Jaké zásady dodržovat, aby bylo klouzání na ledu zábavné a bezpečné zároveň

S postupem času, jak začíná více a více mrznout, nás to také více a více láká na zamrzlé vodní plochy, na kterých ve většině případů jen tak skotačíme nebo se na nich pouštíme i do provádění různých zimních sportů (hokej apod.).

Klouzání na ledu má však také svá rizika a můžete se tak při něm snadno poranit, a nejen to. Dnes se tedy zaměříme na zásady, které by měl člověk dodržovat, aby byly tyto radovánky nejen zábavné, ale především bezpečné, a jak případné komplikace řešit.

  1. Nevstupujte na tekoucí vody 
    U tekoucích vod je velkým rizikem především příliš tenký led, který by pod vaší váhou nemusel vydržet a vy byste se tak mohli propadnout. Proud by vás také mohl začít stahovat směrem pod led.
     
  2. U rybníků počkejte na dostatečnou tloušťku ledu
    Rybníky a jezera patří mezi stojaté vody. Pokud se na takových vodách chcete klouzat, měli byste vyčkat minimálně do té doby, než tloušťka ledu dosáhne 5 cm. Nezapomeňte však, že led není po celé ploše stejně silný – jeho tloušťku zeslabují především různé nečistoty, přítoky, a také odtoky.
     
  3. Buďte vždy minimálně ve dvou
    Nikdy nevíte, kdy se může přihodit něco špatného, a je v takových případech žádoucí, aby u vás byl někdo, kdo vám bude schopen pomoci. Děti by pak měly veškeré aktivity provozovat jen pod dohledem rodičů.
     
  4. Nepanikařte
    Hlavním bodem úspěchu v případě nepříznivé situace je zachování chladné hlavy! Panika lidem totiž mnohem výrazněji ubírá síly. Pokud se pod vámi probořil led, zkuste se po vyšplhání nahoru po ledu pohybovat plížením, aby se tak váha rovnoměrně rozprostřela po celé ploše.
     
  5. Zajistěte suché oblečení 
    Pokud se vám podaří postiženou osobu úspěšně vytáhnout z vody, převlečte ji do suchého oblečení, aby nedošlo k podchlazení. V případě nutnosti aplikujte zásady první pomoci.

 

Jak je to však se zvířaty?

Hasiči se mimo záchranu lidí zabývají také zachraňováním zvířat, která mohla nešťastnou náhodou ve vodě uváznout. Důležité však je nejdříve zavolat na tísňovou linku a incident oznámit, neměli bychom zde tak spoléhat na své vlastní síly.

 

Nejdříve volejte!

Pakliže jste svědky nějaké nehody, zavolejte ještě před vlastním zachraňováním na linku 112. Pokud byste se totiž nejdříve snažili o záchranu postiženého, může se stát, že se podobný nešťastný osud přihodí i vám, a v problému tak budete naráz oba.

Při hovoru byste měli oznámit především kdo jste, co se děje, kde k tomu došlo, před jakou dobou k tomu došlo, jak daleko je postižený člověk od břehu, a na jakém čísle vás může záchranná služba kontaktovat. Zkuste také popsat nejvhodnější přístupovou trasu, jakou se k vám mohou záchranné složky dostat.

Po zavolání se snažte postiženého co nejčastěji informovat o tom, že pomoc je již na cestě, a že vše bude v pořádku.

Záchrana se k vám vždy snaží přijet co možná nejrychleji a situaci zvládnout tak, aby nikdo nepřišel k vážnějším problémům. Z předchozích řádků však také vyplívá, že celková úspěšnost zásahu spočívá také na tom, jak se budete chovat vy sami. Nepodceňujte tedy situaci a vždy myslete nejen na bezpečí svoje, ale i druhých.

 

21.03.2023

Jak se postarat o staršího příbuzného a nezapomenout přitom na sebe

Vytvořte si plán

Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat. 

Rozdělte si povinnosti

Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet. 

Pružná pracovní doba

Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli. 

Starejte se o sebe

Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.

V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.

Vyberte kategorii