Ferrata, nazývaná také via ferrata, je zajištěná trasa v horách, která je vybavena ocelovým lanem, železnými schůdky a dalšími pomůckami. Zaručuje bezpečnost a umožňuje i méně zkušeným horolezcům a turistům výstup na jinak nepřístupná místa.
Ferraty jsou oblíbené zejména mezi lidmi, kteří si chtějí vyzkoušet horolezectví, ale nemají schopnosti nebo vybavení pro klasické lezení. Jsou tedy vynikající alternativou pro pestřejší túru a zážitek plný adrenalinu.
K vyzkoušení ferraty budete potřebovat speciální vybavení. To si však můžete zapůjčit na místě. Potřebovat budete helmu, postroj a karabiny, které se připevňují k ocelovému lanu. Buďte však opatrní, protože nejsou ferraty jako ferraty. Existují různé stupně obtížnosti, vyjádřené stupnicí od A do E, přičemž A je nejjednodušší a E nejtěžší trasa.
Je důležité mít na paměti, že ferraty i přes svou zajištěnost mohou být stále náročné a vyžadují určitou fyzickou kondici. Při výstupu na ferratu je nutné dodržovat bezpečnostní pokyny a být vybavený správným lezeckým vybavením. Nezapomeňte si vzít i vhodnou obuv a oblečení. Vždy také předem zkontrolujte obtížnost a nastudujte si přesnou trasu, případně si nechte poradit od někoho zkušenějšího. Existují speciální cvičné trasy, které jsou krátké a zvládnou je i větší děti.
Pro začátečníky a ty, kteří nemají dostatek zkušeností, doporučujeme objednat si pro začátek instruktora. Kvalifikovaný instruktor má široké znalosti nejen o samotném lezení po ferratách, ale i o horolezectví obecně. Instruktor vás provede technikami, vysvětlí vám správné používání vybavení a zajistí, aby jste se pohybovali bezpečně a s jistotou.
Ústecký kraj
Pastýřská stěna v Děčíně je nejdelší ferratou v České republice a zároveň nabízí i nejvíce způsobů, jak stěnu zdolat. Jde také o jedinou ferratu, která se nachází v centru města, což není zcela běžné ani v evropském měřítku. Nabízí až 16 různých cest s odlišnými obtížnostmi A,B,C i D, přičemž ty nejlehčí trasy zvládnou i děti od 130 cm.
Via Ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice slouží převážně jako cvičná stěna pro malé i velké lezce. Je proto ideální na trénink na větší ferraty a k procvičení upevňování karabin. Na Kavárničce na vás čekají tři cesty o obtížnostech B-D a jedna sestupová o obtížnosti B.
Ferrata Lužická spojka začíná pod skalní vyhlídkou a svou obtížností C je vhodná spíše pro zkušenější lezce. Za odměnu si však mohou na vrcholu vychutnat výhled na zákruty řeky Labe, hrad Střekov a Ústí nad Labem.
Mini ferrata Poustevna v Mírkově má pouhých padesát metrů s jednoduchými nástupy a celkovou obtížností C. Nezabere vám rozhodně celé odpoledne, ale můžete ji spojit s pěším výletem na zříceninu hradu Blansko.
Jihočeský kraj
Na Havraní skále u Českého Krumlova se nachází ferrata Havranka a dostanete se k ní jen pár minut chůze z historického centra. K dispozici jsou dvě ferratové trasy o obtížností B a C. Nachází se zde také vzdušná lávka dlouhá bezmála 30 metrů.
Ferrata Hluboká nabízí trasu nad řekou Vltavou a úseky všech obtížností. Její 150 m dlouhý úsek v části A zvládnou i lezci začátečníci a rodiny s dětmi. Celková délka trasy je 720 m, což z ní dělá nejdelší českou ferratu nad hladinou řeky.
Pardubický kraj
Cvičná uměle vytvořená Via Ferrata Cakle nabízí obtížnost A-C a tři výstupové trasy. Součástí jsou také dva lanové mosty a možnost instruktáže s trenérem. Nachází se v areálu vodáckého tábořiště, takže se dá lezení spojit také s koupáním či zapůjčením kánoe.
Karlovarský kraj
Ferratový areál na skalisku Hausberg u Kraslic nabízí hned tři cesty s obtížnostmi A-D. Zdolání trasy vám zabere zhruba 2 hodiny a na vrcholu najdete zříceninu hradu Hausberg a výhled na Stříbrný potok.
Čtyři trasy se čtyřmi obtížnostmi nabízí Via Ferrata Seifertova v krušnohorské obci Nové Hamry. Trasa A a B je určena spíše dětem a úplným začátečníkům, zato C a D už potrápí i zkušené lezce.
Bioferrata v Bečově nad Teplou je první českou skalní stezkou zaměřenou na skalní vegetaci. Stezka je součástí areálu bečovské botanické zahrady, je opatřena cedulemi popisujícími přítomnou vegetaci a zvládnete ji i s rodinou projít za 30 minut.
Liberecký kraj
Via Ferrata Kočičí kameny nabízí nenáročnou trasu obtížností B u Bílého Potoka v Jizerských horách. Nachází se na stejnojmenném skalním útvaru, který má tvar kočičí hlavy. Trasa 70 metrů a zabere vám necelou čtvrthodinu.
Za Via Ferratou Vodní brána se musíte vydat do přírodní rezervace Údolí Jizery. Je součástí známe Riegrovy stezky a není vhodná pro začátečníky. Ti by na ni měli stoupat pouze v doprovodu zkušených spolulezců či instruktorů.
Jihomoravský kraj
Nedaleko Macochy se nachází přírodní areál Velká Dohoda s kilometrem cvičných ferrat v obtížnosti A-E. Součástí tras jsou také 2 žebříky a 5 lanových mostků. Kromě ferrat je v areálu také lanový park a lanovka přes kamenolom.
Malá Fatra, Slovensko
Na ferraty můžete vyrazit i k našim bratrům Slovákům. O Malé Fatře se tvrdí, že má v sobě kousek z každého koutu Slovenska. Nachází se zde i Via Ferrata Martinské hole.Ta nabízí příjemnou nenáročnou lezeckou procházku kolem vodopádů, doplněnou o lanové mosty.
Dolomity, Itálie
Dolomity jsou známé svou úchvatnou horizontální skalní strukturou a nabízejí mnoho možností pro ferratové výstupy. Jednou z nejznámějších ferrat je Via Ferrata Tridentina, která vás provede skalním hřebenem mezi horami. Vydat se zde můžete také na několikahodinové okruhy spojující více ferrat po celých pohořích. Mezi ty patří například oblíbená trasa Große Sorapis Runde.
Ötztalské Alpy, Rakousko
Tato oblast nabízí pestrou paletu ferrat pro různě zkušené lezce. Jednou z nejoblíbenějších je Ötztaler Wildspitze, která vede na nejvyšší vrchol této oblasti. Nevšedním zážitkem je pak určitě ferrata Klettersteig Stuibenfall vedoucí podel impozantních vodopádů nad tekoucí vodou.
Julské Alpy, Slovinsko
Ve slovinských Julských Alpách nalezneme mnoho úžasných ferrat. Jedna z nejznámějších je ferrata Bambergova pot přes vrchol Triglavu, nejvyšší hory Slovinska. Jedná se však o dlouhou, náročnou a hodně exponovanou trasu. Pro začátečníky je jistě lepší zvolit ferratu Slovinska pot začínající na vrcholu Mangrt poblíž hranic s Itálii.
Bernské Alpy, Švýcarsko
Některé švýcarské ferraty obsahují prvky, které v jiných oblastech nenajdeme. Jde převážně o ocelové lezecké sítě a točité či lanové žebříky. Řadu lanových žebříků obsahuje napříkald ferrata Eggishorn Klettersteig, ke které se pohodlně dostanete lanovkou.
Pamatujte, že vydat se na ferraty může být náročné a vyžaduje to správné vybavení a znalost technik horolezectví. Vždy se informujte o aktuálních podmínkách a doporučeních pro jednotlivé oblasti.
Před cestou do hor se podívejte na úrazové a cestovní pojištění a vyhněte se tak nečekaným a nevítaným překvapením. Pojišťovna Generali Česká nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu pro případ, že byste se při výstupu zranili. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na ferraty do zahraničí, je pro vás výhodné zase cestovní pojištění.
Doufáme, že vám náš článek pomohl, a přejeme vám mnoho bezpečných adrenalinových výstupů. Tak hurá do hor!
Přečtěte si více o úrazovém pojištění
Přečtěte si více o cestovním pojištění
Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: