Možná si i vy před svým dalším výletem do zahraniční chystáte pořídit cestovní pojištění. Je to rozhodně správná volba. My vás chceme upozornit na co si dát pozor a kde rozhodně nešetřit.
Fakta o cestovním pojištění
Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí příprav jakékoliv cesty do zahraničí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o cestu soukromou či pracovní a bez ohledu na délku jejího trvání. Nikdo nechce přivolávat žádné neštěstí, ale může se stát cokoliv. Co když vás náhle ohromí akutní zánět zubu nebo si na chodníku nešťastným našlápnutí přivodíte výron kotníku? V České republice jste kryti zdravotním pojištěním, ale při ošetření podobného úrazu v zahraničí budete muset péči hradit ze své kapsy. Samozřejmě v případě, že jste si před zahraniční cestou nesjednali cestovní pojištění.
Kromě zdravotního krytí, se můžete pojistit take proti ztrátě či odcizení zavazadel nebo stornování zájezdu či letenky.
Cestovní pojištění si můžete pořídit prostřednictvím cestovní kanceláře, online nebo na pobočce konkrétní pojišťovny.
Špatné pochopení účelu cestovního pojištění
Někteří lidé se mylně domnívají, že každé cestovního pojištění je ochrání proti celé řadě situací. Každé pojištění má však své limity a automaticky nekryje všechny možné situace. Proto je třeba si nabízený balíček důkladně prostudovat a ideálně si nechat zpracovat nabídky od více pojišťoven, abyste měli jistotu, že máte dostatečné krytí.
Jinak se vám třeba může stát, že si pořídíte pojištění proti stornu zájezdu a budete předpokládat, že zájezd můžete zrušit klidně den před odjezdem a náklady na zájezd vám budou proplaceny. Chyba lávky, každá smlouva má své podmínky a termíny za jakých k pojistnému plnění dojde a bezdůvodné storno k nim rozhodně patřit nebude.
Zároveň je třeba mít na paměti, že i pojistné krytí spojené s výdaji na zdravotní ošetření není bez podmínek. V případě, že si přivodíte úraz pod vlivem drog či alkoholu, většina pojišťoven vám zdravotní péči neproplatí. Pokud si však na svahu rádi dopřejete svařák nebo koktejl na pláži, můžete se pro tento účel u některých pojišťoven připojistit a zdravotní péče vám bude proplacena i v případě, že se prokáže přítomnost alkoholu v krvi do výše 0,8 promile.
Výhody cestovního pojištění
Pro cesty do zahraničí je cestovní pojištění nezbytným společníkem. Díky němu budete mít jistotu, že o vás bude postaráno i když věci nepůjdou dle plánu. Kromě poskytnutí první pomoci nebo akutní zdravotní péče, pomůže pokrýt i náklady na hospitalizaci či případnou repatriaci do České republiky. Budou vám uhrazeny i náklady na léky či případná přeprava tělesných ostatků zpět do vlasti. Někteří lidé argumentují tím, že jsou držiteli Evropského zdravotního pasu (EZP) a cestovní pojištění proto nepotřebují. Zdravotní krytí v takovém případě však vyžaduje mnohem vyšší spoluúčast a nepokrývá například převoz pacienta do ČR.
Zvláště pokud cestujete letecky, ocitáte se ve vyšším riziku ztráty či zcizení zavazadel. I v tomto případě vám cestovní pojištění může poskytnout výbornou službu. Zvažte také připojištění hmotné odpovědnosti za škodu. Toto připojištění kryje náhrady za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava - a to jak na zdraví, tak na majetku. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.
Bez cestovního pojištění byste také mohli přijít o všechny peníze, které jste za dovolenou zaplatili, a to jen proto, že došlo ke zrušení vašeho zaoceánského letu.
Rizika spojená se sjednáváním cestovního pojištění
Největším rizikem je ukvapenost. Dříve než podepíšete smlouvu o cestovním pojištění, ujistěte se, že chápete veškeré podmínky této smlouvy. Důkladně si přečtěte její plné znění a nezapomínejte na texty psané malým písmem nebo u hvězdiček. V ideálním případě si nechte zpracovat nabídky od více poskytovatelů, abyste měli jistotu, že podepisujete tu nejlepší nabídku.
Nastavte si dostatečné limity plnění. V Evropě bude stačit hranice 2 milionů Kč, ale chystáte-li se za oceán, budete zcela určitě potřebovat limity násobně vyšší. Některé pojišťovny nabízejí dokonce limity neomezené. Máte-li v plánu se na dovolené věnovat sportování, ať je to lyžování nebo potápění, je třeba se na tyto aktivity speciálně připojistit. Lékařská péče spojená s ošetřeními případných zranění by jinak nemusela být z pojištění hrazena.
Nešetřete ani na asistenčních službách. Toto rozšíření připojištění vám může připadat zbytečně, ale stane-li se něco opravdu vážného, význam těchto služeb oceníte. Zahrnuje dodatečné výdaje třeba za to, že vás v nemocnici navštíví rodina a bude nutné ji ubytovat, zajistí dopravu krevních derivátů či nákup potřebných léků, ale může vám pomoci zajistit také nové cestovní doklady v případě jejich zcizení. V krajním případě zajistí převoz ostatků do České republiky.
Důkladně si projděte také výluky jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny nehradí úrazy způsobené při některých typech sportů, jiné nekryjí zdravotní péči poskytnutou v soukromých zdravotních zařízení či rizika spojená s teroristickým útokem.
Rada na závěr
Cestovní pojištění je třeba sjednat s ohledem na zvolenou destinaci, aktivity, kterým se chystáte na dovolené věnovat i způsobu dopravy. Roli hraje i to, zda cestujete sami nebo s rodinou. Rovněž se vyplatí poskytovatele pojistné smlouvy informovat o případných chronických onemocněních, se kterými se léčíte. Jednoduše čím více informací pojišťovně poskytnete, tím menší je riziko, že vás něco překvapí. Nenechávejte proto sjednávání cestovního pojištění na poslední chvíli, abyste měli dostatečný čas na důkladné prostudování podmínek smlouvy. A pak už si jen bezstarostně užívejte dovolenou!
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: