Doba na přečtení článku je 1 minuta

Když se naše zvyky promění ve vězení

Taky jste zvyklí si dát po náročném dni horkou vanu nebo skleničku vína? A co když je těch obtížných dní obrovské množství za sebou? Během současné krize se dostávají mnohem více ke slovu strategie, které jsme si vytvořili pro zvládání těžkých životních situací. Některé dokážou v některých případech téměř zachránit život. Jiné nám z dlouhodobého hlediska život spíš komplikují. Víte, kam spadá vaše strategie?

Zvyk je železná košile. Platí to i pro současnou krizi. Nejistota je potenciálně mnohem větším stresovým faktorem než ochranná opatření. A proto saháme víc než obvykle k tzv. coping strategiím. Tedy chování, které nám pomáhá krize zvládat.

Místo dialogu sklenička a dortík

O nejistotě a našich emocích bychom si měli povídat se svým okolím. Měli bychom jim dát prostor také v našem vnitřním dialogu. Místo toho často saháme po skleničce alkoholu nebo čokoládovém dortíku. Tihle pomocníci vždycky zaberou a přináší okamžitou úlevu od stresové situace. Je jen třeba dávat bedlivý pozor na to, aby se z horké koupele nestala vana výčitek, ze skleničky alkoholu sklenička studu a čokoládového dortíku dortík sebelítosti. Jinými slovy, abychom se ve vaně nerozpustili, v alkoholu neutopili a v dortíku neujedli. Vzpomeňte si třeba na Bridget Jones, která v úvodu slavné komedie tlumí starosti na gauči u televize s lahví vína a něčím dobrým.

Dobrá péče o sebe není něco, co nás uspokojí z krátkodobého hlediska. Je to činnost, která na nás bude mít dlouhodobě dobrý dopad. Je to budování života, který stojí za to žít a který chceme žít plně. To neznamená, že nemůžeme zabodnout vidličku do dortu. Ale je potřeba si uvědomit, kdy se z hodu vidličkou stává pravidelný sport.

Dobrý život není cíl, ale směr

Slavný psycholog  Carl Rogers říkal, že dobrý život není něco, čeho dosáhneme. Je to způsob života. Je to směr, nikoliv cíl. Tento proces nebude vždy přinášet pocity štěstí, spokojenosti a blaženosti a může dokonce někdy způsobit bolest a zármutek. Tato moudrá slova je dobré si připomínat a žít hlavně v dnešní době.

 

Autor: Adam Táborský
20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii