Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Co má správně obsahovat evakuační zavazadlo?

Evakuační zavazadlo by mělo v ideálním případě obsahovat vše, co je nezbytné pro přežití při přechodném opuštění domova. Je dobré si uvědomit, že v mnohých situacích je to zároveň to jediné, co vám z domácnosti zůstane.

Co se rozumí pod pojmem evakuace?

Evakuace je obecně soubor takových opatření, která vedou k rychlému a bezpečnému přesunu osob, zvířat a důležitých věcí z ohroženého objektu do bezpečné oblasti. K evakuaci dochází často při povodních, požárech či jiných katastrofách a haváriích.

Někdy je evakuace dočasná – vyhlašuje se v případě ohrožení dané oblasti např. vysokou vodou, ohněm v blízkém okolí, atd. V těchto případech je pravděpodobné, že se lidé do svého obydlí za pár dní vrátí a vše bude v relativním pořádku.

Někdy však musí k evakuaci dojít z akutnějších důvodů, jako je např. rozsáhlý požár objektu, hroucení objektu, atd. Zde se naopak dá předpokládat, že se domů člověk jen tak nevrátí, nebo až po velmi rozsáhlé rekonstrukci.

Jak balit evakuační zavazadlo?

Samozřejmě ne při každé evakuaci je možné zabalit tolik věcí, kolik by člověk chtěl. Někdy to jde totiž velmi rychle. Pokud ale máte to „štěstí v neštěstí“, že o evakuaci víte alespoň pár desítek minut předem, dejte si na zabalení co nejvíce záležet.

Obecně se však doporučuje, aby člověk měl věci, které by při evakuaci chtěl balit, snadno a rychle dostupné. Dokonce ve zcela ideálním případě by evakuační zavazadlo měl mít každý přichystané (alespoň částečně) doma trvale (ne vždy je na balení čas).

Pro evakuační zavazadla platí následující zásady:

  • Každá osoba domácnosti by měla mít vlastní zavazadlo
  • Dospělí zavazadlo do 25 kg, děti do 10 kg
  • Ideální jsou zavazadla, se kterými se dobře manipuluje (kufr na kolečkách, krosna, …)
  • Zavazadlo by mělo být opatřeno vaším jménem a adresou
  • Co nejlépe využijte celý prostor zavazadla (nacpat věci i do bot, atd.)

Dobrou zprávou je ale to, že i pokud dorazíte do evakuačního střediska bez zavazadla, vyloženě strádat nebudete. Postaráno o vás bude. Vždy je ale pro vás i okolí lepší mít svoje věci.

Co všechno do evakuačního zavazadla patří?

Nyní si sepíšeme seznam toho, co by evakuační zavazadlo mělo v ideálním případě obsahovat.

1. Jídlo, pití a nádobí

  • Trvanlivé, kalorické a dobře zabalené potraviny na 3 dny
  • Pitná voda
  • Hrnek, miska, příbor, otvírák na konzervy

2. Léky a hygiena

  • Pravidelně užívané léky + léky proti bolesti, horečce
  • Mýdlo + šampon, pasta na zuby, kartáček, ručník, toaletní papír, kapesníky

3. Oblečení

  • Náhradní prádlo na 3 dny
  • Náhradní oblečení a obuv odpovídající ročnímu období
  • Teplá mikina/bunda navíc
  • Pláštěnka

4. Cennosti, doklady, dokumenty

  • Peníze, platební karty, klíče, mobil + nabíječka, případně cenné šperky
  • Občanský průkaz, karta zdravotní pojišťovny, pas
  • Rodný list, oddací list, pojistné smlouvy, další smlouvy, akcie, …

5. Přístroje a zábava

  • Baterka, FM rádio (stačí na mobilu) či internet pro zjišťování aktualit, zavírací nůž, šitíčko, psací potřeby, zápalky
  • Kniha, hračky pro děti

6. Věci pro přenocování

  • Spací pytel, karimatka či izolační podložka

7. Věci pro domácí zvíře

  • Krmivo, misky, deka/klec/nádoba, vodítko, zdravotní/očkovací průkaz, …

Další rady pro případ evakuace

Při samotné evakuaci však nejspíše nebudete mít čas na dokonalé zabalení všeho. Je tedy nutné zvážit priority. Nejdůležitější jsou tedy ty předměty, které vám nikdo nemůže půjčit, nebo se nadají sehnat někde v místě náhradního ubytování.

Pokud vám při balení naopak zbyde místo a čas, přibalte další věci, které byste byli ochotni v případě potřeby půjčit ostatním (jídlo, oblečení, …).

Před odchodem z domu nezapomeňte vypnout veškeré elektronické přístroje a zastavit vodu. Vždy dbejte všech pokynů, které budete dostávat od záchranných jednotek či od policie.

Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii