Celoroční cestovní pojištění je výhodné řešení pro ty, kdo cestují často. V základní verzi START zahrnuje léčebné výlohy, asistenční služby, repatriaci, zásah horské služby, zubní ošetření, onemocnění Covid-19 nebo terorismus. Vyšší varianty STANDARD a EXCLUSIVE umožňují sjednat i další připojištění, jako úrazové pojištění, odpovědnost nebo pobyt v nemocnici.
I když máte celoroční cestovní pojištění, je někdy potřeba si přidat něco navíc. Abyste v tom nemuseli tápat, tady je seznam devíti tipů, na co nezapomenout.
Pojištění platí celý rok od data sjednání, ale každá jednotlivá cesta do zahraničí může trvat maximálně 90 dní v kuse. Pokud zůstanete v zahraničí déle, pojištění se na další dny už nevztahuje, i když jste pořád v rámci ročního období platnosti smlouvy. Do limitu se počítá jakýkoli pobyt v zahraničí včetně práce nebo studia.
Generali Česká pojišťovna nabízí dvě varianty územní platnosti: Evropa nebo Svět. Do těchto zón spadají většinou cílové destinace turistů i pracujících v zahraničí. Existuje však seznam zemí a regionů, na jejichž území se pojištění nevztahuje kvůli mezinárodním sankcím a teritoriálním výlukám. Patří mezi ně například Bělorusko, Ruská federace, Írán, Sýrie nebo Severní Korea. Kompletní seznam je zveřejněný na stránkách pojišťovny a je potřeba ho při plánování cesty zkontrolovat.
Celoroční cestovní pojištění v kostce
Základní verze pojištění zahrnuje turistiku, rekreační sport a běžné pracovní cesty. Pokud ale plánujete aktivity jako canyoning, horolezectví, potápění, freeride nebo jízdu na motokrosové motorce, spadáte do kategorie tzv. rizikové cesty. A na tu už se základní pojištění nevztahuje. Rizikové sporty si můžete připojistit. Rekreační potápěči mohou zůstat v klidu. Pod vedením instruktora do hloubky 10 metrů jim bude stačit jen základ.
Sem spadají veškeré soutěže, tréninky, turnaje a oficiální příprava, a to bez ohledu na to, zda jde o profesionály nebo amatéry. Rozhodující je, že se účastník sportovní aktivity účastní pod hlavičkou organizace.
Typickým případem jsou mládežnické turnaje v zahraničí, taneční soutěže, fotbalové kempy, veslařská soustředění nebo třeba lyžařské závody. Ani když je daný sport v základním seznamu jako „rekreační“, nevztahuje se na něj běžné krytí, pokud probíhá v rámci organizované akce.
Jestli jste zvyklí mít pojištění osobních věcí a zavazadel, rozhodně si vyberte variantu cestovka s názvem STANDARD nebo EXCLUSIVE. Tím pádem můžete uplatnit škodu při odcizení, ztrátě, zničení věcí povodní nebo nehodou. Plnění má vždy horní limit a vztahuje se i na události mimo ubytovací zařízení například v autě nebo při přepravě.
A pokud se spokojíte jenom se základní variantou START, která toto nezahrnuje, můžete si zavazadla k balíčku připojistit.
Představte si dovolenkovou situaci: na hotelovém pokoji vám spadne skleněná karafa, srazíte lyžaře nebo omylem poškodíte půjčené kolo. V takových případech vzniká škoda třetí osobě a ta se bez připojištění odpovědnosti v běžném občanském životě neproplácí.
Toto připojištění je součástí balíčku STANDARD a EXCLUSIVE nebo se dá připojistit ke START. Celkově kryje jak škody na majetku, tak újmu na zdraví, pokud k nim dojde neúmyslně. Nejde o žádné extrémní situace, spíš o každodenní drobnosti, které se při cestování můžou stát.
Základní cestovní pojištění od Generali České kryje léčebné výlohy, což znamená, že pojišťovna zaplatí lékařské ošetření, hospitalizaci i repatriaci, pokud je to potřeba. Pokud však strávíte v nemocnici delší čas, máte možnost získat i denní finanční kompenzaci. Tu nabízí připojištění pobytu v nemocnici, které se vztahuje na případy akutního onemocnění nebo úrazu, pokud hospitalizace trvá nepřetržitě alespoň 48 hodin. V takové situaci vám pojišťovna vyplatí 1 500 Kč za každý den pobytu, maximálně však 20 000 Kč celkem. Toto připojištění je součástí variant STANDARD a EXCLUSIVE, nebo ho lze sjednat k variantě START.
Když si na dovolené půjčíte auto, skútr nebo sportovní vybavení, běžně bývá součástí nájmu i pojištění. Ale to zpravidla neznamená, že jste „z obliga“. Pokud dojde ke škodě, uhradíte tzv. spoluúčast.
Připojištění spoluúčasti na půjčené věci pokrývá částku, kterou byste jinak museli doplácet z vlastního. Platí ale jen v případě, že samotná půjčená věc (například vůz) má sjednané pojištění ze strany pronajímatele. Jinými slovy: pojišťovna za vás hradí spoluúčast, nikoli celou škodu, tedy tu část, která by jinak šla z vaší kapsy.
Základní cestovní pojištění se na zdravotní péči o zvířata nevztahuje. Pokud chcete mít jistotu, že bude v případě náhlého onemocnění nebo úrazu v zahraničí o psa nebo kočku postaráno, je potřeba sjednat připojištění veterinární léčby.
Toto pojištění pokrývá akutní ošetření zvířete v zahraničí, při náhlém poranění nebo onemocnění. Nejde o dlouhodobou péči ani prevenci, ale o náklady spojené s nutným zákrokem během cesty.
Celoroční pojištění si můžete sjednat i online na webu Generali České pojišťovny.
Celoroční cestovko je parťák na cesty, ale není to úplně univerzální klíč ke všemu. Neprotáhne výjezd nad 90 dní, nevezme vás do všech koutů světa a s batohem plným rizikových sportů si sám neporadí. Zavazadla, odpovědnost, hospitalizace nebo mazlíček – to všechno si říká o vlastní prostor ve smlouvě. Stačí pár kliknutí navíc a máte jasno, co (ne)kryje. A pak už můžete balit.
Přečtěte si
10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami
Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce
Zatímco někteří míří do zahraničí za slavnými památkami, jiní si plánují cesty podle chutí. Místní stánky, trhy a rodinné podniky vám přiblíží opravdový život v dané zemi mnohem víc než typické turistické atrakce nebo suvenýry. Není tak divu, že se gurmánská turistika těší čím dál větší oblibě. Pro spoustu cestovatelů je právě jídlo tím nejlepším způsobem, jak pochopit místní kulturu a poznat zemi z jiné perspektivy než jen z pohledu běžného turisty. Zájem o gastroturismus zároveň podporuje menší lokální podniky a tradiční řemesla, která by jinak mohla zaniknout.
Vedle klasik jako jsou tiramisu, tzatziki nebo špagety se skrývají i jídla, která si většinou nechávají pro sebe samotní místní. Vybrali jsme pár méně známých pokladů, které vám rozšíří chutě a možná i obzory.
V létě to na chorvatském pobřeží občas vypadá, jako by se tam přesunula půlka Česka. Ale kolik Čechů opravdu ví, co všechno tahle země nabízí? Místní kuchyně je překvapivě pestrá – stačí se neomezovat jen na čevabčiči nebo palačinky na pláži a dát šanci i něčemu novému.
A pokud se vám nechce do restaurací, nebo byste si rádi odvezli kousek místní kuchyně domů, mrkněte v supermarketu po pršutu – sušené vepřové kýtě. K tomu rovnou přibalte olivy, sýr z ostrova Pag a láhev chorvatského vína.
V Itálii není jen pizza, těstoviny a gelato. I když se k nim rádi vracíme, byla by škoda zůstat jen u nich. Italská kuchyně nabízí spoustu jídel, o kterých se tolik nemluví, a přitom chutnají výborně.
Čerstvá, zdravá, voňavá, s příchutí moře a bylinek. Řecká kuchyně propojuje chuti Balkánu a Turecka, ale přesto si zachovává svůj charakter.
Tyto země mají samozřejmě nespočet zajímavých pokrmů, které stojí za vyzkoušení. Vybrali jsme jen pár tipů na místní jídla, která tamní obyvatelé dobře znají a milují, ale turistům často uniknou. Až se příště vydáte na dovolenou, zkuste se kromě známých specialit porozhlédnout i po méně nápadných pokladech, protože právě ty vás často překvapí nejvíc.
Některé pokrmy mohou znít lahodně, dokud nezjistíte, že vám to neznámé koření úplně nesedlo. Ještě před tím, než ochutnáte první sousto za hranicemi, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které pokryje případné lékařské ošetření a hlavně vám dodá klid, abyste si mohli dovolenou opravdu vychutnat.