Že se rostlinami dá zútulnit domácnost, víme všichni. Méně známý je ale fakt, že trocha zeleně prospívá našemu tělesnému i duševnímu zdraví.

Rostliny v místnosti mají například vliv na lepší náladu, zvýšenou produktivitu, a dokonce i zmírnění bolesti, nebo zkrácení doby zotavení po operaci. V dnešní době také čím dál víc oceníme schopnost rostlin čistit vzduch –  znečištění ovzduší je totiž problém nejen venku, ale zejména uvnitř budov.

Pokud chcete mít domov, kde se nejen cítíte lépe, ale také se v něm volněji dýchá, zde je 10 pokojových rostlin, které vám ideálně vyčistí vzduch.

generali-air-purifying-plants-czech.gif

10 NEJLEPŠÍCH ROSTLIN, KTERÉ ČISTÍ VZDUCH

 

1

ŠPLHAVNICE ZLATÁ

Šplhavnici se dobře daří v obyčejném i zavěšeném květináči, a dokonce i jen ve vodě. Je nenáročná na pěstování a stane se ozdobou každé místnosti.

 

S čím si poradí: Xylen, benzen, formaldehyd a trichloretylen

 

2

GERBERA

Gerbera svými červenými, oranžovými, žlutými či růžovými květy nejen potěší oko, ale také odstraní toxiny uvolňující se z mnoha běžných materiálů v domácnosti. Hlínu rostliny udržujte stále vlhkou, nikoli však přesycenou vodou, a umístěte ji na přirozené světlo.

 

S čím si poradí: Formaldehyd, trichloretylen a benzen

 

3

DRAČINEC

Dračinců je mnoho druhů, včetně palmovitých stromů s pruhovanými listy či růžic světle purpurových listů. Hlínu nenechávejte vyschnout, ale pozor na přelévání. Rostliny umisťujte mimo dosah zvířat a malých dětí – požití listů může vyvolat slintání, nebo dokonce zvracení.

 

S čím si poradí: Formaldehyd, xylen, toluen, benzen, trichlorethylen

 

4

CHRYZANTÉMA

Chryzantémy nejsou drahé, a přitom výborně čistí vzduch, a navíc potěší nádhernými květy. Umístěte je na chladnější místo, kam bude dopadat sluneční světlo po dobu maximálně 10 hodin. Dávejte pozor, ať se do nich nezakousnou domácí zvířata nebo děti – nevíme, jestli by jim chutnaly, ale určitě jsou jedovaté.

 

S čím si poradí: Čpavek, benzen, formaldehyd, xylen

 

 

5

ALOE VERA

Tuto zázračnou rostlinku se určitě vyplatí mít v kuchyni. Nejen že čistí vzduch, ale její šťáva, kterou v případě potřeby vymáčknete z odlomeného listu, zklidňuje popáleniny. Dejte ji na slunce a hlínu udržujte vlhkou.

 

S čím si poradí: Formaldehyd a benzen

 

6

PALMA AREKOVÁ

Tato velká listnatá rostlina ideálně zaplní prázdný roh pokoje. Zalévejte ji několikrát týdně, v zimě o něco méně.

 

S čím si poradí: Oxid uhelnatý, formaldehyd, trichlorethylen, xylen

 

7

DATLOVNÍK BEZKMENNÝ

V rodině palem patří datlovníky bezkmenné k těm nejmenším, ale i tak může celá rostlina dorůst do výšky přesahující dva metry. Jejich pěstování je hračka: stačí je dát na místo s nepřímým slunečním světlem a udržovat hlínu vlhkou.

 

S čím si poradí: Formaldehyd a xylen

 

8

BŘEČŤAN POPÍNAVÝ

Břečťan si jistě vybavíte ze starobylých venkovských stavení, ale možná nevíte, že NASA tuto rostlinu označila za jednu z nejlepších čističek vzduchu. Pěstuje se v malých květináčích a břečťan stačí pořídit pouze jeden – můžete z něj udělat řízky a zasadit další. Zalévejte hojně (v zimě méně), umístěte jej mimo dosah domácích zvířat a dětí a nedotýkejte se mízy, protože dráždí kůži.

 

S čím si poradí: Formaldehyd a benzen

 

9

TOULCOVKA

Toulcovka se výborně hodí do malých prostor, navíc v létě má krásné květy (tím pádem možná není to pravé, pokud trpíte sennou rýmou). Dejte ji do stínu a hlínu udržujte vlhkou.

 

S čím si poradí: Amoniak, benzen, formaldehyd a trichloretylen

 

10

FÍKUS

Tento listnatý strom z Austrálie a jihovýchodní Asie dorůstá až do výšky tří metrů. Proto mu nezapomeňte poskytnout prostor, kam bude moct vyrůst. Potřebuje hodně světla, ale nelíbí se mu na přímém slunci. Hlínu nechte před každým zalitím vyschnout.

 

S čím si poradí: Benzen, formaldehyd, trichloretylen

 

 

Zdroje:

https://www.biano.cz/magazin/pokojove-rostliny-ktere-cisti-vzduch

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/pokojove-rostliny-a-zdravi-tyto-perfektne-procisti-vzduch-v-domacnosti/

https://www.prozeny.cz/clanek/misto-cisticky-vzduchu-si-poridte-pokojovky-56894

16.01.2021

Jak začít cvičit

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace