Šťastné a bezpečné. Každý rok se v médiích objeví zprávy, kde všude museli hasiči o svátcích zasahovat. Své o tom ví velitel pražských hasičů Jan Kulhánek. Proto se s námi rád podělil o rady, jak se vyhnout vánočním neštěstím spojeným s požáry.
Svíčky na stromku
Postupem let jsou lidé opatrnější a svíčky nebo prskavky na stromky nedávají. Je lepší používat elektrická světýlka.
Rosení stromečku
Suchý stromek hoří daleko lépe a rychleji než živý. Samotné kropení ale prodlouží hoření stromku jen o vteřiny. Prevencí požáru není stromek kropit, ale nedávat tam prskavky a svíčky.
Nejčastěji hoří věnce
Chybou bývá to, že lidé nechávají adventní věnec bez dozoru. Například odejdou z domu, nebo večer usnou. Ideální je položit věnec na porcelánový nebo plechový talíř. Svíčky je lepší umístit ještě do skleničky.
Požární zatížení
Od vánočního stromku chytne i další zařízení a nábytek v celém pokoji. Někdo má rád minimalismus, jiný má molitanové gauče. Požární zatížení bytu se dá spočítat. Jde o to, kolik je v místnosti hořlavého materiálu a kolik je schopné vyprodukovat tepla.
Rozpálený olej
Když chytne olej na pánvičce, ideální je vzít poklici a oheň udusit. Rozhodne se na pánvičku nesmí nalít voda. Olej vzkypí a vytvoří se obrovská žhavá hořící koule.
Když začne hořet
Pokud začne hořet a člověk to vidí, může být schopný vzít hned kastrol s vodou a nalít to tam. Ale jinak prakticky, než vůbec začne přemýšlet, co má dělat, nic nestihne. Takže když už to nastane, je důležité zachránit sebe, děti, zvířata, zavolat na linku 112 a ohlásit to.
Zabouchnout dveře
Aby se zpomalil rozvoj požáru do zbytku bytu a celého domu, je důležité zavřít dveře tak, aby nedošlo k zakouření dalších prostor. Když člověk nechá otevřené dveře, vyhoří mu byt celý, protože oheň má přísun kyslíku a může se rozšiřovat dál.
Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?
Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.
Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.
Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.
Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.
Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.
Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.
Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.
Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.
Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.
V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.
V Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.
Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.
Přečtěte si:
9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu
5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“