Jak vám může pomalý životní styl ušetřit nervy i peněženku na vaší příští dovolené

Pokud jde o cestování, stále více lidí se snaží přepnout do pomalejšího tempa a dovolenou si hlavně užít.

Pomalé cestování vám totiž pomůže vrátit se z dovolené svěží, odpočatí a plní energie. Navíc šetří vaše nervy, peníze a dokonce i planetu. Proč tedy nezvolnit tempo již na letošní dovolené? Nevíte jak na to, my vám rádi pomůžeme.

1. Snažte se na dovolené žít jako místní

V dnešní uspěchané době se dovolená mnohdy stává honem za zážitky. Ve snaze navštívit všechna známá místa, uvidět co nejvíc, se často dostáváme do zbytečného stresu. Zkuste na to jít jinak. Přestaňte se honit. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. Zůstaňte na jednom místě a nasávejte jeho atmosféru. Pozorujte život kolem sebe. Poznávejte místní kuchyni, nakupujte na trhu či v místním obchodě, seznamte se s místními. Choďte do stejné kavárny, uvidíte, že už druhý den vás tu budou vítat a ke kávě možná přidají i pár sušenek. Ubytujte se v soukromí nebo přes Airbnb. Zajímavou variantou je také možnost výměny bytu či domu s jinou rodinou v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejen, že tím získáte pocit domáckého prostředí, ale navíc tak můžete ušetřit. Nejspíš nebudete mít selfie z turisticky známé památky, ale o místní kultuře se možná dozvíte mnohem víc a místní vám třeba doporučí místa, která byste v turistických průvodcích jen těžko hledali a přitom vám vyrazí dech.

2. Cestujte různými dopravními prostředky

Masová turistika je také náročná na uhlíkovou stopu. Když se snažíte stihnout co nejvíce za co nejkratší dobu, musíte se často pohybovat letadly, auty, autobusy, vypůjčenými motorkami či skútry. Oproti tomu, pomalé cestování dává přednost chůzi, jízdě na kole nebo třeba jízdě vlakem. Dokonce i služební cesta může obsahovat prvky pomalého cestování, když zvolíte vlak místo letadla a mezi konferencemi se budete přesunovat pěšky nebo na kole. Jde o to kochat se krajinou, poznávat místo, na které jste se vypravili. Nikam nechvátat. Vy si cestu lépe užijete a planeta vám bude vděčná.

3. Věnujte se dobrovolnické práci nebo se přihlaste na kurz

Svým pobytem můžete také přispět místní komunitě, a tak ještě lépe poznat její život. Můžete se jako dobrovolník zapojit do nějaké lokální iniciativy nebo se zapsat na kurz výroby tradičních italských těstovin. Domorodí obyvatelé vaši snahu jistě ocení, možná vás pozvou i k sobě domů a vy tak budete mít možnost ochutnat domácí kuchyni a nahlédnout do života některé z rodin. Možná navážete i nová přátelství a budete se na místo v budoucnu vracet. Už nebudete jen projíždějícím turistou, stanete se pocestným, kterého místní vždy vítají. Nejde přece jen o to něco vidět, ale skutečně zažít a svět nabízí nespočet možností.

4. Vyhledávejte alternativní turistické atrakce, kde je méně lidí

Mnohá turisticky oblíbená místa jsou tak přelidněná, že místo očekávaného zážitku vás čeká jen dlouhá fronta a při troše štěstí snad i selfie potvrzující, že jste tu byli. Někdy se stačí vyhýbat davům a objevovat krásu postranních uliček. Jindy se vyplatí opustit metropoli a popojet pár desítek kilometrů do nedalekého městečka. Třeba jen 30 minut cesty vlakem od Amsterdamu, jehož kanály jsou obleženy turisty, se můžete v klidu kochat krásami malebného Utrechtu. Výhled na Barcelonu z parku Guell je jistě krásný, ale pokud se nechcete tlačit v davu, stačí popojet k troskám Bunker del Carmel, kam zavítá jen hrstka turistů, a budete mít město jako na dlani. Proč jezdit tam, kam jezdí všichni? Objevujte turisticky méně známá či neznámá místa a užívejte si jejich atmosféru. 

5. Užijte si každý okamžik

Pomalé cestování prospívá každému. Zůstanete-li na jednom místě, dopřejete i svým dětem, aby místo dobře prozkoumaly.  Zatímco si vaše ratolesti budou hrát s místními na nedalekém hřišti, vy si můžete v klidu vychutnat kávu ve své oblíbené kavárně a pozorovat ruch kolem. Jste na dovolené, tak nechte čas plynout. Vypněte svůj mobilní telefon a soustřeďte se jen na daný okamžik. Vnímejte zvuky, vůně a chuti a starosti hoďte za hlavu. Uvidíte, že domů přijedete plní energie a možná si pomalejší tempo přenesete i do každodenního života. Žijete jen jednou, tak se naučte každý okamžik vychutnávat pomalými doušky. Zvládnete toho víc a budete se cítit lépe. 

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii