Když se naše zvyky promění ve vězení

Taky jste zvyklí si dát po náročném dni horkou vanu nebo skleničku vína? A co když je těch obtížných dní obrovské množství za sebou? Během současné krize se dostávají mnohem více ke slovu strategie, které jsme si vytvořili pro zvládání těžkých životních situací. Některé dokážou v některých případech téměř zachránit život. Jiné nám z dlouhodobého hlediska život spíš komplikují. Víte, kam spadá vaše strategie?

Zvyk je železná košile. Platí to i pro současnou krizi. Nejistota je potenciálně mnohem větším stresovým faktorem než ochranná opatření. A proto saháme víc než obvykle k tzv. coping strategiím. Tedy chování, které nám pomáhá krize zvládat.

Místo dialogu sklenička a dortík

O nejistotě a našich emocích bychom si měli povídat se svým okolím. Měli bychom jim dát prostor také v našem vnitřním dialogu. Místo toho často saháme po skleničce alkoholu nebo čokoládovém dortíku. Tihle pomocníci vždycky zaberou a přináší okamžitou úlevu od stresové situace. Je jen třeba dávat bedlivý pozor na to, aby se z horké koupele nestala vana výčitek, ze skleničky alkoholu sklenička studu a čokoládového dortíku dortík sebelítosti. Jinými slovy, abychom se ve vaně nerozpustili, v alkoholu neutopili a v dortíku neujedli. Vzpomeňte si třeba na Bridget Jones, která v úvodu slavné komedie tlumí starosti na gauči u televize s lahví vína a něčím dobrým.

Dobrá péče o sebe není něco, co nás uspokojí z krátkodobého hlediska. Je to činnost, která na nás bude mít dlouhodobě dobrý dopad. Je to budování života, který stojí za to žít a který chceme žít plně. To neznamená, že nemůžeme zabodnout vidličku do dortu. Ale je potřeba si uvědomit, kdy se z hodu vidličkou stává pravidelný sport.

Dobrý život není cíl, ale směr

Slavný psycholog  Carl Rogers říkal, že dobrý život není něco, čeho dosáhneme. Je to způsob života. Je to směr, nikoliv cíl. Tento proces nebude vždy přinášet pocity štěstí, spokojenosti a blaženosti a může dokonce někdy způsobit bolest a zármutek. Tato moudrá slova je dobré si připomínat a žít hlavně v dnešní době.

 

Autor: Adam Táborský
21.03.2023

Jak se postarat o staršího příbuzného a nezapomenout přitom na sebe

Vytvořte si plán

Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat. 

Rozdělte si povinnosti

Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet. 

Pružná pracovní doba

Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli. 

Starejte se o sebe

Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.

V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.

Vyberte kategorii