Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak se šíří fake news

Drby, fámy, pomluvy - to všechno si předávali už naši prapředci. Teprve s příchodem sociálních sítí dostaly nepravdy a nepodložené zprávy tu správnou živnou půdu. Vesele bují díky digitálním algoritmům a třaskavým emocím těch, kteří dezinformace sdílí. Jak přesně se fake news šíří? A jak to zařídit, aby pro vás sítě byly dobrý sluha, a ne zlý pán? Dozvíte se ve videu a v článku.

Nejplodnějším rokem pro dezinformace byl 2016, kdy fake news zaplevelily každou píď virtuálního prostoru. Přispěly k tomu dvě zásadní události: prezidentské volby v USA a referendum o Brexitu. Fake news vydávané za pravdivou novinářskou reportáž ale zná svět už minimálně od roku 1835, kdy v newyorských novinách vyšly informace o civilizaci na měsíci.

Podstata fake news je stará jako lidstvo samo. Proč se jim tedy teď tolik daří? Můžou za to novodobé technologie, respektive to, jak s nimi umíme nebo neumíme zacházet. 

Jeden z nejsdílenějších hoaxů posledních let, který obsahuje lži a nesmysly, se šíří především emailem.
 

Skandální sdílení

Na českém internetu v současnosti působí desítky webů, které vytvářejí nebo cíleně přebírají dezinformační obsah. Ten pak prezentují třeba na profilech svých sociálních sítí, kde se o jeho další sdílení starají uživatelé. Přispívá k tomu i fakt, že velké množství lidí sdílí články jen na základě titulku - samotný obsah nečtou, ale pošlou ho bez rozmyslu dál. Skandální nadpisy svádí ke sdílení. 

Autor se skrývá pod maskou redakce, šokující titulek a informace, u které jde snadno ověřit opak. Takové jsou první časté poznávací znaky fake news.

 

Víte, jaké jsou čtyři hlavní typy internetových nesmyslů?

 

Šíření fake news ale pomáhá i samotné nastavení sociálních sítí. S čím člověk zachází, všude pak nachází. Tak by se dalo stručně popsat fungování algoritmů na sociálních sítích. Pokud nás zajímá určitý typ obsahu (a je jedno, jestli je to fotbalový klub nebo politická strana), síť nám ho bude nabízet víc a víc. I tady je důvod nasnadě - lépe na nás pak cílí reklamu svých inzerentů. Jakmile se tak jednou zaháčkujeme do algoritmu obsahující dezinformace, začnou si nás podobné (dez)informace hledat samy. Stává se z toho začarovaný kruh, který často vede až do úplného uzavření se do názorové bubliny

Udělejte z algoritmu pokusného králíka

Jak takový algoritmus funguje, si můžeme jednoduše vyzkoušet. Začněte sledovat stránku například s tématikou fotbalu nebo barvení vlasů a likněte pár videí nebo článků. A pak už stačí jen sledovat, jak se kolem vás ovíjí algoritmem doporučovaný obsah.

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii