15.03.2021

Závislost na sociálních sítích

Závislost na sociálních sítích je, spolu se závislostí na hrách, ta nejsnáze “chytitelná”. Pro děti jsou sociální sítě běžná součást života, komunikace s jejich kamarády i spolužáky. Netelefonují, neposílají si SMS. Chatují, sledují se na sociálních sítích, posílají si hlavové a video zprávy přes Instagram, mají skupiny na WhatsApp. Pro hraní her používají chatovací aplikace jako je Discord.

Sociální sítě jsou záměrně vytvořený tak, aby vyvolávaly nutkání se tam vracet. Zneužívají FOMO (Fear of missing out, strach z toho, že mi něco unikne) k tomu, aby uživatelé na sítí trávili co nejvíce času. Pro děti je to obzvlášť nebezpečné v tom, že oproti dospělým mají daleko více volného času a také je daleko víc baví zkoušet nové věci a učit se nové věci.

Vnímejte kolik času děti tráví na sociálních sítích a chatovacích aplikací. Také jaké používají - Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Messenger, WhatsApp, Clubhouse, Tellonym, Discord, YouTube a desítky dalších. 

Závislosti na sociálních sítích ale můžete propadnout  i jako dospělí. Zkuste se zamyslet, jestli vaše nadměrné používání Facebooku není na škodu. A také zda jste dobrým příkladem pro děti.

Autor: Daniel Dočekal
07.04.2021

Co jsou pilíře zdraví

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace