Pokud jde o cestování, stále více lidí se snaží přepnout do pomalejšího tempa a dovolenou si hlavně užít.
Pomalé cestování vám totiž pomůže vrátit se z dovolené svěží, odpočatí a plní energie. Navíc šetří vaše nervy, peníze a dokonce i planetu. Proč tedy nezvolnit tempo již na letošní dovolené? Nevíte jak na to, my vám rádi pomůžeme.
V dnešní uspěchané době se dovolená mnohdy stává honem za zážitky. Ve snaze navštívit všechna známá místa, uvidět co nejvíc, se často dostáváme do zbytečného stresu. Zkuste na to jít jinak. Přestaňte se honit. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. Zůstaňte na jednom místě a nasávejte jeho atmosféru. Pozorujte život kolem sebe. Poznávejte místní kuchyni, nakupujte na trhu či v místním obchodě, seznamte se s místními. Choďte do stejné kavárny, uvidíte, že už druhý den vás tu budou vítat a ke kávě možná přidají i pár sušenek. Ubytujte se v soukromí nebo přes Airbnb. Zajímavou variantou je také možnost výměny bytu či domu s jinou rodinou v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejen, že tím získáte pocit domáckého prostředí, ale navíc tak můžete ušetřit. Nejspíš nebudete mít selfie z turisticky známé památky, ale o místní kultuře se možná dozvíte mnohem víc a místní vám třeba doporučí místa, která byste v turistických průvodcích jen těžko hledali a přitom vám vyrazí dech.
Masová turistika je také náročná na uhlíkovou stopu. Když se snažíte stihnout co nejvíce za co nejkratší dobu, musíte se často pohybovat letadly, auty, autobusy, vypůjčenými motorkami či skútry. Oproti tomu, pomalé cestování dává přednost chůzi, jízdě na kole nebo třeba jízdě vlakem. Dokonce i služební cesta může obsahovat prvky pomalého cestování, když zvolíte vlak místo letadla a mezi konferencemi se budete přesunovat pěšky nebo na kole. Jde o to kochat se krajinou, poznávat místo, na které jste se vypravili. Nikam nechvátat. Vy si cestu lépe užijete a planeta vám bude vděčná.
Svým pobytem můžete také přispět místní komunitě, a tak ještě lépe poznat její život. Můžete se jako dobrovolník zapojit do nějaké lokální iniciativy nebo se zapsat na kurz výroby tradičních italských těstovin. Domorodí obyvatelé vaši snahu jistě ocení, možná vás pozvou i k sobě domů a vy tak budete mít možnost ochutnat domácí kuchyni a nahlédnout do života některé z rodin. Možná navážete i nová přátelství a budete se na místo v budoucnu vracet. Už nebudete jen projíždějícím turistou, stanete se pocestným, kterého místní vždy vítají. Nejde přece jen o to něco vidět, ale skutečně zažít a svět nabízí nespočet možností.
Mnohá turisticky oblíbená místa jsou tak přelidněná, že místo očekávaného zážitku vás čeká jen dlouhá fronta a při troše štěstí snad i selfie potvrzující, že jste tu byli. Někdy se stačí vyhýbat davům a objevovat krásu postranních uliček. Jindy se vyplatí opustit metropoli a popojet pár desítek kilometrů do nedalekého městečka. Třeba jen 30 minut cesty vlakem od Amsterdamu, jehož kanály jsou obleženy turisty, se můžete v klidu kochat krásami malebného Utrechtu. Výhled na Barcelonu z parku Guell je jistě krásný, ale pokud se nechcete tlačit v davu, stačí popojet k troskám Bunker del Carmel, kam zavítá jen hrstka turistů, a budete mít město jako na dlani. Proč jezdit tam, kam jezdí všichni? Objevujte turisticky méně známá či neznámá místa a užívejte si jejich atmosféru.
Pomalé cestování prospívá každému. Zůstanete-li na jednom místě, dopřejete i svým dětem, aby místo dobře prozkoumaly. Zatímco si vaše ratolesti budou hrát s místními na nedalekém hřišti, vy si můžete v klidu vychutnat kávu ve své oblíbené kavárně a pozorovat ruch kolem. Jste na dovolené, tak nechte čas plynout. Vypněte svůj mobilní telefon a soustřeďte se jen na daný okamžik. Vnímejte zvuky, vůně a chuti a starosti hoďte za hlavu. Uvidíte, že domů přijedete plní energie a možná si pomalejší tempo přenesete i do každodenního života. Žijete jen jednou, tak se naučte každý okamžik vychutnávat pomalými doušky. Zvládnete toho víc a budete se cítit lépe.
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: