Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Detektor nebezpečných plynů

Oxid uhelnatý, který ročně ohrožuje velké množství lidí, může být snadno problémem i ve vaší domácnosti. Velkým nebezpečím tohoto plynu je především jeho jedovatost a neviditelnost. Za jeho únikem může být například i nedokonalé spalování v ohřívačích vody, kamna či další lokální topidla. S detektory těchto plynů se vám však neštěstí jen zdaleka vyhne.

Nejhorším scénářem, který by mohl nastat, je až smrt postiženého. Ta nastává většinou v důsledku dýchání vzduchu s nadlimitní koncentrací tohoto plynu. Minimálně se pak může jednat o akutní zdravotní potíže.

Oxid uhelnatý

Jedná se o bezbarvý jedovatý plyn, které za sebou nezanechává žádnou chuť a zápach. Dokonce ani nedráždí dýchací cesty. Především v tomto tkví jeho potenciální nebezpečnost.

Tento plyn blokuje přenášení kyslíku krví, k otravě většinou dochází v uzavřených prostorech nebo při špatném odvětrávání plynových spotřebičů. Prvními příznaky jsou především bolesti hlavy, nevolnost, závratě a další symptomy.

Detektory

S detektory vás zvýšená koncentrace oxidu uhelnatého již nepřekvapí. Většinou je silně doporučeno umisťovat detektory nejen do míst s rizikovými topidly (pece, krby, karmy,…), ale i do ložnic/pokojů určeným ke spánku.

Vybírat bychom přitom měli především detektory s vysokou citlivostí a vestavěnými bateriemi.

Prevence

Základní prevencí je především každoroční kontrola topného systému, který zpravidla způsobuje potíže nejčastěji. Rovněž by také mělo docházet ke kontrolám komínů, kouřovodů a odvětrávacích průduchů. Kontroly by pak měly probíhat minimálně jednou ročně.

Nemělo by se také v žádném případě využívat vařičů či kuchyňských sporáků k vytápění domu.

U aut bychom pak neměli nechávat (v uzavřených garážích) běžet motory na volnoběh, může totiž lehce dojít k vniknutí plynu do obytných prostor.

Hasiči k případům, kdy došlo k úniku oxidu uhelnatého, vyjíždějí především v topných obdobích. Lidé v tomto období více využívají plynových zařízení. Nejčastějšími případy jsou pak především ty, kdy lidé omdlí ve vaně. V podobných případech je především nutné co nejdříve vyvést postiženého ze zamořené oblasti.

Co z toho plyne?

Podobné situace, kdy může dojít k ohrožení lidského života, by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu.

Ačkoli je oxid uhelnatý velmi nebezpečným plynem, dá se jeho vlivům velmi snadno předcházet. Důležitá je především prevence a správný výběr detektoru. Nečekejte tak na hrozící nebezpečí a vybavte se vhodně ještě dnes.

12.09.2024
3 minuty

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.

Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.

 

1. Rozmístěte pytle s pískem

Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu. 

2. Udržujte cennosti, důležité dokumenty a předměty s citovou hodnotou nad hladinou zaplavení

Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.

3. Přestěhujte všechen nábytek a elektroniku do horního patra

Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.

4. Vypněte všechny rozvodné sítě

Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.

5. Nepodstupujte žádná zbytečná rizika

Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.

6. Obraťte se na svou pojišťovnu pro radu

A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně. 

7. Mějte po ruce pohotovostní sadu

Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.

8. Rozmístěte vodní čerpadla

Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.

9. Pořiďte fotografie jakéhokoli poškození

Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114. 

Vyberte kategorii