Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vytvořte si své vlastní domácí lázně

V dnešním překotném digitálním světě je někdy obtížné najít si čas na relaxaci a odpočinek. Přitom dbát o sebe je tak důležité. Návštěva lázní není vždy možná, ať už z časových, finančních, nebo lockdownových důvodů. To však neznamená, že lázně nemůžou přijít za vámi! Udělejte si báječný odpočinkový den v pohodlí svého domova s našimi tipy, jak na to, od relaxační koupele až po podomácku vyrobenou pleťovou masku.

 

Generali_DIY_Spa_Day_Infographic_CZECH_08.01.21.png

 

Připravte se na relaxační koupel

Pomocí svíček vytvořte příjemné světlo a pusťte si relaxační hudbu, jako jsou zvuky přírody. Nalijte si osvěžující nápoj a sáhněte po čerstvém ovoci či oříšcích. Přes topení si pověste ručník a župan na potom.

Vyrobte si parní lázeň

Pára vám otevře póry a pročistí dýchací cesty. Zavřete dveře, napusťte si horkou vodu a nakapejte do ní pár kapek aromatického olejíčku. Pak si na hlavu umístěte ručník, na oči plátky okurky a zhluboka dýchejte.

Scruby a masky

Scruby a masky vám rozzáří pleť. Domácí cukrovomedový scrub vyrobíte jednoduše smícháním oleje, cukru a medu. Jako pleťovou masku vyzkoušejte banány a avokáda smíchaná s vaječnými bílky, nebo s kurkumou a medem.

Vyživte svoje vlasy

Unaveně vyhlížející vlasy vzkřísíte pomocí výživné masti, například z arganového oleje. Ten je plný antioxidantů a vitaminu E. Včesejte několik kapek do vlasů a nechte působit přes noc. Fungují i další přírodní oleje, jako olivový či kokosový.

Meditujte

Utište svoji mysl pomocí meditace. Pomůže vám navodit pocit vnitřního klidu. Dobré jsou na to aplikace jako Headspace nebo Calm. Vyberte si v nich aktivitu, která vám osobně vyhovuje.

Po čase stráveném ve svém nerušeném útočišti budete zcela uvolnění a svěží!

ZDROJE

https://www.headspace.com/

https://www.calm.com/

https://zena-in.cz/clanek/neutracejte-za-telovy-peeling-a-vyrobte-si-ho-doma

https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/omlazujici-maska-z-vajecnych-bilku

https://www.womanonly.cz/jak-mit-krasnou-plet-vyzkousejte-tyto-tri-domaci-pletove-masky/

22.04.2024

Alzheimerova nemoc se stává epidemií 21. století

Týden mozku, tak se jmenuje akce, kterou pořádá Akademie věd ČR u příležitosti Dne mozku. Tento festival, který se koná vždy v březnu, se zaměřuje na popularizaci neurovědy. Jedna z prvních letošních přednášek se věnovala také Alzheimerově chorobě. Podle profesora Aleše Stuchlíka, který vede oddělení zaměřené na neurofyziologii paměti, je nemoc v populaci čím dál více rozšířená.

Změny v mozku při stárnutí

Odborné články, jak uvedl ve své přednášce profesor Stuchlík, uvádí, že pokud nás ve stáří nepostihne žádné neurodegenerativní onemocnění, úbytek našich nervových buněk v mozku není tak dramatický. Uvádí se 2–4 %. Pokud však onemocníme, situace se radikálně mění. Nervové buňky ubývají ve větším počtu a podstatně rychleji.

Lidé žijí déle, vědci by jim však měli umět pomoct i s poruchami paměti. „To, že se lidé dožívají vyššího věku, je dobře,“ říká profesor Aleš Benjamín Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd. Zároveň však zdůrazňuje, že věk je nejrizikovějším faktorem vzniku Alzheimerovy choroby.

Se stárnutím populace dochází k alarmujícímu vzestupu případů Alzheimerovy choroby, což z ní činí jednu z hlavních příčin úmrtí v posledních desetiletích. Přeskočila i onemocnění HIV, u té byl zaznamenán pokles jako příčina úmrtí o 65 procent. Zato Alzheimerova choroba vzrostla o 145 procent.

Vliv věku na výskyt Alzheimerovy choroby
*zdroj prof. Aleš Benjamín Stuchlík

 

Příznaky a léčba

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou často dost zjevné. V těle se ale tato nemoc začíná projevovat dříve, než si jich stačí nemocní všimnout. „Neprojeví se to na fungování paměti a dalších funkcí pacienta, on má stále dobrou paměť, nezapomíná, ale už se v této fázi něco děje,“ vysvětluje Stuchlík.

Typickými projevy jsou poté porucha paměti nebo rozpoznávání. Struktury mozku, které jsou onemocněním zasaženy lékaři prozkoumat umí. Ale co se v nich přesně odehrává, vědci zatím úplně netuší.

Na léku však usilovně pracují a za poslední desetiletí značně pokročili. „Zdá se, že léku jsme blízko, ale tato naděje je tu už dlouho,” říká Aleš Stuchlík.

Například v roce 2021 vznikl globální výzkumný ústav INDRC se sídlem v Praze, který kombinuje biologické vědy a medicínu s přístupy umělé inteligence ke studiu a léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních nemocí. Institut je zároveň platforma pro výměnu poznatků a zkušeností pro přední světové odborníky.

Martin Tolar

Prevence proti Alzheimeru je jednoduchá

Zaměstnaná hlava, tělo a dobrý spánek. Tyto tři hlavní body jsou uváděny jako nejlepší prevence.

Je prokázáno, že pravidelný pohyb a okysličování mozku má pozitivní vliv na tvorbu nových nervových buněk. Stuchlík však dodává, že i běžná návštěva kavárny a posilování sociálních vztahů má na naše zdraví větší vliv, než by se mohlo zdát. Samota totiž našemu mozku neprospívá.

Poslední výzkumy naznačují, že mnoho z nás trpí problémy se spánkem. Je důležité si uvědomit, že mozek potřebuje odpočinek pro regeneraci a správné fungování. Bez spánku totiž dlouhodobá paměť nemůže dobře fungovat. „Ve spánku dochází ke konsolidaci, upevňování vzpomínek,“ upřesňuje profesor Stuchlík.

Alzheimerova nemoc se stává v populaci velkým problémem. Akce Týden mozku upozornila na důležitost porozumění této nemoci a nalezení účinné léčby. Prevence je prozatím nejlepším nástrojem ke zpomalení jejího výskytu. Proto ji nepodceňujme. Jsme rádi, že spolu s globálním institutem INDRC může Generali penzijní společnost spolupracovat na šíření osvěty v této problematice.

Generali penzijní společnost

Mohlo by Vás zajímat

Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí
Martin Tolar: „Alzheimerova nemoc probíhá 20 let před tím, než se objeví příznaky.“
Generali penzijní společnost a vědci z institutu INDRC spojují síly v boji proti Alzheimerově nemoci

Vyberte kategorii