Osm věcí, které potřebujete k uhašení malého požáru v domácnosti

Požáry v domácnosti mohou způsobit ničivé škody, pokud včas nezakročíme. Ale nebojte se. Malý oheň lze uhasit mnoha způsoby. Hlavní je být připraven. Dbejte na to, abyste měli vždy po ruce správné vybavení.

Co budete potřebovat: 

1. Hasicí přístroj 

Samozřejmost, která může zachránit život? Nevhodně zvolený hasicí přístroj může požár ještě rozšířit.

Pěnové hasicí přístroje nelze používat na hašení spotřebičů, jako jsou např. fritézy. Vodní hasicí přístroj se nehodí, když vám vzplane na pánvi horký olej. Nesmí se jím hasit ani elektrická zařízení pod proudem. Pomůže však při požáru v obývacím pokoji nebo ložnici. 

Většina hasicích přístrojů je vhodná k hašení čalouněného nábytku a koberců. Nejžádanější hasicí přístroj do rodinných domů je práškový, do garáže se nejlépe hodí pěnový. Před nákupem vždy zkontrolujte, pro jaké použití je daný přístroj vhodný, abyste v případě potřeby sáhli po správné variantě. Hasicí přístroje vždy ukládejte mimo dosah dětí.

2. Požární deka 

Hodí se k hašení požáru v kuchyni nebo požárů způsobených elektrickým proudem, na něž se většina hasicích přístrojů nedá použít. Požární deka zamezí přístupu kyslíku k ohni. Můžete ji použít i tehdy, když začne hořet oblečení nebo textilie. Deku mějte zavěšenou někde na zdi nebo ji uložte do skříňky v kuchyni. Dbejte na to, aby byla v případě potřeby snadno dostupná.

Požární deku kupte v renomovaném obchodě, který se zaměřuje na prodej hasičských potřeb. Nekupujte nejlevnější výrobky, kde nemáte zajištěnou účinnost. 

3. Jedlá soda nebo sůl 

Možná vás to překvapí, ale soda a sůl jsou mimořádně účinní pomocníci, když se vznítí olej nebo jiný tuk. Jedlá soda je vhodnější k likvidaci menšího požáru, protože po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý. Ten zamezí přístupu kyslíku k ohni. Sůl zase pohlcuje teplo u většího ohně. Při vaření proto mějte tyto dvě kuchyňské přísady vždy po ruce.

4. Vlhká utěrka

Při vaření mějte po ruce také utěrku. Můžete ji namočit a hodit na malý oheň. Při požáru položte vlhké ručníky pod dveře nebo přes ventilační průduchy, zpomalí šíření ohně. Také omezí pronikání smrtelně nebezpečného kouře. Pokud se vám nepodaří utéct před větším požárem, napusťte do vany vodu, aby přetekla a zaplavila byt.

Vdechování kouře může způsobit smrt. Zakryjte si ústa ručníkem. Snažte se vdechovat pouze nosem. Pamatujte, že na pánev s vroucím olejem vlhká utěrka nestačí. Použijte protipožární deku a jedlou sodu nebo sůl.

5. Funkční požární hlásič 

Oheň nezastaví, ale včas vás na něj upozorní, abyste se stihli dostat do bezpečí. Požární hlásič je důležitý, když nejste v místnosti nebo spíte. Jednou měsíčně otestujte jeho funkčnost. Nejméně každého půl roku v něm vyměňte baterie. 

6. Dostupný mobilní telefon nebo pevná linka 

Někdy si s ohněm sami neporadíte. V takovém případě musíte volat hasiče. Mějte předem naplánovanou únikovou trasu, abyste okamžitě po zavolání mohli opustit byt. Všichni u vás doma by měli znát tísňové telefonní číslo na hasiče – 150 – a únikovou cestu v případě požáru, a to včetně dětí. Může se totiž stát, že jim v nouzové situaci nebudete schopni pomoct, protože se zraníte nebo se vám dítě ztratí.

7. Chladná hlava

Požáry mohou být děsivé. Člověk snadno zpanikaří. Připravte si akční plán pro každý typ ohně, pak budete přesně vědět, jak postupovat a kdy se obrátit na odborníky.

30.08.2023

Jak předejít podpojištění nemovitosti

Existence pojištění je základní předpoklad

Podle letošního průzkumu České asociace pojišťoven 45% Čechů nemá pojištěnou svou nemovitost a jen o něco méně (35%) nemá pojištěnou svou domácnost. V těchto případech platí bez výjimky: žádná pojistka = žádné pojistné plnění.

Stanovení pojistné částky

Ani existence pojistky však ještě není zárukou dostatečného pojistného plnění – částky, kterou pojišťovna vyplácí v případě pojistné události. Pojistná částka totiž musí odpovídat ceně, za kterou byste v současné době koupili či postavili nemovitost na stejném místě a ve stejné či podobné kvalitě. Podle České asociace pojišťoven i zde mají Češi značné mezery. Pouze třetina pojistných smluv je například uzavřena na správnou pojistnou částku a 15 procent smluv je dokonce uzavřeno na méně než poloviční hodnotu. 

Podpojištění majetku

V případech, kdy je pojistná částka nižší než skutečná hodnota nemovitosti, mluvíme o tzv. podpojištění majetku. U podpojištěného majetku je riziko, že pojistná částka nepokryje cenu rekonstrukce nebo náklady na stavbu či koupi nové nemovitosti. “Podpojištění se netýká jen totálních škod, kdy dochází ke zničení celé stavby, ale může nastat i v případě škod dílčích,” říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. “Poškozený pak dostává výrazně méně, než je skutečná výše škody.” Obecně platí, že čím je smlouva starší, tím je větší riziko podpojištění, dodává Marek.

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti

Nemovitostí se rozumí dům nebo byt se všemi jeho stavebními součástmi. Domácnost tvoří soubor hmotných movitých věcí a zařízení, sloužících k jejímu provozu. Pro plnohodnotné pojištění majetku je klíčové pojištění obou částí. Škoda se ale nemusí týkat jen vašeho majetku, jako třeba v případě, že strom z vašeho pozemku spadne na sousedovo auto. Pokud budete mít uzavřené pojištění odpovědnosti, bude to pojišťovna, a ne vy, kdo škodu zaplatí.

Pravidelná aktualizace je základ

Obecné doporučení je provádět aktualizaci smluv pojištění nemovitosti i domácnosti minimálně jednou za dva roky, nebo v případě, že se změní hodnota majetku. To se obvykle stává například z důvodu rekonstrukce, přístavby, obnovy střechy, výměny nábytku či nákupu nových spotřebičů a elektroniky. Mimořádně prudký růst cen nemovitostí a stavebních materiálů, jako je tomu v současnosti, je také významný faktor. „Okolností, která nyní velmi výrazně promlouvá do situace s trhem nemovitostí a správně nastaveným pojištěním, je zcela jistě inflace,” říká Marek. „Ta zvedá ceny nejen stavebních materiálů, ale také stavebních prací. Příklad za všechny – jestliže metr krychlový klasických střešních latí stál ještě loni 6 tisíc, dnes se prodává za téměř 11 tisíc.”

Flexibilita pojištění 

Aby nemusely být smlouvy aktualizovány neustále, pojišťovny typicky nabízejí jistou flexibilitu, než dojde ke krácení pojistného plnění vinou podpojištění. “V našich aktuálních pojistných podmínkách stojí, že pojistitel uplatní podpojištění, pokud je pojistná částka nižší o více jak 20 % než částka odpovídající pojistné hodnotě pojištěné věci bezprostředně před pojistnou událostí,“ říká Marek.

Moderní asistenční služby

V praxi se Generali Česká pojišťovna setkává i se smlouvami, které lidé neaktualizovali déle než 20 let, říká Marek. Tím nejen riskují vysoké podpojištění, ale také zastaralý produkt. „Faktem je, že pojištění majetku se vyvíjí,“ říká Marek. „Nové smlouvy přináší klientům více užitné hodnoty, protože jsou v nich například zahrnutá rizika, která ve smlouvách starých deset, dvacet let vůbec nefigurovala. Nemluvě o asistenčních službách.“ V rámci současných asistenčních služeb Generali Česká pojišťovna například zprostředkuje a uhradí zásah řemeslníků a za příplatek poskytne třeba služby opraváře elektrotechniky nebo osobního asistenta.

Volba rizik 

Pravidelnou aktualizací pojistných smluv se dá vyhnout i dalšímu úskalí, a tím je špatná volba rizik krytých pojištěním. Starší pojistné smlouvy mohou například stále rozlišovat mezi škodami způsobenými povodní a záplavou, kde povodeň je způsobena vylitím vody z břehů vodních toků a nádrží a záplava může být způsobena i z jiných vodních zdrojů jako jsou například dešťové srážky nebo tání sněhu.

Indexace pojištění

Aby pojišťovny svým klientům co nejvíce usnadnily aktualizaci pojistných smluv, nabízejí tzv. mechanismus indexace pojištění (dříve známý jako valorizace), který efekt podpojištění v případě pojištění stavby v podstatě eliminuje. Obvykle jde o zcela automatický proces, který klientům zaručí, že jejich pojistná smlouva odpovídá aktuálním cenám. „Pojistná částka je pak automaticky upravena s ohledem na vývoj spotřebního koše, inflaci a také se zohledňuje cena práce a stavebního materiálu,“ vysvětluje Marek. „Indexaci využívá zhruba třetina našich klientů, ostatní aktualizují smlouvy podle svého uvážení.“

Dokumentace pojištěného majetku

Účtenky, faktury, ale i fotografie vám pomohou doložit hodnotu pojištěného majetku v rámci likvidace pojistné události. V případě nedostatečné dokumentace se může totiž stát, že pojišťovna omezí částku, kterou vyplatí za každou nedoloženou pojištěnou věc.

Vyberte kategorii