Detektor nebezpečných plynů

Oxid uhelnatý, který ročně ohrožuje velké množství lidí, může být snadno problémem i ve vaší domácnosti. Velkým nebezpečím tohoto plynu je především jeho jedovatost a neviditelnost. Za jeho únikem může být například i nedokonalé spalování v ohřívačích vody, kamna či další lokální topidla. S detektory těchto plynů se vám však neštěstí jen zdaleka vyhne.

Nejhorším scénářem, který by mohl nastat, je až smrt postiženého. Ta nastává většinou v důsledku dýchání vzduchu s nadlimitní koncentrací tohoto plynu. Minimálně se pak může jednat o akutní zdravotní potíže.

Oxid uhelnatý

Jedná se o bezbarvý jedovatý plyn, které za sebou nezanechává žádnou chuť a zápach. Dokonce ani nedráždí dýchací cesty. Především v tomto tkví jeho potenciální nebezpečnost.

Tento plyn blokuje přenášení kyslíku krví, k otravě většinou dochází v uzavřených prostorech nebo při špatném odvětrávání plynových spotřebičů. Prvními příznaky jsou především bolesti hlavy, nevolnost, závratě a další symptomy.

Detektory

S detektory vás zvýšená koncentrace oxidu uhelnatého již nepřekvapí. Většinou je silně doporučeno umisťovat detektory nejen do míst s rizikovými topidly (pece, krby, karmy,…), ale i do ložnic/pokojů určeným ke spánku.

Vybírat bychom přitom měli především detektory s vysokou citlivostí a vestavěnými bateriemi.

Prevence

Základní prevencí je především každoroční kontrola topného systému, který zpravidla způsobuje potíže nejčastěji. Rovněž by také mělo docházet ke kontrolám komínů, kouřovodů a odvětrávacích průduchů. Kontroly by pak měly probíhat minimálně jednou ročně.

Nemělo by se také v žádném případě využívat vařičů či kuchyňských sporáků k vytápění domu.

U aut bychom pak neměli nechávat (v uzavřených garážích) běžet motory na volnoběh, může totiž lehce dojít k vniknutí plynu do obytných prostor.

Hasiči k případům, kdy došlo k úniku oxidu uhelnatého, vyjíždějí především v topných obdobích. Lidé v tomto období více využívají plynových zařízení. Nejčastějšími případy jsou pak především ty, kdy lidé omdlí ve vaně. V podobných případech je především nutné co nejdříve vyvést postiženého ze zamořené oblasti.

Co z toho plyne?

Podobné situace, kdy může dojít k ohrožení lidského života, by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu.

Ačkoli je oxid uhelnatý velmi nebezpečným plynem, dá se jeho vlivům velmi snadno předcházet. Důležitá je především prevence a správný výběr detektoru. Nečekejte tak na hrozící nebezpečí a vybavte se vhodně ještě dnes.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii