Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

O cestovním pojištění a jeho výhodách

Možná si i vy před svým dalším výletem do zahraniční chystáte pořídit cestovní pojištění. Je to rozhodně správná volba. My vás chceme upozornit na co si dát pozor a kde rozhodně nešetřit.

Fakta o cestovním pojištění

Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí příprav jakékoliv cesty do zahraničí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o cestu soukromou či pracovní a bez ohledu na délku jejího trvání. Nikdo nechce přivolávat žádné neštěstí, ale může se stát cokoliv. Co když vás náhle ohromí akutní zánět zubu nebo si na chodníku nešťastným našlápnutí přivodíte výron kotníku? V České republice jste kryti zdravotním pojištěním, ale při ošetření podobného úrazu v zahraničí budete muset péči hradit ze své kapsy. Samozřejmě v případě, že jste si před zahraniční cestou nesjednali cestovní pojištění.

Kromě zdravotního krytí, se můžete pojistit take proti ztrátě či odcizení zavazadel nebo stornování zájezdu či letenky.

Cestovní pojištění si můžete pořídit prostřednictvím cestovní kanceláře, online nebo na pobočce konkrétní pojišťovny.

Špatné pochopení účelu cestovního pojištění

Někteří lidé se mylně domnívají, že každé cestovního pojištění je ochrání proti celé řadě situací. Každé pojištění má však své limity a automaticky nekryje všechny možné situace. Proto je třeba si nabízený balíček důkladně prostudovat a ideálně si nechat zpracovat nabídky od více pojišťoven, abyste měli jistotu, že máte dostatečné krytí.

Jinak se vám třeba může stát, že si pořídíte pojištění proti stornu zájezdu a budete předpokládat, že zájezd můžete zrušit klidně den před odjezdem a náklady na zájezd vám budou proplaceny. Chyba lávky, každá smlouva má své podmínky a termíny za jakých k pojistnému plnění dojde a bezdůvodné storno k nim rozhodně patřit nebude.

Zároveň je třeba mít na paměti, že i pojistné krytí spojené s výdaji na zdravotní ošetření není bez podmínek. V případě, že si přivodíte úraz pod vlivem drog či alkoholu, většina pojišťoven vám zdravotní péči neproplatí. Pokud si však na svahu rádi dopřejete svařák nebo koktejl na pláži, můžete se pro tento účel u některých pojišťoven připojistit a zdravotní péče vám bude proplacena i v případě, že se prokáže přítomnost alkoholu v krvi do výše 0,8 promile.

Výhody cestovního pojištění

Pro cesty do zahraničí je cestovní pojištění nezbytným společníkem. Díky němu budete mít jistotu, že o vás bude postaráno i když věci nepůjdou dle plánu. Kromě poskytnutí první pomoci nebo akutní zdravotní péče, pomůže pokrýt i náklady na hospitalizaci či případnou repatriaci do České republiky. Budou vám uhrazeny i náklady na léky či případná přeprava tělesných ostatků zpět do vlasti. Někteří lidé argumentují tím, že jsou držiteli Evropského zdravotního pasu (EZP) a cestovní pojištění proto nepotřebují. Zdravotní krytí v takovém případě však vyžaduje mnohem vyšší spoluúčast a nepokrývá například převoz pacienta do ČR.

Zvláště pokud cestujete letecky, ocitáte se ve vyšším riziku ztráty či zcizení zavazadel. I v tomto případě vám cestovní pojištění může poskytnout výbornou službu. Zvažte také připojištění hmotné odpovědnosti za škodu. Toto připojištění kryje náhrady za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava - a to jak na zdraví, tak na majetku. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.

Bez cestovního pojištění byste také mohli přijít o všechny peníze, které jste za dovolenou zaplatili, a to jen proto, že došlo ke zrušení vašeho zaoceánského letu.

Rizika spojená se sjednáváním cestovního pojištění

Největším rizikem je ukvapenost. Dříve než podepíšete smlouvu o cestovním pojištění, ujistěte se, že chápete veškeré podmínky této smlouvy. Důkladně si přečtěte její plné znění a nezapomínejte na texty psané malým písmem nebo u hvězdiček. V ideálním případě si nechte zpracovat nabídky od více poskytovatelů, abyste měli jistotu, že podepisujete tu nejlepší nabídku.

Nastavte si dostatečné limity plnění. V Evropě bude stačit hranice 2 milionů Kč, ale chystáte-li se za oceán, budete zcela určitě potřebovat limity násobně vyšší. Některé pojišťovny nabízejí dokonce limity neomezené. Máte-li v plánu se na dovolené věnovat sportování, ať je to lyžování nebo potápění, je třeba se na tyto aktivity speciálně připojistit. Lékařská péče spojená s ošetřeními případných zranění by jinak nemusela být z pojištění hrazena. 

Nešetřete ani na asistenčních službách. Toto rozšíření připojištění vám může připadat zbytečně, ale stane-li se něco opravdu vážného, význam těchto služeb oceníte. Zahrnuje dodatečné výdaje třeba za to, že vás v nemocnici navštíví rodina a bude nutné ji ubytovat, zajistí dopravu krevních derivátů či nákup potřebných léků, ale může vám pomoci zajistit také nové cestovní doklady v případě jejich zcizení. V krajním případě zajistí převoz ostatků do České republiky.

Důkladně si projděte také výluky jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny nehradí úrazy způsobené při některých typech sportů, jiné nekryjí zdravotní péči poskytnutou v soukromých zdravotních zařízení či rizika spojená s teroristickým útokem.

Rada na závěr

Cestovní pojištění je třeba sjednat s ohledem na zvolenou destinaci, aktivity, kterým se chystáte na dovolené věnovat i způsobu dopravy. Roli hraje i to, zda cestujete sami nebo s rodinou. Rovněž se vyplatí poskytovatele pojistné smlouvy informovat o případných chronických onemocněních, se kterými se léčíte. Jednoduše čím více informací pojišťovně poskytnete, tím menší je riziko, že vás něco překvapí. Nenechávejte proto sjednávání cestovního pojištění na poslední chvíli, abyste měli dostatečný čas na důkladné prostudování podmínek smlouvy. A pak už si jen bezstarostně užívejte dovolenou!

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii