Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Detektor nebezpečných plynů

Oxid uhelnatý, který ročně ohrožuje velké množství lidí, může být snadno problémem i ve vaší domácnosti. Velkým nebezpečím tohoto plynu je především jeho jedovatost a neviditelnost. Za jeho únikem může být například i nedokonalé spalování v ohřívačích vody, kamna či další lokální topidla. S detektory těchto plynů se vám však neštěstí jen zdaleka vyhne.

Nejhorším scénářem, který by mohl nastat, je až smrt postiženého. Ta nastává většinou v důsledku dýchání vzduchu s nadlimitní koncentrací tohoto plynu. Minimálně se pak může jednat o akutní zdravotní potíže.

Oxid uhelnatý

Jedná se o bezbarvý jedovatý plyn, které za sebou nezanechává žádnou chuť a zápach. Dokonce ani nedráždí dýchací cesty. Především v tomto tkví jeho potenciální nebezpečnost.

Tento plyn blokuje přenášení kyslíku krví, k otravě většinou dochází v uzavřených prostorech nebo při špatném odvětrávání plynových spotřebičů. Prvními příznaky jsou především bolesti hlavy, nevolnost, závratě a další symptomy.

Detektory

S detektory vás zvýšená koncentrace oxidu uhelnatého již nepřekvapí. Většinou je silně doporučeno umisťovat detektory nejen do míst s rizikovými topidly (pece, krby, karmy,…), ale i do ložnic/pokojů určeným ke spánku.

Vybírat bychom přitom měli především detektory s vysokou citlivostí a vestavěnými bateriemi.

Prevence

Základní prevencí je především každoroční kontrola topného systému, který zpravidla způsobuje potíže nejčastěji. Rovněž by také mělo docházet ke kontrolám komínů, kouřovodů a odvětrávacích průduchů. Kontroly by pak měly probíhat minimálně jednou ročně.

Nemělo by se také v žádném případě využívat vařičů či kuchyňských sporáků k vytápění domu.

U aut bychom pak neměli nechávat (v uzavřených garážích) běžet motory na volnoběh, může totiž lehce dojít k vniknutí plynu do obytných prostor.

Hasiči k případům, kdy došlo k úniku oxidu uhelnatého, vyjíždějí především v topných obdobích. Lidé v tomto období více využívají plynových zařízení. Nejčastějšími případy jsou pak především ty, kdy lidé omdlí ve vaně. V podobných případech je především nutné co nejdříve vyvést postiženého ze zamořené oblasti.

Co z toho plyne?

Podobné situace, kdy může dojít k ohrožení lidského života, by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu.

Ačkoli je oxid uhelnatý velmi nebezpečným plynem, dá se jeho vlivům velmi snadno předcházet. Důležitá je především prevence a správný výběr detektoru. Nečekejte tak na hrozící nebezpečí a vybavte se vhodně ještě dnes.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii