V dnešní době jsou senioři zdravější a aktivnější než kdy dříve. Už neplatí, že cestování je jen pro mladé. Proč se omezovat a zůstávat v pohodlí domova, když celý svět čeká, až jej objevíte? Pokud jste aktivní senior a hledáte dobrodružnou dovolenou, přinášíme vám skvělé inspirativní tipy, které vám pomohou naplno využít váš čas a energii.
Cestování po Česku může být pro seniory skvělou příležitosí jak objevovat krásy naší země. Zde je pár tipů, kam se vydat a co navštívit:
Historická města: Vyzkoušejte si procházku historickými uličkami Prahy, Olomouce, či Českého Krumlova. Obdivujte nádhernou architekturu, prozkoumejte místní památky a vychutnejte si atmosféru starobylých náměstí.
Přírodní krásy: V Česku se nachází mnoho překrásných přírodních lokalit, které stojí za návštěvu. Vydejte se na výlet do Krkonoš, Českého ráje, Moravského krasu, nebo se projděte po malebném údolí řeky Vltavy.
Kultura a umění: Navštivte některé z českých muzeí, galerií nebo divadel. Objevte bohatou kulturní scénu v Praze, Brně, či Ostravě a vychutnejte si umělecká díla českých i světových umělců.
Kulinářské zážitky: Užijte si chuťové orgie a vyzkoušejte regionální speciality. Ryby z rybníků v jižních Čechách, vína z jižní Moravy nebo krkonošské kyselo.
Lázeňské pobyty: Věhlas českého lázeňství nepolevuje. Vydejte se do nádherných lázeňských měst, kde můžete kombinovat lázeňské procedury prospěšné pro vaše tělo s výlety do okolí a procházkami po kolonádě.
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, zde jsou tipy na destinace, které jsou skvělé pro seniory:
Středomoří: Odpočiňte si na slunných plážích Řecka, Itálie nebo Španělska. Procházejte se malebnými pobřežními městy, ochutnávejte místní speciality a obdivujte nádherné výhledy na moře.
Evropská města: Navštivte některé z evropských metropolí, jako je Paříž, Barcelona, Amsterdam nebo Vídeň. Objevujte jejich kulturní dědictví, procházejte se po historických ulicích a vychutnávejte si místní gastronomii.
Cestování lodí: Prozkoumejte svět na luxusním výletním plavidle. Vydejte se na výlet po řece Rýn, Dunaji nebo Nilu a obdivujte krásy přírody lemující vaší plavbu a kultury v přístavních městech.
Asijské dobrodružství: Pokud hledáte exotickou dovolenou, vyzkoušejte Thajsko, Japonsko, nebo Indii. Čeká vás bohatá kultura, chrámy a zahrady a spousta místních specialit.
Cestovní pojištění je důležitou součástí každého cestování, zejména pro seniory. Poskytuje vám nejen finanční ochranu v případě nečekaných událostí, ale také klid a jistotu během vaší dovolené. Zde jsou 4 důvody, proč byste neměli na své dovolené na cestovní pojištění zapomenout.
Finanční ochrana při ztrátě zavazadel nebo krádeži
Ztráta zavazadel nebo jejich krádež může dovolenou pořádně pokazit. Cestovní pojištění vám v takových případech pomůže získat finanční náhradu za ztracené či odcizené věci, jako jsou cenné předměty, laptop nebo dokonce pas. Poskytne vám jistotu řešení finanční ztráty, se kterou se tak nebudete muset vypořádat sami.
Zdravotní péče a lékařská pomoc v zahraničí
Zdraví je na dovolené klíčové a nikdo nechce čelit neočekávaným zdravotním problémům. Cestovní pojištění vám poskytne přístup k lékařské péči a pokryje náklady na léčbu v zahraničí. Cena ošetření se může v zahraničí vyšplhat na vysoké částky, a v případě nedostatku financí, vám může být odedpřena. Díky pojištění budete před takovou situací chráněni.
Storno cestovních plánů a ztráta finančních prostředků
Nikdo nechce přijít o peníze, pokud musí zrušit plánovanou dovolenou z důvodu nemoci, úrazu nebo jiných nečekaných událostí. Cestovní pojištění vám umožní získat zpět částku, kterou jste investovali do rezervací ubytování, letenek a dalších služeb, pokud musíte svou cestu zrušit.
Klid a jistota během cestování
Cestování by mělo být relaxační a bezstarostné. S cestovním pojištěním si můžete užívat svou dovolenou s vědomím, že jste chráněni před různými nečekanými situacemi. Bez něj byste se mohli cítit nejistě a úzkostně na každém kroku. Cestovní pojištění vám poskytuje klid a jistotu, abyste si svou dovolenou mohli opravdu užít.
Mohlo by vás zajímat:
Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy
Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?
Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit
Chcete mimo cestování zahájit i podnikatelskou dráhu? Přečtěte si více více o tom, co je třeba vědět o podnikání v důchodu
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: