„Na celém světě je podle odhadu přes 400 milionů potenciálních pacientů s aktivní nemocí v mozku, byť většina ještě nemá klinické příznaky,“ říká český neurolog a vědec Martin Tolar, který založil neziskový globální vědecký institut International Neurodegenerative Disorders Research Center, INDRC, a spolu se svým týmem v americké biotechnologické společnosti Alzheon, Inc. objevil lék na tuto nemoc a stojí před potenciálním průlomem v léčbě.
Alzheimerovou chorobou trpí v České republice přibližně 160 tisíc osob. Odhaduje se však, že pokud přidáme také pacienty, kteří ještě nemají klinické příznaky může jí trpět až 400 tisíc českých občanů, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována.
Za posledních pět let se počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou zvýšil o 14 % a předpokládá se, že do roku 2050 se počet nemocných v České republice oproti současnosti zdvojnásobí.
Podle Asociace pro Alzheimerovu chorobu trpí touto nemocí ve Spojených státech 6,5 milionu Američanů. Bez efektivní léčby se očekává, že do roku 2050 se tento počet zvýší na 12,7 milionu.
V celosvětovém měřítku postihuje Alzheimerova choroba nejméně 55 milionů lidí a vědci předpovídají, že tento počet se každých 20 let téměř zdvojnásobí. Odhaduje se, že v roce 2030 bude žít 78 milionů osob s Alzheimerovou chorobou a v roce 2050 by tento počet mohl dosáhnout 139 milionů.
„Protože se lidé dnes dožívají vyššího věku, hovoří se až o epidemii demencí, které z valné většiny způsobuje právě Alzheimerova choroba. Představuje obrovský socioekonomický problém, lidé vyžadují péči, která je pro rodinu nemocného velmi náročná, a navíc zdravotní systém stojí hodně peněz,“ tvrdí Kateřina Sheardová, lékařka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby je věk. Postihuje především osoby starší 65 let a riziko vzniku onemocnění prudce stoupá s postupujícím věkem. Mezi léty 65 až 74 let postihuje Alzheimerova choroba pět procent osob, ve věku 75 až 84 let třináct procent a ve věku nad 85 let nemocí trpí třetina populace. Zhruba každý třetí senior s tímto onemocněním zemře.
Alzheimerova choroba se nevyhýbá ani mladším osobám. Pod 65 let se vyskytuje u pěti až deseti procent případů. Ačkoli studie sledující mladší pacienty s demencí nejsou tak časté, vědci podle asociace pro Alzheimerovu chorobu odhadují, že přibližně 110 z každých 100 tisíc jedinců ve věku 30 až 64 let, konkrétně v přepočtu na USA celkem asi 200 000 Američanů, může trpět demencí s časným nástupem.
Se stárnutím světové populace se demence stává epidemií a Alzheimerova choroba se stává jedním z nej významnějších zdravotních a socioekonomických problémů lidstva. Představuje 60 až 80 procent všech případů demence. Například cévní demence, způsobená sníženým průtokem krve mozkem, představuje pouze 5 až 10 procent případů.
Společnost Generali penzijní společnost se spojila v roce 2023 s neziskovým globálním institutem INDRC, aby ho podpořila v boji proti Alzheimerově chorobě.
Psí plemena se velmi liší, takže než začnete, poraďte se s veterinářem, abyste zjistili optimální vzdálenost pro vašeho psa, nejlepší druh terénu a případné zdravotní nebo věkové omezení, na které je třeba dávat pozor. Ne všichni psi jsou stavěni na běh na dlouhou trať! Pokud máte ještě štěně, dopřejte mu volnost pohybu, ale nepřetěžujte ho. S během začínejte až ve 12–18 měsících jeho věku, ideálně mu předtím nechte udělat RTG vyšetření, abyste zjistili, zda má v pořádku klouby i celý pohybový aparát.
Canicross, běh se psem v zápřahu, je kynologický sport, který má svá pravidla. Chcete-li se mu naplno věnovat, zjistěte, kde ve vašem okolí probíhají tréninky, a přihlaste se alespoň na úvodní lekci. Na webu Běhej se psem se dozvíte vše potřebné. Zkušení trenéři vám poradí, jak začít s během, aniž byste ublížili sobě nebo psovi. Naučíte se základní povely, abyste dokázali ovládat psa v terénu, a získáte správné návyky, aby se z běhu stal koníček a zábava pro vás oba. V kontaktu s ostatními psy váš čtyřnohý kamarád rychleji pochopí, co se po něm chce, a vy můžete získat partu lidských kamarádů, kteří vás v začátcích podpoří a povzbudí, abyste u nového sportu vydrželi. Když vytrváte, budete moct v týmu se svým psem v canicrossu i závodit.
Je také vhodné investovat do správného vybavení - sedáku, odpruženého vodítka a speciálního postroje na psa. Sedák vám uvolní ruce a chrání záda, odpružené vodítko napomůže k plynulejšímu pohybu a lepší souhře psovoda a psa a postroj zajistí rovnoměrné rozložení sil, aby se nepřetěžoval pohybový aparát psa. Vybavení nakupujte ve specializovaných obchodech, kde vám odborně poradí, a věnujte dost času zkoušení, aby sedák vám a postroj psovi opravdu dobře seděly.
Dbejte na to, aby byl pes před tréninkem dostatečně zavodněný, a zajistěte, aby měl přístup k vodě i po běhu - bude-li se moct zchladit v potoku nebo rybníce, tím lépe!
Začněte svižnou procházkou, která pomůže zahřát svaly psa i vaše, což vás oba ochrání před zraněním. Pomalu postupujte tréninkovými fázemi a kratšími běhy různou rychlostí, abyste si budovali výdrž, což také pomůže vašemu psovi zvyknout si běhat s vámi na vodítku nebo vedle vás. Sledujte, jak je pes unavený, zda se zadýchává a zpomaluje, a v případě potřeby skončete dříve. Po tréninku nezapomeňte psa i sebe protáhnout, opět tím pomáháte předcházet zraněním.
Řiďte se předpovědí počasí a běhejte pouze za vhodných podmínek - v horkém počasí se psi snadno přehřejí a mohou si spálit tlapky o materiály, jako je asfalt nebo písek, proto ve slunečných dnech držte psa ve stínu a běhání si naplánujte, až bude chladněji. Ideální venkovní teplota je kolem 12 °C. Po příchodu domů vždy zkontrolujte, zda pes nemá nějakou ránu nebo poranění, zejména na tlapkách, a pečlivě sledujte, zda se u něj neprojevují známky nemoci nebo nadměrné námahy.
Myslete i na pojištění vašeho běžce. Generali Česká pojišťovna je jednou z předních pojišťoven, která nabízí pojištění mazlíčků. Nabízíme řadu plánů, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a rozpočtům majitelů mazlíčků.
Pojištění mazlíčků od Generali České pojišťovny může pokrýt náklady na veterinární péči, léky, hospitalizaci, chirurgické zákroky a dokonce i fyzioterapii. Dále nabízí také cestovní pojištění pro mazlíčky, což může být velmi užitečné, pokud s sebou plánujete vzít svého mazlíčka na dovolenou.
Přečtěte si více o pojištění mazlíčků
Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků?
Sjednejte si pojištění mazlíčka online!