Mladí lidé po celém světě, přezdívaní jako „generace nájemníků“, utvářejí dominantní podíl na trhu s pronájmy – ovšem téměř tři čtvrtiny nájemců z řad mileniálů nemají pojištění vybavení domácnosti, a jsou tak vystaveni riziku muset hradit obrovské částky v případě, že u nich dojde ke vloupání či náhodnému poškození. A není tomu tak jen u nájemců – jeden z výzkumů ukazuje, že polovina vlastníků nemovitosti nemá svou nemovitost pojištěnou vůbec.

Problém je částečně způsoben nejasnostmi ohledně toho, co pojištění zahrnuje a co skutečně kryje. To často vede k tomu, že lidé uzavírají konkrétní pojistky, například aby pojistili svá zařízení, a neuvědomují si, že tyto předměty by mohly být součástí pojištění vybavení domácnosti, a zároveň přicházejí o další možné výhody, jako třeba možnost ochrany vašich věcí, když jste na dovolené!

Navíc pojištění vybavení domácnosti je často mnohem dostupnější, než byste si mohli myslet, a to i tehdy, pokud si k němu přidáte krytí nejmodernějšího laptopu nebo zcela nového kola. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali pojistku, která je pro vás ideální.

Co pojištění vybavení domácnosti kryje?

Pojištění vybavení domácnosti je navržené k ochraně vašeho majetku či osobního vlastnictví v případě krádeže, ztráty, náhodného poškození, a dokonce i požáru. Umožňuje vám pokrýt náklady na nahrazení těchto předmětů, což může být v závislosti na situaci velmi nákladné.

Plány pojištění vybavení domácnosti se liší rozsahem krytí, a proto je důležité si přesně ověřit, co vaše pojistka zahrnuje a co si k ní můžete přidat pro extra krytí. Mnoho pojistek automaticky kryje poškození při požáru, záplavách, v bouři, přičemž je možné si připlatit za náhodnou ztrátu či poškození majetku.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním vybavení domácnosti a pojištěním nemovitosti?

final_6151d6b9495b850044cfc243_675380.gif

Pojištění domácnosti ve své podstatě pokrývá věci, kterou jsou součástí struktury budovy nebo je nelze odstranit. Pojištění vybavení domácnosti pak slouží ke všemu, co si do svého domova můžete přinést nebo zase odnést, včetně nábytku, šperků, oblečení, elektrických přístrojů, a v některých případech dokonce i jídla ve vaší lednici!

 

Jaké velké pojištění vybavení domácnosti potřebuji?

To, zda využíváte základní plán pojištění nebo potřebujete řešení na míru, závisí zcela na charakteru vašich okolností a majetku, a dále na tom, co kryje vaše nájemní smlouva v případě, že pronajímáte nemovitost. Máte hodně sofistikovaných zařízení, drahou obuv a pěkné kolo a často svůj domov se svými věcmi opouštíte? Nejspíš budete potřebovat do pojistky zahrnout i tyto konkrétní věci.

Pokud si však nepotrpíte na nejnovější model telefonu a podobné záležitosti, možná vám bude stačit jen základní krytí. Ať již je vaše situace jakákoli, vždy se při nákupu pojistky ujistěte, jaký je horní limit pojistného plnění. Pokud vlastníte předměty, které tuto hodnotu převyšují, možná budete chtít investovat do extra krytí, abyste měli jistotu, že je vaše ochrana kompletní.

Potřebuji pojištění vybavení domácnosti jakožto nájemník?

final_6151d6ef4453e6015e6f91ab_782672.gif

Trh s pronájmy po celém světě vzkvétá – především mezi mladými lidmi. Podle statistik žije 30 % Evropanů v nájmu, a konkrétně v České republice tento podíl odpovídá 35 %. I přesto, že jsou nájmy populární, však stále množství nájemníků tápe v tom, co pojištění jejich bytného pokrývá a za co oni osobně nesou odpovědnost.

Abyste pokryli veškerý majetek, který si do pronajaté nemovitosti přinesete, budete nejpravděpodobněji potřebovat pojištění vybavení domácnosti, ale pokud jde o zařízení, které patří vašemu bytnému, je lepší se podívat do nájemní smlouvy a s majitelem bytu či domu probrat, za co nesete odpovědnost, pokud se některé věci rozbijí nebo dojde k jejich krádeži. To je obzvlášť důležité u nákladných položek, jako jsou televize a kuchyňské přístroje.


Kryje pojištění vybavení domácnosti pevné vybavení bytu?


Ne, protože pojištění vybavení domácnosti pokrývá pouze věci, které si lze z domova odnést. Pevné vybavení domácnosti by mělo být součástí pojištění nemovitosti, což je obvykle odpovědností vlastníka, jestliže si byt či dům pronajímáte.

 

Vztahuje se pojištění vybavení domácnosti na sofistikované přístroje?


Sofistikované přístroje jako telefony, fotoaparáty a laptopy bývají obvyklým doplňkem k základní pojistce, přičemž si často můžete vybrat, jaké přístroje zaregistrujete, a zvolit si výši pojistného krytí, jakou potřebujete. Zároveň byste si měli ověřit, jestli vaše pojistka funguje na principu „nový přístroj za starý“, tedy zda váš starý telefon bude nahrazen zcela novým modelem.

 

Pokrývá pojištění vybavení domácnosti moje cennosti mimo domov?

final_6151d71e65de92014e552bf0_572798.gif

Je to možné! Množství pojistek obsahuje dodatečnou ochranu za krytí majetku mimo váš domov v situacích, kdy si vezmete svůj laptop či šperky s sebou na dovolenou, nebo nabízí možnost doplňkového pojištění, abyste udrželi své věci v bezpečí, až už jedete kamkoli. Pokud jste náruživým cyklistou, ujistěte se, že má vaše kolo krytí jak u vás doma, tak mimo domov.

 

Jsou do pojištění vybavení domácnosti zahrnuty spotřebiče?


Věci, jako jsou kuchyňské spotřebiče, mohou být z pohledu pojištění matoucí – lidé si často nejsou jisti, zda spadají do kategorie pojištění vybavení domácnosti nebo pojištění domácnosti či nemovitosti. Nejlépe uděláte, když si zkontrolujete svou pojistku, ale obecně platí, že pevně stojící předměty, jako je zabudovaná lednice či myčka, kryje pojištění nemovitosti, zatímco volně stojící přístroje, jako je mixér nebo mikrovlnná trouba, kryje pojištění vybavení domácnosti.

 

Kolik pojištění vybavení domácnosti obvykle stojí?

Pojištění vybavení domácnosti je překvapivě dostupné, zvlášť vezmete-li v potaz, kolik položek pod něj spadá – v České republice průměrná výše pojistného krytí chrání majetek v hodnotě 477 000 Kč! Přitom průměrná výše pojištění vybavení domácnosti se pohybuje mezi 1 500–2 000 Kč ročně, což je méně, než kolik utratíte za kávu.

Dále je důležité si zjistit, jaká je v případě vašeho pojištění vybavení domácnosti spoluúčast, tedy částka, kterou musíte v případě pojistné události zaplatit. Ta se obvykle pohybuje zhruba ve výši 1 000– 10 000 Kč.

 

Pokrývá pojištění vybavení domácnosti pronajaté či zapůjčené předměty?

V současnosti je možné si pronajmout prakticky vše – od šatů od návrháře až po sadu elektronářadí – ale znamená to, že jsou tyto položky chráněny před možným poškozením či ztrátou? Naštěstí většina pojistek vybavení domácnosti obsahuje i věci u vás doma, které si pronajímáte nebo půjčujete – tedy sekačka na trávu, kterou vám zapůjčil soused, bude chráněná – ale vždy je zásadní si toto ověřit u vaší pojišťovny. Některé půjčovny mohou nabízet i vlastní pojištění, do kterého může mít pro klid duše smysl investovat.

 

 
 
07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii