Možná si i vy před svým dalším výletem do zahraniční chystáte pořídit cestovní pojištění. Je to rozhodně správná volba. My vás chceme upozornit na co si dát pozor a kde rozhodně nešetřit.
Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí příprav jakékoliv cesty do zahraničí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o cestu soukromou či pracovní a bez ohledu na délku jejího trvání. Nikdo nechce přivolávat žádné neštěstí, ale může se stát cokoliv. Co když vás náhle ohromí akutní zánět zub nebo si na chodníku nešťastným našlápnutí přivodíte výron kotníku? V České republice jste kryti zdravotním pojištěním, ale při ošetření podobného úrazu v zahraničí budete muset péči hradit ze své kapsy. Samozřejmě v případě, že jste si před zahraniční cestou nesjednali cestovní pojištění.
Kromě zdravotního krytí, se můžete pojistit take proti ztrátě či odcizení zavazadel nebo stornování zájezdu či letenky.
Cestovní pojištění si můžete pořídit prostřednictvím cestovní kanceláře, online nebo na pobočce konkrétní pojišťovny.
Někteří lidé se mylně domnívají, že každé cestovního pojištění je ochrání proti celé řadě situací. Každé pojištění má však své limity a automaticky nekryje všechny možné situace. Proto je třeba si nabízený balíček důkladně prostudovat a ideálně si nechat zpracovat nabídky od více pojišťoven, abyste měli jistotu, že máte dostatečné krytí.
Jinak se vám třeba může stát, že si pořídíte pojištění proti stornu zájezdu a budete předpokládat, že zájezd můžete zrušit klidně den před odjezdem a náklady na zájezd vám budou proplaceny. Chyba lávky, každá smlouva má své podmínky a termíny za jakých k pojistnému plnění dojde a bezdůvodné storno k nim rozhodně patřit nebude.
Zároveň je třeba mít na paměti, že i pojistné krytí spojené s výdaji na zdravotní ošetření není bez podmínek. V případě, že si přivodíte úraz pod vlivem drog či alkoholu, většina pojišťoven vám zdravotní péči neproplatí. Pokud si však na svahu rádi dopřejete svařák nebo koktejl na pláži, můžete se pro tento účel u některých pojišťoven připojistit a zdravotní péče vám bude proplacena i v případě, že se prokáže přítomnost alkoholu v krvi do výše 0,8 promile.
Pro cesty do zahraničí je cestovní pojištění nezbytným společníkem. Díky němu budete mít jistotu, že o vás bude postaráno i když věci nepůjdou dle plánu. Kromě poskytnutí první pomoci nebo akutní zdravotní péče, pomůže pokrýt i náklady na hospitalizaci či případnou repatriaci do České republiky. Budou vám uhrazeny i náklady na léky či případná přeprava tělesných ostatků zpět do vlasti. Někteří lidé argumentují tím, že jsou držiteli Evropského zdravotního pasu (EZP) a cestovní pojištění proto nepotřebují. Zdravotní krytí v takovém případě však vyžaduje mnohem vyšší spoluúčast a nepokrývá například převoz pacienta do ČR.
Zvláště pokud cestujete letecky, ocitáte se ve vyšším riziku ztráty či zcizení zavazadel. I v tomto případě vám cestovní pojištění může poskytnout výbornou službu. Zvažte také připojištění hmotné odpovědnosti za škodu. Toto připojištění kryje náhrady za škody způsobené třetí osobě v zahraničí při běžných činnostech jako je sport, rekreace a zábava - a to jak na zdraví, tak na majetku. Dále kryje nároky zdravotních pojišťoven a pojistitelů majetku, kteří se po zaplacení plnění poškozenému domáhají zaplacení škody na viníkovi.
Bez cestovního pojištění byste také mohli přijít o všechny peníze, které jste za dovolenou zaplatili, a to jen proto, že došlo ke zrušení vašeho zaoceánského letu.
Největším rizikem je ukvapenost. Dříve než podepíšete smlouvu o cestovním pojištění, ujistěte se, že chápete veškeré podmínky této smlouvy. Důkladně si přečtěte její plné znění a nezapomínejte na texty psané malým písmem nebo u hvězdiček. V ideálním případě si nechte zpracovat nabídky od více poskytovatelů, abyste měli jistotu, že podepisujete tu nejlepší nabídku.
Nastavte si dostatečné limity plnění. V Evropě bude stačit hranice 2 milionů Kč, ale chystáte-li se za oceán, budete zcela určitě potřebovat limity násobně vyšší. Některé pojišťovny nabízejí dokonce limity neomezené. Máte-li v plánu se na dovolené věnovat sportování, ať je to lyžování nebo potápění, je třeba se na tyto aktivity speciálně připojistit. Lékařská péče spojená s ošetřeními případných zranění by jinak nemusela být z pojištění hrazena.
Nešetřete ani na asistenčních službách. Toto rozšíření připojištění vám může připadat zbytečně, ale stane-li se něco opravdu vážného, význam těchto služeb oceníte. Zahrnuje dodatečné výdaje třeba za to, že vás v nemocnici navštíví rodina a bude nutné ji ubytovat, zajistí dopravu krevních derivátů či nákup potřebných léků, ale může vám pomoci zajistit také nové cestovní doklady v případě jejich zcizení. V krajním případě zajistí převoz ostatků do České republiky.
Důkladně si projděte také výluky jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny nehradí úrazy způsobené při některých typech sportů, jiné nekryjí zdravotní péči poskytnutou v soukromých zdravotních zařízení či rizika spojená s teroristickým útokem.
Cestovní pojištění je třeba sjednat s ohledem na zvolenou destinaci, aktivity, kterým se chystáte na dovolené věnovat i způsobu dopravy. Roli hraje i to, zda cestujete sami nebo s rodinou. Rovněž se vyplatí poskytovatele pojistné smlouvy informovat o případných chronických onemocněních, se kterými se léčíte. Jednoduše čím více informací pojišťovně poskytnete, tím menší je riziko, že vás něco překvapí. Nenechávejte proto sjednávání cestovního pojištění na poslední chvíli, abyste měli dostatečný čas na důkladné prostudování podmínek smlouvy. A pak už si jen bezstarostně užívejte dovolenou!
Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.
Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.
Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.
Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.
Nevydařené počasí
Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.
Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.
Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.
A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.
Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.
Přečtěte si
Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce
7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí
Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory
10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami
Poslechněte si podcast Stačí málo:
Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“
Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“
Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."
Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“