Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak vám může pomalý životní styl ušetřit nervy i peněženku na vaší příští dovolené

Pokud jde o cestování, stále více lidí se snaží přepnout do pomalejšího tempa a dovolenou si hlavně užít.

Pomalé cestování vám totiž pomůže vrátit se z dovolené svěží, odpočatí a plní energie. Navíc šetří vaše nervy, peníze a dokonce i planetu. Proč tedy nezvolnit tempo již na letošní dovolené? Nevíte jak na to, my vám rádi pomůžeme.

1. Snažte se na dovolené žít jako místní

V dnešní uspěchané době se dovolená mnohdy stává honem za zážitky. Ve snaze navštívit všechna známá místa, uvidět co nejvíc, se často dostáváme do zbytečného stresu. Zkuste na to jít jinak. Přestaňte se honit. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. Zůstaňte na jednom místě a nasávejte jeho atmosféru. Pozorujte život kolem sebe. Poznávejte místní kuchyni, nakupujte na trhu či v místním obchodě, seznamte se s místními. Choďte do stejné kavárny, uvidíte, že už druhý den vás tu budou vítat a ke kávě možná přidají i pár sušenek. Ubytujte se v soukromí nebo přes Airbnb. Zajímavou variantou je také možnost výměny bytu či domu s jinou rodinou v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejen, že tím získáte pocit domáckého prostředí, ale navíc tak můžete ušetřit. Nejspíš nebudete mít selfie z turisticky známé památky, ale o místní kultuře se možná dozvíte mnohem víc a místní vám třeba doporučí místa, která byste v turistických průvodcích jen těžko hledali a přitom vám vyrazí dech.

2. Cestujte různými dopravními prostředky

Masová turistika je také náročná na uhlíkovou stopu. Když se snažíte stihnout co nejvíce za co nejkratší dobu, musíte se často pohybovat letadly, auty, autobusy, vypůjčenými motorkami či skútry. Oproti tomu, pomalé cestování dává přednost chůzi, jízdě na kole nebo třeba jízdě vlakem. Dokonce i služební cesta může obsahovat prvky pomalého cestování, když zvolíte vlak místo letadla a mezi konferencemi se budete přesunovat pěšky nebo na kole. Jde o to kochat se krajinou, poznávat místo, na které jste se vypravili. Nikam nechvátat. Vy si cestu lépe užijete a planeta vám bude vděčná.

3. Věnujte se dobrovolnické práci nebo se přihlaste na kurz

Svým pobytem můžete také přispět místní komunitě, a tak ještě lépe poznat její život. Můžete se jako dobrovolník zapojit do nějaké lokální iniciativy nebo se zapsat na kurz výroby tradičních italských těstovin. Domorodí obyvatelé vaši snahu jistě ocení, možná vás pozvou i k sobě domů a vy tak budete mít možnost ochutnat domácí kuchyni a nahlédnout do života některé z rodin. Možná navážete i nová přátelství a budete se na místo v budoucnu vracet. Už nebudete jen projíždějícím turistou, stanete se pocestným, kterého místní vždy vítají. Nejde přece jen o to něco vidět, ale skutečně zažít a svět nabízí nespočet možností.

4. Vyhledávejte alternativní turistické atrakce, kde je méně lidí

Mnohá turisticky oblíbená místa jsou tak přelidněná, že místo očekávaného zážitku vás čeká jen dlouhá fronta a při troše štěstí snad i selfie potvrzující, že jste tu byli. Někdy se stačí vyhýbat davům a objevovat krásu postranních uliček. Jindy se vyplatí opustit metropoli a popojet pár desítek kilometrů do nedalekého městečka. Třeba jen 30 minut cesty vlakem od Amsterdamu, jehož kanály jsou obleženy turisty, se můžete v klidu kochat krásami malebného Utrechtu. Výhled na Barcelonu z parku Guell je jistě krásný, ale pokud se nechcete tlačit v davu, stačí popojet k troskám Bunker del Carmel, kam zavítá jen hrstka turistů, a budete mít město jako na dlani. Proč jezdit tam, kam jezdí všichni? Objevujte turisticky méně známá či neznámá místa a užívejte si jejich atmosféru. 

5. Užijte si každý okamžik

Pomalé cestování prospívá každému. Zůstanete-li na jednom místě, dopřejete i svým dětem, aby místo dobře prozkoumaly.  Zatímco si vaše ratolesti budou hrát s místními na nedalekém hřišti, vy si můžete v klidu vychutnat kávu ve své oblíbené kavárně a pozorovat ruch kolem. Jste na dovolené, tak nechte čas plynout. Vypněte svůj mobilní telefon a soustřeďte se jen na daný okamžik. Vnímejte zvuky, vůně a chuti a starosti hoďte za hlavu. Uvidíte, že domů přijedete plní energie a možná si pomalejší tempo přenesete i do každodenního života. Žijete jen jednou, tak se naučte každý okamžik vychutnávat pomalými doušky. Zvládnete toho víc a budete se cítit lépe. 

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii