Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

V dnešní době jsou senioři zdravější a aktivnější než kdy dříve. Už neplatí, že cestování je jen pro mladé. Proč se omezovat a zůstávat v pohodlí domova, když celý svět čeká, až jej objevíte? Pokud jste aktivní senior a hledáte dobrodružnou dovolenou, přinášíme vám skvělé inspirativní tipy, které vám pomohou naplno využít váš čas a energii.

Tipy na cestování pro seniory po Česku

Cestování po Česku může být pro seniory skvělou příležitosí jak objevovat krásy naší země. Zde je pár tipů, kam se vydat a co navštívit:

Historická města: Vyzkoušejte si procházku historickými uličkami Prahy, Olomouce, či Českého Krumlova. Obdivujte nádhernou architekturu, prozkoumejte místní památky a vychutnejte si atmosféru starobylých náměstí.

Přírodní krásy: V Česku se nachází mnoho překrásných přírodních lokalit, které stojí za návštěvu. Vydejte se na výlet do Krkonoš, Českého ráje, Moravského krasu, nebo se projděte po malebném údolí řeky Vltavy.

Kultura a umění: Navštivte některé z českých muzeí, galerií nebo divadel. Objevte bohatou kulturní scénu v Praze, Brně, či Ostravě a vychutnejte si umělecká díla českých i světových umělců.

Kulinářské zážitky: Užijte si chuťové orgie a vyzkoušejte regionální speciality. Ryby z rybníků v jižních Čechách, vína z jižní Moravy nebo krkonošské kyselo.                                                                                                                                                                                                                                          
Lázeňské pobyty: Věhlas českého lázeňství nepolevuje. Vydejte se do  nádherných lázeňských měst, kde můžete kombinovat lázeňské procedury prospěšné pro vaše tělo s výlety do okolí a procházkami po kolonádě. 

Tipy na cestování pro seniory do zahraničí 

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, zde jsou tipy na destinace, které jsou skvělé pro seniory:

Středomoří: Odpočiňte si na slunných plážích Řecka, Itálie nebo Španělska. Procházejte se malebnými pobřežními městy, ochutnávejte místní speciality a obdivujte nádherné výhledy na moře.

Evropská města: Navštivte některé z evropských metropolí, jako je Paříž, Barcelona, Amsterdam nebo Vídeň. Objevujte jejich kulturní dědictví, procházejte se po historických ulicích a vychutnávejte si místní gastronomii.

Cestování lodí: Prozkoumejte svět na luxusním výletním plavidle. Vydejte se na výlet po řece Rýn, Dunaji nebo Nilu a obdivujte krásy přírody lemující vaší plavbu a kultury v přístavních městech.

Asijské dobrodružství: Pokud hledáte exotickou dovolenou, vyzkoušejte Thajsko, Japonsko, nebo Indii. Čeká vás bohatá kultura, chrámy a zahrady a spousta místních specialit.

A proč by mělo být cestovní pojištění nedílnou součástí vaší dovolené?

Cestovní pojištění je důležitou součástí každého cestování, zejména pro seniory. Poskytuje vám nejen finanční ochranu v případě nečekaných událostí, ale také klid a jistotu během vaší dovolené. Zde jsou 4 důvody, proč byste neměli na své dovolené na cestovní pojištění zapomenout.

Finanční ochrana při ztrátě zavazadel nebo krádeži

Ztráta zavazadel nebo jejich krádež může dovolenou pořádně pokazit. Cestovní pojištění vám v takových případech pomůže získat finanční náhradu za ztracené či odcizené věci, jako jsou cenné předměty, laptop nebo dokonce pas. Poskytne vám jistotu řešení finanční ztráty, se kterou se tak nebudete muset vypořádat sami.

Zdravotní péče a lékařská pomoc v zahraničí

Zdraví je na dovolené klíčové a nikdo nechce čelit neočekávaným zdravotním problémům. Cestovní pojištění vám poskytne přístup k lékařské péči a pokryje náklady na léčbu v zahraničí. Cena ošetření se může v zahraničí vyšplhat na vysoké částky, a v případě nedostatku financí, vám může být odedpřena. Díky pojištění budete před takovou situací chráněni.

Storno cestovních plánů a ztráta finančních prostředků

Nikdo nechce přijít o peníze, pokud musí zrušit plánovanou dovolenou z důvodu nemoci, úrazu nebo jiných nečekaných událostí. Cestovní pojištění vám umožní získat zpět částku, kterou jste investovali do rezervací ubytování, letenek a dalších služeb, pokud musíte svou cestu zrušit.

Klid a jistota během cestování

Cestování by mělo být relaxační a bezstarostné. S cestovním pojištěním si můžete užívat svou dovolenou s vědomím, že jste chráněni před různými nečekanými situacemi. Bez něj byste se mohli cítit nejistě a úzkostně na každém kroku. Cestovní pojištění vám poskytuje klid a jistotu, abyste si svou dovolenou mohli opravdu užít.

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

Chcete mimo cestování zahájit i podnikatelskou dráhu? Přečtěte si více více o tom, co je třeba vědět o podnikání v důchodu

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii