Mladí lidé po celém světě, přezdívaní jako „generace nájemníků“, utvářejí dominantní podíl na trhu s pronájmy – ovšem téměř tři čtvrtiny nájemců z řad mileniálů nemají pojištění vybavení domácnosti, a jsou tak vystaveni riziku muset hradit obrovské částky v případě, že u nich dojde ke vloupání či náhodnému poškození. A není tomu tak jen u nájemců – jeden z výzkumů ukazuje, že polovina vlastníků nemovitosti nemá svou nemovitost pojištěnou vůbec.
Problém je částečně způsoben nejasnostmi ohledně toho, co pojištění zahrnuje a co skutečně kryje. To často vede k tomu, že lidé uzavírají konkrétní pojistky, například aby pojistili svá zařízení, a neuvědomují si, že tyto předměty by mohly být součástí pojištění vybavení domácnosti, a zároveň přicházejí o další možné výhody, jako třeba možnost ochrany vašich věcí, když jste na dovolené!
Navíc pojištění vybavení domácnosti je často mnohem dostupnější, než byste si mohli myslet, a to i tehdy, pokud si k němu přidáte krytí nejmodernějšího laptopu nebo zcela nového kola. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali pojistku, která je pro vás ideální.
Pojištění vybavení domácnosti je navržené k ochraně vašeho majetku či osobního vlastnictví v případě krádeže, ztráty, náhodného poškození, a dokonce i požáru. Umožňuje vám pokrýt náklady na nahrazení těchto předmětů, což může být v závislosti na situaci velmi nákladné.
Plány pojištění vybavení domácnosti se liší rozsahem krytí, a proto je důležité si přesně ověřit, co vaše pojistka zahrnuje a co si k ní můžete přidat pro extra krytí. Mnoho pojistek automaticky kryje poškození při požáru, záplavách, v bouři, přičemž je možné si připlatit za náhodnou ztrátu či poškození majetku.
Pojištění domácnosti ve své podstatě pokrývá věci, kterou jsou součástí struktury budovy nebo je nelze odstranit. Pojištění vybavení domácnosti pak slouží ke všemu, co si do svého domova můžete přinést nebo zase odnést, včetně nábytku, šperků, oblečení, elektrických přístrojů, a v některých případech dokonce i jídla ve vaší lednici!
To, zda využíváte základní plán pojištění nebo potřebujete řešení na míru, závisí zcela na charakteru vašich okolností a majetku, a dále na tom, co kryje vaše nájemní smlouva v případě, že pronajímáte nemovitost. Máte hodně sofistikovaných zařízení, drahou obuv a pěkné kolo a často svůj domov se svými věcmi opouštíte? Nejspíš budete potřebovat do pojistky zahrnout i tyto konkrétní věci.
Pokud si však nepotrpíte na nejnovější model telefonu a podobné záležitosti, možná vám bude stačit jen základní krytí. Ať již je vaše situace jakákoli, vždy se při nákupu pojistky ujistěte, jaký je horní limit pojistného plnění. Pokud vlastníte předměty, které tuto hodnotu převyšují, možná budete chtít investovat do extra krytí, abyste měli jistotu, že je vaše ochrana kompletní.
Trh s pronájmy po celém světě vzkvétá – především mezi mladými lidmi. Podle statistik žije 30 % Evropanů v nájmu, a konkrétně v České republice tento podíl odpovídá 35 %. I přesto, že jsou nájmy populární, však stále množství nájemníků tápe v tom, co pojištění jejich bytného pokrývá a za co oni osobně nesou odpovědnost.
Abyste pokryli veškerý majetek, který si do pronajaté nemovitosti přinesete, budete nejpravděpodobněji potřebovat pojištění vybavení domácnosti, ale pokud jde o zařízení, které patří vašemu bytnému, je lepší se podívat do nájemní smlouvy a s majitelem bytu či domu probrat, za co nesete odpovědnost, pokud se některé věci rozbijí nebo dojde k jejich krádeži. To je obzvlášť důležité u nákladných položek, jako jsou televize a kuchyňské přístroje.
Ne, protože pojištění vybavení domácnosti pokrývá pouze věci, které si lze z domova odnést. Pevné vybavení domácnosti by mělo být součástí pojištění nemovitosti, což je obvykle odpovědností vlastníka, jestliže si byt či dům pronajímáte.
Sofistikované přístroje jako telefony, fotoaparáty a laptopy bývají obvyklým doplňkem k základní pojistce, přičemž si často můžete vybrat, jaké přístroje zaregistrujete, a zvolit si výši pojistného krytí, jakou potřebujete. Zároveň byste si měli ověřit, jestli vaše pojistka funguje na principu „nový přístroj za starý“, tedy zda váš starý telefon bude nahrazen zcela novým modelem.
Je to možné! Množství pojistek obsahuje dodatečnou ochranu za krytí majetku mimo váš domov v situacích, kdy si vezmete svůj laptop či šperky s sebou na dovolenou, nebo nabízí možnost doplňkového pojištění, abyste udrželi své věci v bezpečí, až už jedete kamkoli. Pokud jste náruživým cyklistou, ujistěte se, že má vaše kolo krytí jak u vás doma, tak mimo domov.
Věci, jako jsou kuchyňské spotřebiče, mohou být z pohledu pojištění matoucí – lidé si často nejsou jisti, zda spadají do kategorie pojištění vybavení domácnosti nebo pojištění domácnosti či nemovitosti. Nejlépe uděláte, když si zkontrolujete svou pojistku, ale obecně platí, že pevně stojící předměty, jako je zabudovaná lednice či myčka, kryje pojištění nemovitosti, zatímco volně stojící přístroje, jako je mixér nebo mikrovlnná trouba, kryje pojištění vybavení domácnosti.
Pojištění vybavení domácnosti je překvapivě dostupné, zvlášť vezmete-li v potaz, kolik položek pod něj spadá – v České republice průměrná výše pojistného krytí chrání majetek v hodnotě 477 000 Kč! Přitom průměrná výše pojištění vybavení domácnosti se pohybuje mezi 1 500–2 000 Kč ročně, což je méně, než kolik utratíte za kávu.
Dále je důležité si zjistit, jaká je v případě vašeho pojištění vybavení domácnosti spoluúčast, tedy částka, kterou musíte v případě pojistné události zaplatit. Ta se obvykle pohybuje zhruba ve výši 1 000– 10 000 Kč.
V současnosti je možné si pronajmout prakticky vše – od šatů od návrháře až po sadu elektronářadí – ale znamená to, že jsou tyto položky chráněny před možným poškozením či ztrátou? Naštěstí většina pojistek vybavení domácnosti obsahuje i věci u vás doma, které si pronajímáte nebo půjčujete – tedy sekačka na trávu, kterou vám zapůjčil soused, bude chráněná – ale vždy je zásadní si toto ověřit u vaší pojišťovny. Některé půjčovny mohou nabízet i vlastní pojištění, do kterého může mít pro klid duše smysl investovat.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.