01.10.2021

Aplikace Záchranka a horská služba: co se stane, když přivoláte pomoc na horách

Neštěstí nezná nadmořskou výšku. A proto je aplikace Záchranka úzce provázaná s horskou službou. Ve chvílích krize se pak můžete obrátit na chytrý telefon a pomoc dorazí, ať už jste kdekoliv.

Aplikace Záchranka dokáže určit vaši přesnou polohu. Když se ocitnete v krizové situaci a přivoláte pomoc, aplikace zjistí, jestli se nacházíte v horských oblastech. A pokud ano, přivolá nejbližší tým horské služby. Ti k vám mohou dorazit ještě před záchrannou službou. 

Přivolat horskou službu si v aplikaci Záchranka můžete i přímo. Jde o případy, kdy se například ztratíte. Stačí v aplikaci zmáčknout speciální tlačítko v modulu Horská služba. To vytočí přímo linku 1210 a spojí vás s nejbližšími odborníky. V příhraničních horských oblastech se raději nespoléhejte na číslo 155 nebo 112. Nemusíte se totiž dovolat. 

Modul Horské služby obsahuje také lavinovou předpověď pro Krkonoše a Jeseníky, kde sněhové nebezpečí hrozí. Najdete zde také další varování, která vám mohou přijít i formou notifikace. Od července 2021 je modul Horské služby obohacený též o praktickou Knihu túr.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii