Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Velitel hasičů: Za hořícím stromkem je potřeba zavřít dveře

Šťastné a bezpečné. Každý rok se v médiích objeví zprávy, kde všude museli hasiči o svátcích zasahovat. Své o tom ví velitel pražských hasičů Jan Kulhánek. Proto se s námi rád podělil o rady, jak se vyhnout vánočním neštěstím spojeným s požáry.

Svíčky na stromku
Postupem let jsou lidé opatrnější a svíčky nebo prskavky na stromky nedávají. Je lepší používat elektrická světýlka.

Rosení stromečku
Suchý stromek hoří daleko lépe a rychleji než živý. Samotné kropení ale prodlouží hoření stromku jen o vteřiny. Prevencí požáru není stromek kropit, ale nedávat tam prskavky a svíčky.

Nejčastěji hoří věnce
Chybou bývá to, že lidé nechávají adventní věnec bez dozoru. Například odejdou z domu, nebo večer usnou. Ideální je položit věnec na porcelánový nebo plechový talíř. Svíčky je lepší umístit ještě do skleničky.

Požární zatížení
Od vánočního stromku chytne i další zařízení a nábytek v celém pokoji. Někdo má rád minimalismus, jiný má molitanové gauče. Požární zatížení bytu se dá spočítat. Jde o to, kolik je v místnosti hořlavého materiálu a kolik je schopné vyprodukovat tepla.

Generali Česká pojišťovna

Rozpálený olej
Když chytne olej na pánvičce, ideální je vzít poklici a oheň udusit. Rozhodne se na pánvičku nesmí nalít voda. Olej vzkypí a vytvoří se obrovská žhavá hořící koule.

Když začne hořet
Pokud začne hořet a člověk to vidí, může být schopný vzít hned kastrol s vodou a nalít to tam. Ale jinak prakticky, než vůbec začne přemýšlet, co má dělat, nic nestihne. Takže když už to nastane, je důležité zachránit sebe, děti, zvířata, zavolat na linku 112 a ohlásit to.

Zabouchnout dveře
Aby se zpomalil rozvoj požáru do zbytku bytu a celého domu, je důležité zavřít dveře tak, aby nedošlo k zakouření dalších prostor. Když člověk nechá otevřené dveře, vyhoří mu byt celý, protože oheň má přísun kyslíku a může se rozšiřovat dál.

 

12.09.2024
3 minuty

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.

Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.

 

1. Rozmístěte pytle s pískem

Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu. 

2. Udržujte cennosti, důležité dokumenty a předměty s citovou hodnotou nad hladinou zaplavení

Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.

3. Přestěhujte všechen nábytek a elektroniku do horního patra

Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.

4. Vypněte všechny rozvodné sítě

Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.

5. Nepodstupujte žádná zbytečná rizika

Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.

6. Obraťte se na svou pojišťovnu pro radu

A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně. 

7. Mějte po ruce pohotovostní sadu

Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.

8. Rozmístěte vodní čerpadla

Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.

9. Pořiďte fotografie jakéhokoli poškození

Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114. 

Vyberte kategorii