Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

FAQ: Vše, co potřebujete vědět o pojištění vybavení domácnosti

Mladí lidé po celém světě, přezdívaní jako „generace nájemníků“, utvářejí dominantní podíl na trhu s pronájmy – ovšem téměř tři čtvrtiny nájemců z řad mileniálů nemají pojištění vybavení domácnosti, a jsou tak vystaveni riziku muset hradit obrovské částky v případě, že u nich dojde ke vloupání či náhodnému poškození. A není tomu tak jen u nájemců – jeden z výzkumů ukazuje, že polovina vlastníků nemovitosti nemá svou nemovitost pojištěnou vůbec.

Problém je částečně způsoben nejasnostmi ohledně toho, co pojištění zahrnuje a co skutečně kryje. To často vede k tomu, že lidé uzavírají konkrétní pojistky, například aby pojistili svá zařízení, a neuvědomují si, že tyto předměty by mohly být součástí pojištění vybavení domácnosti, a zároveň přicházejí o další možné výhody, jako třeba možnost ochrany vašich věcí, když jste na dovolené!

Navíc pojištění vybavení domácnosti je často mnohem dostupnější, než byste si mohli myslet, a to i tehdy, pokud si k němu přidáte krytí nejmodernějšího laptopu nebo zcela nového kola. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali pojistku, která je pro vás ideální.

Co pojištění vybavení domácnosti kryje?

Pojištění vybavení domácnosti je navržené k ochraně vašeho majetku či osobního vlastnictví v případě krádeže, ztráty, náhodného poškození, a dokonce i požáru. Umožňuje vám pokrýt náklady na nahrazení těchto předmětů, což může být v závislosti na situaci velmi nákladné.

Plány pojištění vybavení domácnosti se liší rozsahem krytí, a proto je důležité si přesně ověřit, co vaše pojistka zahrnuje a co si k ní můžete přidat pro extra krytí. Mnoho pojistek automaticky kryje poškození při požáru, záplavách, v bouři, přičemž je možné si připlatit za náhodnou ztrátu či poškození majetku.
 

Jaký je rozdíl mezi pojištěním vybavení domácnosti a pojištěním nemovitosti?

final_6151d6b9495b850044cfc243_675380.gif

Pojištění domácnosti ve své podstatě pokrývá věci, kterou jsou součástí struktury budovy nebo je nelze odstranit. Pojištění vybavení domácnosti pak slouží ke všemu, co si do svého domova můžete přinést nebo zase odnést, včetně nábytku, šperků, oblečení, elektrických přístrojů, a v některých případech dokonce i jídla ve vaší lednici!

Jaké velké pojištění vybavení domácnosti potřebuji?

To, zda využíváte základní plán pojištění nebo potřebujete řešení na míru, závisí zcela na charakteru vašich okolností a majetku, a dále na tom, co kryje vaše nájemní smlouva v případě, že pronajímáte nemovitost. Máte hodně sofistikovaných zařízení, drahou obuv a pěkné kolo a často svůj domov se svými věcmi opouštíte? Nejspíš budete potřebovat do pojistky zahrnout i tyto konkrétní věci.

Pokud si však nepotrpíte na nejnovější model telefonu a podobné záležitosti, možná vám bude stačit jen základní krytí. Ať již je vaše situace jakákoli, vždy se při nákupu pojistky ujistěte, jaký je horní limit pojistného plnění. Pokud vlastníte předměty, které tuto hodnotu převyšují, možná budete chtít investovat do extra krytí, abyste měli jistotu, že je vaše ochrana kompletní.

Potřebuji pojištění vybavení domácnosti jakožto nájemník?

final_6151d6ef4453e6015e6f91ab_782672.gif

Trh s pronájmy po celém světě vzkvétá – především mezi mladými lidmi. Podle statistik žije 30 % Evropanů v nájmu, a konkrétně v České republice tento podíl odpovídá 35 %. I přesto, že jsou nájmy populární, však stále množství nájemníků tápe v tom, co pojištění jejich bytného pokrývá a za co oni osobně nesou odpovědnost.

Abyste pokryli veškerý majetek, který si do pronajaté nemovitosti přinesete, budete nejpravděpodobněji potřebovat pojištění vybavení domácnosti, ale pokud jde o zařízení, které patří vašemu bytnému, je lepší se podívat do nájemní smlouvy a s majitelem bytu či domu probrat, za co nesete odpovědnost, pokud se některé věci rozbijí nebo dojde k jejich krádeži. To je obzvlášť důležité u nákladných položek, jako jsou televize a kuchyňské přístroje.

Kryje pojištění vybavení domácnosti pevné vybavení bytu?

Ne, protože pojištění vybavení domácnosti pokrývá pouze věci, které si lze z domova odnést. Pevné vybavení domácnosti by mělo být součástí pojištění nemovitosti, což je obvykle odpovědností vlastníka, jestliže si byt či dům pronajímáte.

Vztahuje se pojištění vybavení domácnosti na sofistikované přístroje?

Sofistikované přístroje jako telefony, fotoaparáty a laptopy bývají obvyklým doplňkem k základní pojistce, přičemž si často můžete vybrat, jaké přístroje zaregistrujete, a zvolit si výši pojistného krytí, jakou potřebujete. Zároveň byste si měli ověřit, jestli vaše pojistka funguje na principu „nový přístroj za starý“, tedy zda váš starý telefon bude nahrazen zcela novým modelem.

