Závislost si obvykle spojujeme s alkoholem nebo drogami. Bohužel ale existuje mnoho druhů tohoto nepříjemného problému. Závislí můžeme být třeba na jídle. Možná jste to někdy slyšeli: „je to silnější než já“, „na všechno při tom zapomenu“, „nemůžu si pomoct, i když vím, jak mi potom bude“.
Závislosti mají zdravotní, sociální a mezilidské dopady. Jde v podstatě o silnou touhu nebo nutkání. Mezi další kritéria patří snížená schopnost kontroly ohledně začátku, konce a množství, postupné zanedbávání jiných zájmů ve prospěch konzumu, pokračování v činnosti i přes jednoznačné prokázání škodlivých následků. Postupně potřebuje závislý vyšší dávky pro dosahování kýžených účinků a v případě snížení množství nebo ukončení konzumace přichází tělesný abstinenční syndrom.
Když mě nemáte rádi, tak...
Za závislostí se může skrývat ledacos. Může jít například od negativní identifikaci se selhávajícím nebo jinak „špatným“ člověkem či obrazem. Neúspěch ve škole, obezita nebo drogová závislost tak mohou sloužit k potrestání rodičů - „když mě nemáte rádi, tak se ufetuju“, „když mě nemáte rádi, tak se ujím“. Závislé chování spočívá v neustálém, silném a neodolatelném nutkání opakovaně vyhledávat a navozovat vnitřní stavy uvolnění nebo naopak povzbuzení rozličnými způsoby. Je pro něj typická tendence neustále zvyšovat dávky.
Není však nutné si v případě těchto jednotlivých příznaků představovat rovnou heroin. Stačí se například zamyslet nad tím, jak nám život ovlivňují nové technologie, a otázka závislostí okamžitě dostane plastičtější formu.
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.