4 jednoduché tipy, aby vám nezamrzlo potrubí

Zamrzlé potrubí dokáže v zimě doma natropit pořádnou spoušť. Skoro polovinu škod souvisejících s vodou mají na svědomí právě rozbité trubky. Neštěstí ale můžete předejít docela snadno – stačí se řídit těmito jednoduchými tipy.

1) Udržujte stálou minimální teplotu

Když přijde velká zima, je důležité nechat topení zapnuté, i když nejste doma. Zabráníte tak zamrznutí vnitřních trubek. Velkým pomocníkem jsou chytré termostaty jako Nest nebo Netatmo, se kterými můžete topení ovládat i na dálku.

2) Odizolujte potrubí

Kde je to možné, veďte potrubí poblíž zdrojů tepla. Trubky v chladnějších částech domu, jako je třeba podkroví, udržíte teplé pomocí pěnové izolace, kterou jednoduše koupíte i na internetu.

3) Pravidelně pouštějte vodu

Pravidelný průtok vody zabrání zamrznutí a uvolní tlak. I když to není vždy optimální řešení pro životní prostředí, pravidelným průtokem vody zabráníte jejímu zmrznutí.

4) Utěsněte škvíry a štěrbiny v celém domě

Je důležité, aby v domě proudil teplý vzduch, který bude potrubí ohřívat. Prohlédněte stěny, zvlášť okolo oken a dveří, a hledejte štěrbiny a škvíry. Když nějaké najdete, utěsněte je plnidlem – zastavíte tak průvan a teplý vzduch zůstane uvnitř.

A samozřejmě také nezapomínejte na pravidelný servis bojleru. Když už vám trubky zamrznou, nesnažte se je opravit sami. Mohli byste problém ještě zhoršit. Právě pro tyhle případy se hodí pojištění nemovitosti nebo domácnosti, které vaše náklady na případnou opravu jednoduše pokryje.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii