Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak vám může pomalý životní styl ušetřit nervy i peněženku na vaší příští dovolené

Pokud jde o cestování, stále více lidí se snaží přepnout do pomalejšího tempa a dovolenou si hlavně užít.

Pomalé cestování vám totiž pomůže vrátit se z dovolené svěží, odpočatí a plní energie. Navíc šetří vaše nervy, peníze a dokonce i planetu. Proč tedy nezvolnit tempo již na letošní dovolené? Nevíte jak na to, my vám rádi pomůžeme.

1. Snažte se na dovolené žít jako místní

V dnešní uspěchané době se dovolená mnohdy stává honem za zážitky. Ve snaze navštívit všechna známá místa, uvidět co nejvíc, se často dostáváme do zbytečného stresu. Zkuste na to jít jinak. Přestaňte se honit. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. Zůstaňte na jednom místě a nasávejte jeho atmosféru. Pozorujte život kolem sebe. Poznávejte místní kuchyni, nakupujte na trhu či v místním obchodě, seznamte se s místními. Choďte do stejné kavárny, uvidíte, že už druhý den vás tu budou vítat a ke kávě možná přidají i pár sušenek. Ubytujte se v soukromí nebo přes Airbnb. Zajímavou variantou je také možnost výměny bytu či domu s jinou rodinou v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejen, že tím získáte pocit domáckého prostředí, ale navíc tak můžete ušetřit. Nejspíš nebudete mít selfie z turisticky známé památky, ale o místní kultuře se možná dozvíte mnohem víc a místní vám třeba doporučí místa, která byste v turistických průvodcích jen těžko hledali a přitom vám vyrazí dech.

2. Cestujte různými dopravními prostředky

Masová turistika je také náročná na uhlíkovou stopu. Když se snažíte stihnout co nejvíce za co nejkratší dobu, musíte se často pohybovat letadly, auty, autobusy, vypůjčenými motorkami či skútry. Oproti tomu, pomalé cestování dává přednost chůzi, jízdě na kole nebo třeba jízdě vlakem. Dokonce i služební cesta může obsahovat prvky pomalého cestování, když zvolíte vlak místo letadla a mezi konferencemi se budete přesunovat pěšky nebo na kole. Jde o to kochat se krajinou, poznávat místo, na které jste se vypravili. Nikam nechvátat. Vy si cestu lépe užijete a planeta vám bude vděčná.

3. Věnujte se dobrovolnické práci nebo se přihlaste na kurz

Svým pobytem můžete také přispět místní komunitě, a tak ještě lépe poznat její život. Můžete se jako dobrovolník zapojit do nějaké lokální iniciativy nebo se zapsat na kurz výroby tradičních italských těstovin. Domorodí obyvatelé vaši snahu jistě ocení, možná vás pozvou i k sobě domů a vy tak budete mít možnost ochutnat domácí kuchyni a nahlédnout do života některé z rodin. Možná navážete i nová přátelství a budete se na místo v budoucnu vracet. Už nebudete jen projíždějícím turistou, stanete se pocestným, kterého místní vždy vítají. Nejde přece jen o to něco vidět, ale skutečně zažít a svět nabízí nespočet možností.

4. Vyhledávejte alternativní turistické atrakce, kde je méně lidí

Mnohá turisticky oblíbená místa jsou tak přelidněná, že místo očekávaného zážitku vás čeká jen dlouhá fronta a při troše štěstí snad i selfie potvrzující, že jste tu byli. Někdy se stačí vyhýbat davům a objevovat krásu postranních uliček. Jindy se vyplatí opustit metropoli a popojet pár desítek kilometrů do nedalekého městečka. Třeba jen 30 minut cesty vlakem od Amsterdamu, jehož kanály jsou obleženy turisty, se můžete v klidu kochat krásami malebného Utrechtu. Výhled na Barcelonu z parku Guell je jistě krásný, ale pokud se nechcete tlačit v davu, stačí popojet k troskám Bunker del Carmel, kam zavítá jen hrstka turistů, a budete mít město jako na dlani. Proč jezdit tam, kam jezdí všichni? Objevujte turisticky méně známá či neznámá místa a užívejte si jejich atmosféru. 

5. Užijte si každý okamžik

Pomalé cestování prospívá každému. Zůstanete-li na jednom místě, dopřejete i svým dětem, aby místo dobře prozkoumaly.  Zatímco si vaše ratolesti budou hrát s místními na nedalekém hřišti, vy si můžete v klidu vychutnat kávu ve své oblíbené kavárně a pozorovat ruch kolem. Jste na dovolené, tak nechte čas plynout. Vypněte svůj mobilní telefon a soustřeďte se jen na daný okamžik. Vnímejte zvuky, vůně a chuti a starosti hoďte za hlavu. Uvidíte, že domů přijedete plní energie a možná si pomalejší tempo přenesete i do každodenního života. Žijete jen jednou, tak se naučte každý okamžik vychutnávat pomalými doušky. Zvládnete toho víc a budete se cítit lépe. 

24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii