Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Aplikace, které ochrání při cestování

Chytré mobilní telefony jsou fantastickou pomocí, pokud potřebujete kamkoliv vyrazit. Jedno zda do okolí svého bydliště nebo snad na druhý konec světa. Pomoci vám v tom mohou některé užitečné aplikace.

Mapy od Google, Apple či Seznamu se hodí pro zkoumání kam pojedete, plánování cesty i navigaci, pokud jedete autem či na kole. Cyklistické mapy se budou hodit zejména v tom druhém případě. Pro vyhnutí se zácpám je k nezaplacení Waze. Nezapomeňte si před odjezdem stáhnout mapy pro offline použití, ať nečerpáte zbytečně roaming. Zajímavé offline mapy jsou například Maps.me.

Mapy zastanou i roli turistického průvodce, ale nic vám nebrání si nějaké konkrétnější opatřit v App Store či Google Play. 

Při cestování do cizokrajných destinací se mohou hodit i aplikace s konkrétnimi informacemi o tamních zvycích i omezeních. Dobře poslouží i TripAdvisor. 

V Česku je velmi praktické mít v telefonu aplikaci Záchranka. V zahraničí existuje podobná - Emergency App od Červeného kříže. 

Na cestách se bezpečně připojíte ideálně pomocí VPN, virtuálních privátních sítí. 

Velmi se mohou hodit jazykové/překládací aplikace. Můžete si vystačit s Google Translate, ale užitečná varianta je například TripLingo.

Zásadní budou chatovací aplikace, na jakých vás mohou kontaktovat příbuzný či přátele - WhatsApp, Signal, Messenger, Telegram

Velmi se hodí i sdílení polohy s přáteli či rodinou. Umí to Android (přes Mapy Google) i iPhone (přes aplikaci Najít). 

České Ministerstvo zahraničí má jednu dost podstatnou aplikaci - DROZD.  Tu si zcela určitě pořiďte a naučte se ji používat, než vyrazíte. 

Do telefonu je dobré si i uložit pas, kartičky pojištění a další potřebné doklady, včetně například letenek a jízdenek. Stačí je vyfotit a uložit.

Selže-li ubytování, tak může hodně pomoci Airbnb či Booking.com. Samozřejmě, až pominou omezení daná koronavirem. 

Autor: Daniel Dočekal
24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii