinační hodiny bývají různé, často mají otevřeno až do devatenácti hodin. Přestože se pohybujeme v rámci Evropské unie a měli bychom být ošetřeni za stejných podmínek jako místní občané, místní lékaři akceptují Evropský průkaz zdravotního pojištění spíše zřídka. Cestovní pojištění tak i pro tuto destinaci dává jednoznačně smysl.

Další vyšší úrovní lékařského zařízení jsou polikliniky (domovi zdravlja), kde funguje více ambulantních lékařů. Nicméně nebývají v nich často k dispozici potřebné zobrazovací vyšetřovací metody, případně laboratoř. Ošetří zde spíše jednoduché úrazy jako jsou řezné rány či poranění mořským ježkem. Se složitějšími obtížemi nebo v případě nutnosti speciálních vyšetření je třeba vyhledat nemocnice (bolnice). Ty se nachází ve velkých městech jako Pula, Rijeka, Zadar nebo Split.

POZOR NA OSTROVY, ZDRAVOTNÍ PÉČE JE OMEZENÁ

Chorvatsko má z pohledu cestování a zdravotní péče jedno specifikum – řada turisticky oblíbených míst se nachází na některém z mnoha chorvatských ostrovů, což v případě zdravotních problémů komplikuje transport k lékaři. Někde například trajekty mezi ostrovem a pevninou jezdí jen několikrát denně. „Je vhodné s tím počítat a vycestovat do takové destinace s vybavenou cestovní lékárničkou,“ doporučuje Eva Kratochvílová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali České pojišťovny.

V případě řešení vážných situací se pacienti na pevninu transportují buď letecky vrtulníkem, nebo záchranářskou lodí. „S velmi malými dětmi nebo u starších, případně chronicky nemocných pacientů doporučujeme volit dovolenou na pevnině, kde je péče rychleji dostupná,” upozorňuje Eva Kratochvílová.
 

CHORVATSKÁ LÉKAŘSKÁ ZAŘÍZENÍ VYŽADUJÍ PLATBU NA MÍSTĚ

Cestovní pojištění by mělo být při cestách do ciziny standardem. A to i do zemí v rámci EU. Například v Chorvatsku je potřeba s úhradou za ošetření počítat vždy. Podle zkušeností Generali České pojišťovny je přístup místních lékařů k akceptování úhrady za ošetření prostřednictvím pojišťovny spíše výjimečný.

Pokud ošetření uhradíte v hotovosti, vždy si vyžádejte a uschovejte lékařskou zprávu a účet. O proplacení lze požádat pomocí chytrého telefonu i rovnou ze zahraničí. Pokud nemáte možnost uhradit ošetření v hotovosti, lze za pomoci asistenční služby pojišťovny a prostřednictvím jejích partnerů uhradit náklady na místě hotově.

V Chorvatsku je kromě toho navíc potřeba počítat s poplatky, které je nutné uhradit i v případě, že zdravotnické zařízení uzná Evropský průkaz zdravotního pojištění. Obvykle se jedná o spoluúčast a za ambulantní ošetření se pohybuje v řádech několika EUR. V případě hospitalizace se odvíjí od její délky, maximálně je to cca 260 EUR. Tuto spoluúčast lze uhradit z cestovního pojištění.

ORIENTAČNÍ CENY ZDRAVOTNÍ PÉČE:

Ošetření u praktického lékaře – 40 EUR

Ošetření u specialisty ORL, gynekolog apod. – 70 EUR

Diagnostické vyšetření RTG – 20 EUR jeden snímek

Ošetření u zubaře – 50 EUR

Sádrová dlaha, ortéza – 30 až 120 EUR

Antibiotika – 15 EUR

Spoluúčast k Evropskému průkazu zdravotního pojištění:

Den hospitalizace v nemocnici – 15 EUR

Maximální doplatek při hospitalizaci – 260 EUR

Ošetření v nemocnici – 10 EUR

 

TOP 5 NEJČASTĚJŠÍCH DIAGNÓZ V CHORVATSKU

1. Během dovolených v Chorvatsku vedou úrazy. Typicky jde o různá uklouznutí a pády, polovinu všech úrazů tvoří zlomeniny dolních končetin. Dále se jedná o drobná poranění od mořských ježků, pořezání o kameny, odřeniny, pohmožděniny apod. Bohužel se objevují i vážnější dopravní nehody s mnohočetným poraněním a případy tonutí, respektive utonutí.

2. Na druhém místě jsou respirační onemocnění, konkrétně jde o anginy, záněty horních i dolních dýchacích cest. Do této kategorie přitom patří i covid-19. Nejčastěji tyto události specialisté asistence cestovního pojištění řeší u dětí.

3. Třetí jsou záněty uší. Ty většinou souvisí s respiračním onemocněním a mnohdy probíhají současně. Zde je věkové zastoupení rozvrstveno více rovnoměrně. V Chorvatsku se se záněty uší setkáváme méně než v destinacích, kde klienti dávají přednost před mořem koupání v bazénech.

4. Kožní obtíže se drží na čtvrté příčce a  převážně jde o různé vyrážky, reakce na bodnutí hmyzem nebo opary. Velmi často zejména na počátku prázdnin asistenční služba řeší s klienty neštovice.

5. Obtíže vyžadující zubní ošetření máme na místě pátem. Většinou se jedná o bolesti zubu nebo vypadlé plomby. „S touto diagnózou se častěji setkáváme u destinací, kam se jezdí na dlouhodobější pobyty, ale v posledních letech se i v tomto mění chování klientů a chodí na zubní ošetření i při kratších dovolených,” vysvětluje Eva Kratochvílová.
 

Ať už se vydáte do Chorvatska nebo jiné dovolenkové destinace, vždy vám doporučujeme zařídit si cestovní pojištění. Ušetříte spoustu starostí.

Přečtěte si také:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii