Ucpané vodovodní potrubí umí pořádně potrápit a přinést i problémy v podobě prasklého potrubí. Naštěstí se těmto problémům lze vyhnout, a to konkrétně prevencí či čištěním ucpané odpadní trubky. Přečtěte si několik tipů, jak si můžete i vy bezpečně vyčistit ucpané potrubí pomocí věcí, které se jistě nacházejí i ve vaší domácnosti.
Ucpané potrubí není neobvyklým problémem, a většina z nás ho už určitě zažila. Pokud se však tento problém neřeší včas, může přerůst do mnohem větších komplikací. Zablokované nebo prasklé vodovodní potrubí dokáže následně způsobit únik vody, který zase vede k poškození stěn, podlah a dalších částí domácnosti.
Ucpaná vodovodní trubka je nejčastěji způsobena tím, že se v ní hromadí množství nečistot. Nejčastěji jsou to vlasy (to platí hlavně v koupelně) nebo hromaděním například zbytků jídla, mastnoty či nějakých jiných nečistot. Často se však stává, že lidé ignorují delší dobu to, že je ucpaná odpadní trubka a fungují nadále jako by bylo všechno v pořádku. To však vede k problémům, protože dlouhodobé zanedbávání údržby může vést až k prasknutí, což vyžaduje nákladnou opravu prasklého vodovodního potrubí a často i zásah odborného instalatéra. V té době už je však pozdě, protože vás to může stát zbytečně více než jen preventivní ochrana před ucpaným potrubím.
Prasklé vodovodní potrubí je obzvláště nebezpečné, neboť kromě velkých škod na majetku může způsobit i riziko vzniku plísní. Pokud se ocitnete v situaci, kdy došlo k prasknutí, prvním krokem je okamžité uzavření hlavního přívodu vody, aby se minimalizovaly škody. Následně kontaktujte odborníka, který zajistí opravu prasklé vodovodní trubky.
Abyste se těmto problémům vyhnuli, je důležité pravidelně čistit ucpané odpadní trubky a provádět jejich údržbu. Myslete na to, že prevence je vždy nejlevnější a méně stresující než řešení následků.
Nikdy však není na škodu mít uzavřeno pojištění majetku, protože nikdy nevíte, co se může v domácnosti stát a způsobit vám tak řadu problémů a škod, které mohou způsobit značnou finanční újmu. Pojištění je v takových případech vaší záchranou. Přečtěte si náš článek o pojištění bydlení a na co všechno lze pojištění uplatnit.
Prohlédněte si několik účinných tipů, díky kterým si můžete sami doma bezpečně poradit s ucpanou odpadní trubkou.
Ucpané vodovodní potrubí může být nepříjemnou komplikací, ale v mnoha případech si s ním poradíte sami pomocí jednoduchých metod. Pokud se vám nepodaří problém vyřešit nebo máte-li podezření na prasklé potrubí, neváhejte kontaktovat odborníka.
Prevence je ovšem vždy nejlepším řešením – pravidelné čištění a údržba potrubí vám ušetří peníze, čas a stres. A právě proto v rámci prevence:
Neházejte do odtoku nic mastného ani zbytky jídla – Mastnota se v potrubí usazuje a postupně vede k ucpání. Používejte sběrnou nádobu na mastnotu a zbytky jídla likvidujte v odpadkovém koši.
Používejte sítka na odtok – Tyto jednoduché a levné pomůcky zachytí vlasy, zbytky jídla a jiné pevné nečistoty, které by jinak mohly ucpat odtok a víš k jeho prasknutí.
Pravidelně proplachujte potrubí horkou vodou – Horká voda pomáhá rozpouštět mastnotu a nečistoty, které by se mohly usazovat na stěnách potrubí.
Jednou za měsíc aplikujte přírodní čističe – Použít k tomu můžete něco i z našich tipů, jako například kombinace jedlé sody a octa či horké vody a soli.
Dávejte pozor na to, co splachujete.
Pokud budete dodržovat tyto kroky, minimalizujete riziko ucpání odpadních trubek a jejich následného prasknutí. Pokud se však problém přece jen objeví, neotálejte s jeho řešením – včasná oprava prasklé vodovodní trubky a pravidelná údržba vám ušetří starosti a náklady v budoucnosti.
Přečtěte si:
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Zamrzlé potrubí: Jednoduché kroky k prevenci
Pojišťujete dům? Tohle byste měli vědět
Vlivem globálního oteplování, které přispívá ke zvýšení intenzity koloběhu vody, na celém světě, tedy i v Česku, stoupá četnost i množství srážek.
Na druhou stranu za to není zodpovědná pouze příroda. V některých oblastech významně zvyšuje riziko ohrožení například odlesňování nebo růst měst bez promyšleného územního plánu a nedostatečná údržba říčních odvodňovacích systémů.
Vědět, co dělat před povodní, během ní a po ní, může mít velký význam: může to pomoci ochránit životy a omezit škody na majetku. Budete-li znát osvědčené preventivní postupy a způsoby ochrany a sjednáte-li si pojištění, které chrání před neočekávanými povětrnostními událostmi, nemusíte se povodní nebo záplav tolik obávat.
Asi nechcete, aby vás pohroma zaskočila nepřipravené. Prevence a dobrá příprava je jediný způsob, jak účinně zmírnit škody.
Prvním zásadním krokem je vyhodnocení rizik. Analýzou historických údajů, map ohrožení a předpovědních modelů dokážete vytipovat nejzranitelnější oblasti. Tím získáte představu o možné četnosti a intenzitě povodní, a můžete naplánovat potřebná opatření.
Chcete-li zjistit, zda je váš dům ohrožen povodněmi, můžete nahlédnout do map povodňových rizik, které poskytují místní úřady nebo Ministerstvo životního prostředí. Tyto mapy jsou ukazatelem předchozích povodní nebo zeměpisných oblastí náchylných k tomuto typu katastrof.
Připravit se musíte předem. Pozorně sledujte předpověď počasí, zejména v zimním období, a připravte svůj dům na různé eventuality, postarejte se například o hydroizolaci základů nebo instalaci zpětných ventilů v kanalizačních systémech.
Musíte však mít také dobře vypracovaný evakuační plán. Ten by měl zahrnovat bezpečné cesty do vyšších poloh, seznam nezbytných věcí, které je třeba vzít s sebou, a způsob, jak zůstat v kontaktu s rodinou.
Efektivní evakuační plán musí být jednoduchý a snadno proveditelný, ale vyžaduje zapojení a informovanost všech. Proto by ho měli znát všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších. Je také velmi důležité, abyste si připravili nouzovou výbavu a uložili ji na snadno dostupné místo.
Nouzová výbava by měla být přizpůsobena konkrétním potřebám vaší rodiny, ale rozhodně v ní nesmí chybět například balená voda, potraviny, léky, důležité dokumenty a věci osobní hygieny.
Zvažte, zda do ní nepřidat náhradní klíče od domu, mapu oblasti, menší hotovost, svítilnu s náhradními bateriemi a píšťalku, kterou v případě nouze oznámíte svou polohu.
Při povodni je nejvyšší prioritou bezpečnost vás a vašich blízkých. Vždycky se snažte minimalizovat riziko ohrožení:
Informovanost o povodňovém riziku ve vaší oblasti, jak navrhuje civilní ochrana, je první zásadní krok. Znalost historie a specifických charakteristik povodní ve vaší oblasti vám umožní se na ně náležitě připravit a přijmout účinná preventivní opatření, jako je udržování čistoty odvodňovacích systémů a hlášení případných ucpání místním orgánům.
Zásadní roli při ochraně majetku před finančními následky přírodních katastrof hraje pojištění. Pojistná smlouva, která kryje škody způsobené povodněmi, vám dodá neocenitelný klid a v případě škody vám zajistí rychlejší nápravu.
Stejně důležité je však přijmout opatření k fyzickému zabezpečení, abyste minimalizovali rizika. Proto nikdy neskladujte cennosti ve sklepě nebo suterénu a dbejte na to, abyste doma měli účinný evakuační plán.
Vždy zvažte individuální pojistné krytí, které odpovídá specifickým potřebám vaší domácnosti a oblasti, v níž se nachází, ale nepodceňujte význam produktu, který kryje i škody na konstrukci a interiéru, jako je nábytek a spotřebiče.
Poraďte se s pojišťovacím agentem a zjistěte, jaké další možnosti máte k dispozici, abyste si sjednali pojistnou smlouvu odpovídající riziku povodní ve vaší oblasti.
To nejhorší máte za sebou, co tedy dělat nyní? Především nevstupujte do domu, dokud úřady neprohlásí, že je to bezpečné. Obejděte dům a podívejte se, zda nedošlo k poškození vnější konstrukce, kvůli kterému by mohl být vstup nebezpečný.
Pokud se povodeň vašemu domu nevyhnula, buďte velmi opatrní a nejprve odstraňte veškerou vodu, bláto a nečistoty. V případě potřeby použijte čerpadla nebo vysavače. Vysušení a odvlhčení místností je důležité, aby se zabránilo vzniku plísní.
Poté vyčistěte a vydezinfikujte všechny povrchy, abyste předešli zdravotním rizikům.
Pak můžete přistoupit k opravě nebo výměně poškozených stavebních prvků. Nezapomeňte se vždy poradit s odborníky a během celého procesu obnovy dodržujte pokyny místních úřadů. Hlavní prioritou je bezpečnost.
Když váš domov zasáhne povodeň, musíte jednat rychle, abyste měli co nejdřív přístup k pojistnému krytí. Proto je nezbytné před obnovou prostor pečlivě zdokumentovat škody. Pořiďte si fotografie, videa a podrobný seznam škod, protože poslouží jako zásadní důkaz při vyřizování pojistné události.
Neprodleně se obraťte na pojišťovnu a oznamte pojistnou událost. Pojišťovna pošle likvidátora, který posoudí rozsah škody a vypočítá výši náhrady.
Ve spolupráci s pojišťovnou proveďte všechny požadované kroky, podejte formální žádost o pojistné plnění a přiložte všechny potřebné dokumenty včetně policejního protokolu o škodě.
Nezapomeňte, že každá pojistná smlouva má specifické podmínky, proto si ji dobře pročtěte, abyste všemu rozuměli a věděli, jak postupovat v případě pojistné události. Informace o specifickém pojistném krytí pro případ povodní a jiných přírodních katastrof najdete na stránkách Generali Česká.
Přečtěte si:
9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň
Máte pojištěné své bydlení? A víte, na co se dá pojištění uplatnit?
Nebo si poslechněte podcast s Jozefem Hrdým: „U řešení škod je nejhorší, když je dům za sedm pojištěný na milion.“