Závislost na sociálních sítích je, spolu se závislostí na hrách, ta nejsnáze “chytitelná”. Pro děti jsou sociální sítě běžná součást života, komunikace s jejich kamarády i spolužáky. Netelefonují, neposílají si SMS. Chatují, sledují se na sociálních sítích, posílají si hlavové a video zprávy přes Instagram, mají skupiny na WhatsApp. Pro hraní her používají chatovací aplikace jako je Discord.
Sociální sítě jsou záměrně vytvořené tak, aby vyvolávaly nutkání se tam vracet. Zneužívají FOMO (Fear of missing out - strach z toho, že mi něco unikne) k tomu, aby uživatelé na sítí trávili co nejvíce času. Pro děti je to obzvlášť nebezpečné v tom, že oproti dospělým mají daleko více volného času a také je daleko více baví zkoušet nové věci a učit se nové věci.
Vnímejte kolik času děti tráví na sociálních sítích a chatovacích aplikacích. Také jaké používají - Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Messenger, WhatsApp, Clubhouse, Tellonym, Discord, YouTube a desítky dalších.
Závislosti na sociálních sítích ale můžete propadnout i jako dospělí. Zkuste se zamyslet, jestli vaše nadměrné používání Facebooku není na škodu. A také, zda jste dobrým příkladem pro děti.
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.