Jak se šíří fake news

Drby, fámy, pomluvy - to všechno si předávali už naši prapředci. Teprve s příchodem sociálních sítí dostaly nepravdy a nepodložené zprávy tu správnou živnou půdu. Vesele bují díky digitálním algoritmům a třaskavým emocím těch, kteří dezinformace sdílí. Jak přesně se fake news šíří? A jak to zařídit, aby pro vás sítě byly dobrý sluha, a ne zlý pán? Dozvíte se ve videu a v článku.

Nejplodnějším rokem pro dezinformace byl 2016, kdy fake news zaplevelily každou píď virtuálního prostoru. Přispěly k tomu dvě zásadní události: prezidentské volby v USA a referendum o Brexitu. Fake news vydávané za pravdivou novinářskou reportáž ale zná svět už minimálně od roku 1835, kdy v newyorských novinách vyšly informace o civilizaci na měsíci.

Podstata fake news je stará jako lidstvo samo. Proč se jim tedy teď tolik daří? Můžou za to novodobé technologie, respektive to, jak s nimi umíme nebo neumíme zacházet. 

Hoax o zadávání PIN kódu u bankomatu.

Jeden z nejsdílenějších hoaxů posledních let, který obsahuje lži a nesmysly, se šíří především emailem.
 

Skandální sdílení

Na českém internetu v současnosti působí desítky webů, které vytvářejí nebo cíleně přebírají dezinformační obsah. Ten pak prezentují třeba na profilech svých sociálních sítí, kde se o jeho další sdílení starají uživatelé. Přispívá k tomu i fakt, že velké množství lidí sdílí články jen na základě titulku - samotný obsah nečtou, ale pošlou ho bez rozmyslu dál. Skandální nadpisy svádí ke sdílení. 

Fake news o 5G.

Autor se skrývá pod maskou redakce, šokující titulek a informace, u které jde snadno ověřit opak. Takové jsou první časté poznávací znaky fake news.

 

Víte, jaké jsou čtyři hlavní typy internetových nesmyslů?

 

Šíření fake news ale pomáhá i samotné nastavení sociálních sítí. S čím člověk zachází, všude pak nachází. Tak by se dalo stručně popsat fungování algoritmů na sociálních sítích. Pokud nás zajímá určitý typ obsahu (a je jedno, jestli je to fotbalový klub nebo politická strana), síť nám ho bude nabízet víc a víc. I tady je důvod nasnadě - lépe na nás pak cílí reklamu svých inzerentů. Jakmile se tak jednou zaháčkujeme do algoritmu obsahující dezinformace, začnou si nás podobné (dez)informace hledat samy. Stává se z toho začarovaný kruh, který často vede až do úplného uzavření se do názorové bubliny

Udělejte z algoritmu pokusného králíka

Jak takový algoritmus funguje, si můžeme jednoduše vyzkoušet. Začněte sledovat stránku například s tématikou fotbalu nebo barvení vlasů a likněte pár videí nebo článků. A pak už stačí jen sledovat, jak se kolem vás ovíjí algoritmem doporučovaný obsah.

08.08.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény

 

Vyberte kategorii