 

Pokrývá pojištění vybavení domácnosti moje cennosti mimo domov?

final_6151d71e65de92014e552bf0_572798.gif


Je to možné! Množství pojistek obsahuje dodatečnou ochranu za krytí majetku mimo váš domov v situacích, kdy si vezmete svůj laptop či šperky s sebou na dovolenou, nebo nabízí možnost doplňkového pojištění, abyste udrželi své věci v bezpečí, až už jedete kamkoli. Pokud jste náruživým cyklistou, ujistěte se, že má vaše kolo krytí jak u vás doma, tak mimo domov.

Jsou do pojištění vybavení domácnosti zahrnuty spotřebiče?

Věci, jako jsou kuchyňské spotřebiče, mohou být z pohledu pojištění matoucí – lidé si často nejsou jisti, zda spadají do kategorie pojištění vybavení domácnosti nebo pojištění domácnosti či nemovitosti. Nejlépe uděláte, když si zkontrolujete svou pojistku, ale obecně platí, že pevně stojící předměty, jako je zabudovaná lednice či myčka, kryje pojištění nemovitosti, zatímco volně stojící přístroje, jako je mixér nebo mikrovlnná trouba, kryje pojištění vybavení domácnosti.

Kolik pojištění vybavení domácnosti obvykle stojí?

Pojištění vybavení domácnosti je překvapivě dostupné, zvlášť vezmete-li v potaz, kolik položek pod něj spadá – v České republice průměrná výše pojistného krytí chrání majetek v hodnotě 477 000 Kč! Přitom průměrná výše pojištění vybavení domácnosti se pohybuje mezi 1 500–2 000 Kč ročně, což je méně, než kolik utratíte za kávu.

Dále je důležité si zjistit, jaká je v případě vašeho pojištění vybavení domácnosti spoluúčast, tedy částka, kterou musíte v případě pojistné události zaplatit. Ta se obvykle pohybuje zhruba ve výši 1 000– 10 000 Kč.

Pokrývá pojištění vybavení domácnosti pronajaté či zapůjčené předměty?

V současnosti je možné si pronajmout prakticky vše – od šatů od návrháře až po sadu elektronářadí – ale znamená to, že jsou tyto položky chráněny před možným poškozením či ztrátou? Naštěstí většina pojistek vybavení domácnosti obsahuje i věci u vás doma, které si pronajímáte nebo půjčujete – tedy sekačka na trávu, kterou vám zapůjčil soused, bude chráněná – ale vždy je zásadní si toto ověřit u vaší pojišťovny. Některé půjčovny mohou nabízet i vlastní pojištění, do kterého může mít pro klid duše smysl investovat.

19.11.2023
Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Na co si dát pozor při používání adventního věnce?

Každý si kupuje adventní věnec kvůli tomu, aby na něm mohl po čtyři neděle zapalovat svíčky. Jenže věnce jsou zkrátka označené jako dekorační. Jak je něco takového možné? Často bývají vyrobené z velmi hořlavých materiálů, ať už z přírodních či syntetických.

Pokud si koupíte věnec, na němž můžete zapálit svíčky, zkontrolujte následující:

  • Jsou pod svíčkami kovové podstavce?
  • Máte věnec položený na nehořlavé podložce a daleko od hořlavých materiálů?
  • Nehrozí zapálení částí věnce při zkracování zapálených svíček?
  • Svíčky by nikdy neměly hořet bez dozoru.

Jak zabezpečit adventní věnec

Věnce z přírodních materiálů jsou sice krásné, ale mohou být také rizikové, pokud nejsou správně ošetřeny. Umělé věnce mohou být bezpečnější alternativou, pokud jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.

Na trhu jsou k dispozici bezpečnější alternativy k tradičním svíčkám, jako jsou například LED svíčky. Tyto svíčky imitují plamen, ale jsou bezpečné na dotek a eliminují riziko požáru. Pokud dáváte přednost pravým svíčkám, vybírejte ty s kvalitním knotem, který zaručuje stabilní a čisté hoření. Popřípadě takové svíčky, které mají automatický hasicí mechanismus, který svíčku uhasí, jakmile dosáhne určité úrovně.

Adventní věnec by měl být umístěn na stabilní a rovný povrch, aby nedošlo k jeho převrácení. Zvláště pokud máte doma zvědavé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité zvolit místo, které je pro ně nedostupné.

Generali Česká pojišťovna

Vyrobte si nehořlavý věnec sami

Pokud si chcete užít vánoční svátky bez stresu, vyberte základní materiál, který je nehořící nebo aspoň špatně hořící. Můžete použít kovový nebo keramický základ, který je odolný vůči teplu. Pokud preferujete přírodní vzhled, vyberte si kameninu nebo speciálně ošetřené dřevo.

Při výběru dekorací se vyhněte snadno hořlavým materiálům jako je suchý mech, papír nebo sušené květiny. Místo toho využijte kameny, skleněné koule, kovové prvky nebo keramické figurky. Pro zelené prvky můžete použít umělé jehličí nebo větvičky z nehořlavých materiálů.

Při sestavování věnce použijte na připevnění drát nebo speciální lepidlo odolné proti teplu.

Nezapomeňte na to, že i když vyrábíte bezpečný adventní věnec, věnujte svoji pozornost i estetice, symetrii a vyváženosti. I taková dekorace může být originální a osobitá, a přitom s malým rizikem.

Aby vás nic nepřekvapilo, pořiďte si pojištění majetku a odpovědnosti v jednom. Protože kromě adventního věnce si budete o Vánocích zdobit byt nebo dům vánočními světýlky. Víte, jak si je správně vybrat? A kde všude je můžete instalovat?

Vyberte kategorii