Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Co to je? 

Ferrata, nazývaná také via ferrata, je zajištěná trasa v horách, která je vybavena ocelovým lanem, železnými schůdky a dalšími pomůckami. Zaručuje bezpečnost a umožňuje i méně zkušeným horolezcům a turistům výstup na jinak nepřístupná místa. 

Ferraty jsou oblíbené zejména mezi lidmi, kteří si chtějí vyzkoušet horolezectví, ale nemají schopnosti nebo vybavení pro klasické lezení. Jsou tedy vynikající alternativou pro pestřejší túru a zážitek plný adrenalinu. 

Co je potřeba? 

K vyzkoušení ferraty budete potřebovat speciální vybavení. To si však můžete zapůjčit na místě. Potřebovat budete helmu, postroj a karabiny, které se připevňují k ocelovému lanu. Buďte však opatrní, protože nejsou ferraty jako ferraty. Existují různé stupně obtížnosti, vyjádřené stupnicí od A do E, přičemž A je nejjednodušší a E nejtěžší trasa.

Pro koho jsou vhodné? 

Je důležité mít na paměti, že ferraty i přes svou zajištěnost mohou být stále náročné a vyžadují určitou fyzickou kondici. Při výstupu na ferratu je nutné dodržovat bezpečnostní pokyny a být vybavený správným lezeckým vybavením. Nezapomeňte si vzít i vhodnou obuv a oblečení. Vždy také předem zkontrolujte obtížnost a nastudujte si přesnou trasu, případně si nechte poradit od někoho zkušenějšího. Existují speciální cvičné trasy, které jsou krátké a zvládnou je i větší děti.

Pro začátečníky a ty, kteří nemají dostatek zkušeností, doporučujeme objednat si pro začátek instruktora. Kvalifikovaný instruktor má široké znalosti nejen o samotném lezení po ferratách, ale i o horolezectví obecně. Instruktor vás provede technikami, vysvětlí vám správné používání vybavení a zajistí, aby jste se pohybovali bezpečně a s jistotou.

 

Kam na ferraty v České republice?

Ústecký kraj 

Pastýřská stěna v Děčíně je nejdelší ferratou v České republice a zároveň nabízí i nejvíce způsobů, jak stěnu zdolat. Jde také o jedinou ferratu, která se nachází v centru města, což není zcela běžné ani v evropském měřítku. Nabízí až 16 různých cest s odlišnými obtížnostmi A,B,C i D, přičemž ty nejlehčí trasy zvládnou i děti od 130 cm. 

Via Ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice slouží převážně jako cvičná stěna pro malé i velké lezce. Je proto ideální na trénink na větší ferraty a k procvičení upevňování karabin. Na Kavárničce na vás čekají tři cesty o obtížnostech B-D a jedna sestupová o obtížnosti B.

Ferrata Lužická spojka začíná pod skalní vyhlídkou a svou obtížností C je vhodná spíše pro zkušenější lezce. Za odměnu si však mohou na vrcholu vychutnat výhled na zákruty řeky Labe, hrad Střekov a Ústí nad Labem.

Mini ferrata Poustevna v Mírkově má pouhých padesát metrů s jednoduchými nástupy a celkovou obtížností C. Nezabere vám rozhodně celé odpoledne, ale můžete ji spojit s pěším výletem na zříceninu hradu Blansko.

Jihočeský kraj

Na Havraní skále u Českého Krumlova se nachází ferrata Havranka a dostanete se k ní jen pár minut chůze z historického centra. K dispozici jsou dvě ferratové trasy o obtížností B a C. Nachází se zde také vzdušná lávka dlouhá bezmála 30 metrů.

Ferrata Hluboká nabízí trasu nad řekou Vltavou a úseky všech obtížností. Její 150 m dlouhý úsek v části A zvládnou i lezci začátečníci a rodiny s dětmi. Celková délka trasy je 720 m, což z ní dělá nejdelší českou ferratu nad hladinou řeky.

Pardubický kraj 

Cvičná uměle vytvořená Via Ferrata Cakle nabízí obtížnost A-C a tři výstupové trasy. Součástí jsou také dva lanové mosty a možnost instruktáže s trenérem. Nachází se v areálu vodáckého tábořiště, takže se dá lezení spojit také s koupáním či zapůjčením kánoe.

Karlovarský kraj

Ferratový areál na skalisku Hausberg u Kraslic nabízí hned tři cesty s obtížnostmi A-D. Zdolání trasy vám zabere zhruba 2 hodiny a na vrcholu najdete zříceninu hradu Hausberg a výhled na Stříbrný potok.

Čtyři trasy se čtyřmi obtížnostmi nabízí Via Ferrata Seifertova v krušnohorské obci Nové Hamry. Trasa A a B je určena spíše dětem a úplným začátečníkům, zato C a D už potrápí i zkušené lezce.

Bioferrata v Bečově nad Teplou je první českou skalní stezkou zaměřenou na skalní vegetaci. Stezka je součástí areálu bečovské botanické zahrady, je opatřena cedulemi popisujícími přítomnou vegetaci a zvládnete ji i s rodinou projít za 30 minut.

Liberecký kraj

Via Ferrata Kočičí kameny nabízí nenáročnou trasu obtížností B u Bílého Potoka v Jizerských horách. Nachází se na stejnojmenném skalním útvaru, který má tvar kočičí hlavy. Trasa 70 metrů a zabere vám necelou čtvrthodinu.

Za Via Ferratou Vodní brána se musíte vydat do přírodní rezervace Údolí Jizery. Je součástí známe Riegrovy stezky a není vhodná pro začátečníky. Ti by na ni měli stoupat pouze v doprovodu zkušených spolulezců či instruktorů.

Jihomoravský kraj

Nedaleko Macochy se nachází přírodní areál Velká Dohoda s kilometrem cvičných ferrat v obtížnosti A-E. Součástí tras jsou také 2 žebříky a 5 lanových mostků. Kromě ferrat je v areálu také lanový park a lanovka přes kamenolom.

 

Kam na ferraty v zahraničí? 

Malá Fatra, Slovensko

Na ferraty můžete vyrazit i k našim bratrům Slovákům. O Malé Fatře se tvrdí, že má v sobě kousek z každého koutu Slovenska. Nachází se zde i Via Ferrata Martinské hole.Ta nabízí příjemnou nenáročnou lezeckou procházku kolem vodopádů, doplněnou o lanové mosty.

Dolomity, Itálie

Dolomity jsou známé svou úchvatnou horizontální skalní strukturou a nabízejí mnoho možností pro ferratové výstupy. Jednou z nejznámějších ferrat je Via Ferrata Tridentina, která vás provede skalním hřebenem mezi horami.  Vydat se zde můžete také na několikahodinové okruhy spojující více ferrat po celých pohořích. Mezi ty patří například oblíbená trasa Große Sorapis Runde.

Ötztalské Alpy, Rakousko

Tato oblast nabízí pestrou paletu ferrat pro různě zkušené lezce. Jednou z nejoblíbenějších je Ötztaler Wildspitze, která vede na nejvyšší vrchol této oblasti. Nevšedním zážitkem je pak určitě ferrata Klettersteig Stuibenfall vedoucí podel impozantních vodopádů nad tekoucí vodou.

Julské Alpy, Slovinsko

Ve slovinských Julských Alpách nalezneme mnoho úžasných ferrat. Jedna z nejznámějších je ferrata Bambergova pot přes vrchol Triglavu, nejvyšší hory Slovinska. Jedná se však o dlouhou, náročnou a hodně exponovanou trasu. Pro začátečníky je jistě lepší zvolit ferratu Slovinska pot začínající na vrcholu Mangrt poblíž hranic s Itálii.

Bernské Alpy, Švýcarsko

Některé švýcarské ferraty obsahují prvky, které v jiných oblastech nenajdeme. Jde převážně o ocelové lezecké sítě a točité či lanové žebříky. Řadu lanových žebříků obsahuje napříkald ferrata Eggishorn Klettersteig, ke které se pohodlně dostanete lanovkou.

 

Pamatujte, že vydat se na ferraty může být náročné a vyžaduje to správné vybavení a znalost technik horolezectví. Vždy se informujte o aktuálních podmínkách a doporučeních pro jednotlivé oblasti.

Bezpečně do hor 

Před cestou do hor se podívejte na úrazové a cestovní pojištění a vyhněte se tak nečekaným a nevítaným překvapením. Pojišťovna Generali Česká nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu pro případ, že byste se při výstupu zranili. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na ferraty do zahraničí, je pro vás výhodné zase cestovní pojištění

 

Doufáme, že vám náš článek pomohl, a přejeme vám mnoho bezpečných adrenalinových výstupů. Tak hurá do hor!

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii