Možná si i vy před svým dalším výletem do zahraniční chystáte pořídit cestovní pojištění. Je to rozhodně správná volba. My vás chceme upozornit na co si dát pozor a kde rozhodně nešetřit.
Fakta o cestovním pojištění
Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí příprav jakékoliv cesty do zahraničí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o cestu soukromou či pracovní a bez ohledu na délku jejího trvání. Nikdo nechce přivolávat žádné neštěstí, ale může se stát cokoliv. Co když vás náhle ohromí akutní zánět zubu nebo si na chodníku nešťastným našlápnutí přivodíte výron kotníku? V České republice jste kryti zdravotním pojištěním, ale při ošetření podobného úrazu v zahraničí budete muset péči hradit ze své kapsy. Samozřejmě v případě, že jste si před zahraniční cestou nesjednali cestovní pojištění.
Kromě zdravotního krytí, se můžete pojistit take proti ztrátě či odcizení zavazadel nebo stornování zájezdu či letenky.
Cestovní pojištění si můžete pořídit prostřednictvím cestovní kanceláře, online nebo na pobočce konkrétní pojišťovny.
Špatné pochopení účelu cestovního pojištění
Někteří lidé se mylně domnívají, že každé cestovního pojištění je ochrání proti celé řadě situací. Každé pojištění má však své limity a automaticky nekryje všechny možné situace. Proto je třeba si nabízený balíček důkladně prostudovat a ideálně si nechat zpracovat nabídky od více pojišťoven, abyste měli jistotu, že máte dostatečné krytí.
Jinak se vám třeba může stát, že si pořídíte pojištění proti stornu zájezdu a budete předpokládat, že zájezd můžete zrušit klidně den před odjezdem a náklady na zájezd vám budou proplaceny. Chyba lávky, každá smlouva má své podmínky a termíny za jakých k pojistnému plnění dojde a bezdůvodné storno k nim rozhodně patřit nebude.
Zároveň je třeba mít na paměti, že i pojistné krytí spojené s výdaji na zdravotní ošetření není bez podmínek. V případě, že si přivodíte úraz pod vlivem drog či alkoholu, většina pojišťoven vám zdravotní péči neproplatí. Pokud si však na svahu rádi dopřejete svařák nebo koktejl na pláži, můžete se pro tento účel u některých pojišťoven připojistit a zdravotní péče vám bude proplacena i v případě, že se prokáže přítomnost alkoholu v krvi do výše 0,8 promile.
Výhody cestovního pojištění
Pro cesty do zahraničí je cestovní pojištění nezbytným společníkem. Díky němu budete mít jistotu, že o vás bude postaráno i když věci nepůjdou dle plánu. Kromě poskytnutí první pomoci nebo akutní zdravotní péče, pomůže pokrýt i náklady na hospitalizaci či případnou repatriaci do České republiky. Budou vám uhrazeny i náklady na léky či případná přeprava tělesných ostatků zpět do vlasti. Někteří lidé argumentují tím, že jsou držiteli Evropského zdravotního pasu (EZP) a cestovní pojištění proto nepotřebují. Zdravotní krytí v takovém případě však vyžaduje mnohem vyšší spoluúčast a nepokrývá například převoz pacienta do ČR.
Zvláště pokud cestujete letecky, ocitáte se ve vyšším riziku ztráty či zcizení zavazadel. I v tomto případě vám cestovní pojištění může poskytnout výbornou službu. Zvažte také připojištění hmotné odpovědnosti za škodu. Toto připojištění kryje náhrady za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava - a to jak na zdraví, tak na majetku. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.
Bez cestovního pojištění byste také mohli přijít o všechny peníze, které jste za dovolenou zaplatili, a to jen proto, že došlo ke zrušení vašeho zaoceánského letu.
Rizika spojená se sjednáváním cestovního pojištění
Největším rizikem je ukvapenost. Dříve než podepíšete smlouvu o cestovním pojištění, ujistěte se, že chápete veškeré podmínky této smlouvy. Důkladně si přečtěte její plné znění a nezapomínejte na texty psané malým písmem nebo u hvězdiček. V ideálním případě si nechte zpracovat nabídky od více poskytovatelů, abyste měli jistotu, že podepisujete tu nejlepší nabídku.
Nastavte si dostatečné limity plnění. V Evropě bude stačit hranice 2 milionů Kč, ale chystáte-li se za oceán, budete zcela určitě potřebovat limity násobně vyšší. Některé pojišťovny nabízejí dokonce limity neomezené. Máte-li v plánu se na dovolené věnovat sportování, ať je to lyžování nebo potápění, je třeba se na tyto aktivity speciálně připojistit. Lékařská péče spojená s ošetřeními případných zranění by jinak nemusela být z pojištění hrazena.
Nešetřete ani na asistenčních službách. Toto rozšíření připojištění vám může připadat zbytečně, ale stane-li se něco opravdu vážného, význam těchto služeb oceníte. Zahrnuje dodatečné výdaje třeba za to, že vás v nemocnici navštíví rodina a bude nutné ji ubytovat, zajistí dopravu krevních derivátů či nákup potřebných léků, ale může vám pomoci zajistit také nové cestovní doklady v případě jejich zcizení. V krajním případě zajistí převoz ostatků do České republiky.
Důkladně si projděte také výluky jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny nehradí úrazy způsobené při některých typech sportů, jiné nekryjí zdravotní péči poskytnutou v soukromých zdravotních zařízení či rizika spojená s teroristickým útokem.
Rada na závěr
Cestovní pojištění je třeba sjednat s ohledem na zvolenou destinaci, aktivity, kterým se chystáte na dovolené věnovat i způsobu dopravy. Roli hraje i to, zda cestujete sami nebo s rodinou. Rovněž se vyplatí poskytovatele pojistné smlouvy informovat o případných chronických onemocněních, se kterými se léčíte. Jednoduše čím více informací pojišťovně poskytnete, tím menší je riziko, že vás něco překvapí. Nenechávejte proto sjednávání cestovního pojištění na poslední chvíli, abyste měli dostatečný čas na důkladné prostudování podmínek smlouvy. A pak už si jen bezstarostně užívejte dovolenou!
Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.
Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.
Jak volit destinaci
„Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.“
Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. “Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.”
Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.
Zimní dovolená za teplem nejen u moře
Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.
Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.“
Na co myslet před cestou
Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.
Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.
Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.
„Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.“
Jak na cestovní pojištění
Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.
„Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.“
Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.
Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.
Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika
Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění. „Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.“
V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.