Zamrzlé potrubí dokáže v zimě doma natropit pořádnou spoušť. Skoro polovinu škod souvisejících s vodou mají na svědomí právě rozbité trubky. Neštěstí ale můžete předejít docela snadno – stačí se řídit těmito jednoduchými tipy.

1) Udržujte stálou minimální teplotu

Když přijde velká zima, je důležité nechat topení zapnuté, i když nejste doma. Zabráníte tak zamrznutí vnitřních trubek. Velkým pomocníkem jsou chytré termostaty jako Nest nebo Netatmo, se kterými můžete topení ovládat i na dálku.

2) Odizolujte potrubí

Kde je to možné, veďte potrubí poblíž zdrojů tepla. Trubky v chladnějších částech domu, jako je třeba podkroví, udržíte teplé pomocí pěnové izolace, kterou jednoduše koupíte i na internetu.

3) Pravidelně pouštějte vodu

Pravidelný průtok vody zabrání zamrznutí a uvolní tlak. I když to není vždy optimální řešení pro životní prostředí, pravidelným průtokem vody zabráníte jejímu zmrznutí.

4) Utěsněte škvíry a štěrbiny v celém domě

Je důležité, aby v domě proudil teplý vzduch, který bude potrubí ohřívat. Prohlédněte stěny, zvlášť okolo oken a dveří, a hledejte štěrbiny a škvíry. Když nějaké najdete, utěsněte je plnidlem – zastavíte tak průvan a teplý vzduch zůstane uvnitř.

A samozřejmě také nezapomínejte na pravidelný servis bojleru. Když už vám trubky zamrznou, nesnažte se je opravit sami. Mohli byste problém ještě zhoršit. Právě pro tyhle případy se hodí pojištění nemovitosti nebo domácnosti, které vaše náklady na případnou opravu jednoduše pokryje.

02.11.2020

ŠITÍ ROUŠKY BEZ ŠICÍHO STROJE

Tuto ochrannou pomůcku zvládne ušít i ten, který držel v ruce jehlu s nití naposledy v pracovních činnostech na základní škole. Stačí doma najít bavlněné tričko nebo prostěradlo, jehlu a nit.

Potřebujeme:

  • látku ze 100% bavlny (materiál vhodný k opakovanému vyvaření)

  • nůžky

  • jehlu

  • nit 

  • špendlíky

 

Krok 1: vystřihneme si látku o velikosti 20 x 20 cm, kterou po všech stranách zašijeme.

Krok 2: na látce uděláme několik skladů, které si zachytíme po stranách špendlíky. Takto nachystanou látku přežehlíme, aby nám lépe držel tvar a následně sešijeme.

Krok 3: k roušce přišijeme šňůrky (mohou být ze zbylého kusu látky). 

Krok 4: nasadit, pevně uvázat a nevycházet bez ní když opouštíme svá obydlí.

 

 

 

 

 

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace