Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?

Požár, popraskané potrubí nebo přírodní katastrofy. To jsou jedny z častých příčin škod v domácnostech, se kterými je potřeba počítat. Připravit se psychicky na to, že vyhoří například půlka bytu, není samozřejmě možné. Dobré je ale mít připravené takové řešení, aby pohroma tolik nebolela alespoň po materiální stránce. A právě k tomu slouží pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Pojištění nemovitosti x pojištění vybavení domácnosti

V první řadě je potřeba si uvědomit, že jde o dvě různá pojištění. 

Pojištění nemovitosti řeší náhradu za poničení domu či bytu a jejich příslušenství či stavebních prvků jako takových. To znamená, že se pojištění vztahuje na:

  • Byt či dům (hotový i rozestavěný)
  • Základní vybavení domácnosti (kuchyňská linka, vestavěné skříně, podlahy …)
  • Drobné stavby a zařízení (garáž, kůlna, studna, oplocení, solární panely …)
  • Zahradní prvky (bazén, skleník, zahradní technika, terénní úpravy, …)

Z pojištění domácnosti je pak možné hradit škody na jejím vybavení, jako jsou:

  • Zařízení domácnosti a garáže
  • Spotřebiče a elektronika (kuchyňské přístroje, TV, počítače, fotoaparáty, …)
  • Peníze, cenné papíry, šperky, drahocennosti, …
  • Osobní věci všech členů domácnosti
  • Starožitnosti, umělecké předměty
  • Sportovní potřeby, hračky, kočárky, …
  • Domácí zvířata

Obě tato pojištění pokrývají škody způsobené těmito událostmi:

  • Požár, povodeň, vichřice, zásah bleskem, pád stromu, krupobití
  • Zásah hasičů v okolním objektu
  • Poruchy vodovodního nebo kanalizačního potrubí s následkem úniku vody, zatékání
  • Rozbití skla (okna, dveře, …)
  • Vloupání, krádež stavebního materiálu
  • Zkraty elektromotorů
  • Poškození zateplené fasády
  • Vandalismus (sprejerství, …)
  • Únik vody z akvária

 

Jak zvolit to správné pojištění právě pro vás?

Vždy je výhodné zvolit takové pojištění, které vám  a vašemu životu padne přesně na míru. Zkrátka aby člověk neplatil buď zbytečně moc, nebo vzhledem k potřebám nemovitosti naopak  na něco nezapomněl. Žádná domácnost a žádná nemovitost není stejná, rozumné je tak hledat pojišťovnu, která nabídne co nejvíce individualizované řešení. Společně s jejím odborníkem můžete sestavit takové pojištění, které potřebujete.

Nejlépe vždy poradí odborníci přímo na pobočce pojišťovny. Dnes je doslova hračka najít na webu pojiš´tovnu nejbližší pobočku a domluvit si schůzku v čase, který si zvolíte.  
Je dobré také vědět, že k pojištění nemovitosti i domácnosti je zpravidla možné sjednat i různá doplňková připojištění. I s tím je lepší se předem poradit. Odborníci vás také rovnou seznámí s přesnými pravidly plnění, aby vás v budoucnu nic nepřekvapilo. Nezapomeňte na užitečné asistenční služby, které jsou dnes pro majetkového pojištění u dobré pojišťovny samozřejmostí. Pomohou třeba v momentě, když si zabouchnete klíče.

Jak předejít nejčastějším příčinám škod

Mít nemovitost a její vybavení pojištěné,se opravdu vyplatí. Pojďme se ale ve stručnosti podívat i na to, jaká další opatření mohou ušetřit řady nepříjemností a starostí. Přinášíme pár jednoduchých a přitom užitečných tipů na ochranu vašeho majetku před nejčastějšími problémy.

  • Popraskané potrubí mrazem

Neobývané objekty přes zimu temperujte, případně včas vypusťte vodu z potrubí.

  • Prasklé hadičky k WC, dřezům, myčkám, …

Kontrolujte stav hadiček a každé tři roky je preventivně měňte. V případě opuštění bytu na delší čas uzavřete vodu v celém bytě. Pokud možno neopouštějte byt v době, kdy máte zapnutou pračku či myčku.

  • Přepětí v důsledku bouřky

Pokud nemáte nainstalovanou přepěťovou ochranu, je dobré po dobu bouřky vypnout elektroniku ze sítě.

  • Poničení majetku při vichřici

Volně stojící předměty na zahradě, balkónech a parapetech před bouřkou zabezpečte proti pohybu. Stromy a keře pravidelně prořezávejte, aby při větru nedocházelo ke zbytečnému ulamování starých větví.

  • Požár při vaření

V žádném případě nenechávejte sporák či troubu bez dozoru. Především u plynového sporáku je riziko vzplanutí (např. od pánve s omastkem) vysoké. Do rozpálených hrnců a pánví přidávejte jakékoli další suroviny velmi opatrně a po částech.

  • Požár od drobné elektroniky (mobil, notebook, modem, …)

Mobil či notebook, zvláště pokud jsou tato zařízení zapojena do sítě nabíječkou, musí stát na tvrdém povrchu s možností odvětrávání. Pokud se elektronika přehřeje a zanese prachem, riziko vzplanutí je vysoké. Nenechávejte tedy notebook ani mobil v posteli, pod dekou atd. Okolo modemu pravidelně vysávejte prach a zajistěte k němu volný přístup vzduchu. Pokud odjíždíte z domu, je vždy lepší elektroniku vypojit ze sítě.

  • Požáry od svíček

Především v době Vánoc je požárů od adventních věnců či vánočních stromečků spousta. Zde platí nejdůležitější pravidlo – NIKDY nenechávejte hořící svíčku bez dozoru či pouze v přítomnosti dětí a zvířat, a to ani na chviličku. V blízkosti hořlavých dekoracísvíčky ani nezapalujte.

  • Požáry od kouřovodů

Pravidelně nechávejte kontrolovat (případně revidovat) spalinové cesty.

  • Požáry od elektroinstalace

Zejména u starších budov je potřeba nechat zkontrolovat veškerou elektroinstalaci. Starší instalace bývají nekompatibilní s moderními přístroji. Požár od žehličky, varné konvice či pračky bývá velmi rychlý a ničivý.

  • Požáry od napájecích zdrojů ke spotřebičům

Pokud je napájecí kabel k nějakému spotřebiči již opotřebovaný a poškozený, vyměňte jej.

  • Odcizení jízdních kol, grilů

Cenné předměty nenechávejte volně stát na zahradě, ani když je oplocená. Vždy je zamykejte na bezpečné místo, odkud je není možné odnést bez násilného vniknutí.

  • Záplavy

Pokud hrozí na vašem území povodně, snažte se co nejvíc cenných věcí přestěhovat ze sklepa a přízemí do vyšších pater.

  • Požáry způsobené suchem

Při grilování či opékání dávejte pozor na jiskry, které mohou při kontaktu se suchou trávou způsobit požár. Grilujte tedy vždy na místě, které je od hořlavých materiálů v dostatečné vzdálenosti.

  • Poškození střechy vlivem sněhu

Pokud vydatně sněží, zajistěte včas odstranění sněhu ze střechy.

30.09.2024

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.

Kam dát auto při záplavách?

Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:

  • Přeparkování na vyvýšené místo: Nejjednodušší a nejúčinnější metodou, jak chránit auto před vodou, je přeparkovat ho na vyvýšené místo. Pokud máte k dispozici vyšší terén mimo záplavovou oblast, využijte ho. Hlídané parkoviště na kopci je v tomto případě ideální.
  • Podzemní garáže se mohou stát pastí: Nikdy nenechávejte auto v podzemních garážích během záplav. Voda může rychle zatopit celé podzemní parkoviště a poškození vozidla může být devastující.
  • Veřejné parkovací plochy: Ve městech může být obtížné najít bezpečné místo k přeparkování. Sledujte informace od místních úřadů, které často poskytují seznam míst, kam lze během povodní bezpečně parkovat.
  • Zálohové plány: Mějte v záloze více možností, kam auto odvézt. Ideálně včas zajistěte možnost parkování u známých nebo využijte parkoviště mimo rizikovou oblast.

Auto poničila voda

Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.

Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.

Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.

Generali Česká pojišťovna

Vysoušení zatopeného auta

Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.

Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.

Komunikace s pojišťovnou

Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.

Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.

 

Jak pojistit auto proti povodním?

Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.

Vyberte kategorii