Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Osm věcí, které potřebujete k uhašení malého požáru v domácnosti

Požáry v domácnosti mohou způsobit ničivé škody, pokud včas nezakročíme. Ale nebojte se. Malý oheň lze uhasit mnoha způsoby. Hlavní je být připraven. Dbejte na to, abyste měli vždy po ruce správné vybavení.

Co budete potřebovat: 

1. Hasicí přístroj 

Samozřejmost, která může zachránit život? Nevhodně zvolený hasicí přístroj může požár ještě rozšířit.

Pěnové hasicí přístroje nelze používat na hašení spotřebičů, jako jsou např. fritézy. Vodní hasicí přístroj se nehodí, když vám vzplane na pánvi horký olej. Nesmí se jím hasit ani elektrická zařízení pod proudem. Pomůže však při požáru v obývacím pokoji nebo ložnici. 

Většina hasicích přístrojů je vhodná k hašení čalouněného nábytku a koberců. Nejžádanější hasicí přístroj do rodinných domů je práškový, do garáže se nejlépe hodí pěnový. Před nákupem vždy zkontrolujte, pro jaké použití je daný přístroj vhodný, abyste v případě potřeby sáhli po správné variantě. Hasicí přístroje vždy ukládejte mimo dosah dětí.

2. Požární deka 

Hodí se k hašení požáru v kuchyni nebo požárů způsobených elektrickým proudem, na něž se většina hasicích přístrojů nedá použít. Požární deka zamezí přístupu kyslíku k ohni. Můžete ji použít i tehdy, když začne hořet oblečení nebo textilie. Deku mějte zavěšenou někde na zdi nebo ji uložte do skříňky v kuchyni. Dbejte na to, aby byla v případě potřeby snadno dostupná.

Požární deku kupte v renomovaném obchodě, který se zaměřuje na prodej hasičských potřeb. Nekupujte nejlevnější výrobky, kde nemáte zajištěnou účinnost. 

3. Jedlá soda nebo sůl 

Možná vás to překvapí, ale soda a sůl jsou mimořádně účinní pomocníci, když se vznítí olej nebo jiný tuk. Jedlá soda je vhodnější k likvidaci menšího požáru, protože po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý. Ten zamezí přístupu kyslíku k ohni. Sůl zase pohlcuje teplo u většího ohně. Při vaření proto mějte tyto dvě kuchyňské přísady vždy po ruce.

4. Vlhká utěrka

Při vaření mějte po ruce také utěrku. Můžete ji namočit a hodit na malý oheň. Při požáru položte vlhké ručníky pod dveře nebo přes ventilační průduchy, zpomalí šíření ohně. Také omezí pronikání smrtelně nebezpečného kouře. Pokud se vám nepodaří utéct před větším požárem, napusťte do vany vodu, aby přetekla a zaplavila byt.

Vdechování kouře může způsobit smrt. Zakryjte si ústa ručníkem. Snažte se vdechovat pouze nosem. Pamatujte, že na pánev s vroucím olejem vlhká utěrka nestačí. Použijte protipožární deku a jedlou sodu nebo sůl.

5. Funkční požární hlásič 

Oheň nezastaví, ale včas vás na něj upozorní, abyste se stihli dostat do bezpečí. Požární hlásič je důležitý, když nejste v místnosti nebo spíte. Jednou měsíčně otestujte jeho funkčnost. Nejméně každého půl roku v něm vyměňte baterie. 

6. Dostupný mobilní telefon nebo pevná linka 

Někdy si s ohněm sami neporadíte. V takovém případě musíte volat hasiče. Mějte předem naplánovanou únikovou trasu, abyste okamžitě po zavolání mohli opustit byt. Všichni u vás doma by měli znát tísňové telefonní číslo na hasiče – 150 – a únikovou cestu v případě požáru, a to včetně dětí. Může se totiž stát, že jim v nouzové situaci nebudete schopni pomoct, protože se zraníte nebo se vám dítě ztratí.

7. Chladná hlava

Požáry mohou být děsivé. Člověk snadno zpanikaří. Připravte si akční plán pro každý typ ohně, pak budete přesně vědět, jak postupovat a kdy se obrátit na odborníky.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii