Mapy od Google, Apple či Seznamu se hodí pro zkoumání kam pojedete, plánování cesty i navigaci, pokud jedete autem či na kole. Cyklistické mapy se budou hodit zejména v tom druhém případě. Pro vyhnutí se zácpám je k nezaplacení Waze. Nezapomeňte si před odjezdem stáhnout mapy pro offline použití, ať nečerpáte zbytečně roaming. Zajímavé offline mapy jsou například Maps.me.
Mapy zastanou i roli turistického průvodce, ale nic vám nebrání si nějaké konkrétnější opatřit v App Store či Google Play.
Při cestování do cizokrajných destinací se mohou hodit i aplikace s konkrétnimi informacemi o tamních zvycích i omezeních. Dobře poslouží i TripAdvisor.
V Česku je velmi praktické mít v telefonu aplikaci Záchranka. V zahraničí existuje podobná - Emergency App od Červeného kříže.
Na cestách se bezpečně připojíte ideálně pomocí VPN, virtuálních privátních sítí.
Velmi se mohou hodit jazykové/překládací aplikace. Můžete si vystačit s Google Translate, ale užitečná varianta je například TripLingo.
Zásadní budou chatovací aplikace, na jakých vás mohou kontaktovat příbuzný či přátele - WhatsApp, Signal, Messenger, Telegram.
Velmi se hodí i sdílení polohy s přáteli či rodinou. Umí to Android (přes Mapy Google) i iPhone (přes aplikaci Najít).
České Ministerstvo zahraničí má jednu dost podstatnou aplikaci - DROZD. Tu si zcela určitě pořiďte a naučte se ji používat, než vyrazíte.
Do telefonu je dobré si i uložit pas, kartičky pojištění a další potřebné doklady, včetně například letenek a jízdenek. Stačí je vyfotit a uložit.
Selže-li ubytování, tak může hodně pomoci Airbnb či Booking.com. Samozřejmě, až pominou omezení daná koronavirem.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?