Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Užitečné tipy, jak začít běhat se psem

Plánujte dopředu

Psí plemena se velmi liší, takže než začnete, poraďte se s veterinářem, abyste zjistili optimální vzdálenost pro vašeho psa, nejlepší druh terénu a případné zdravotní nebo věkové omezení, na které je třeba dávat pozor. Ne všichni psi jsou stavěni na běh na dlouhou trať! Pokud máte ještě štěně, dopřejte mu volnost pohybu, ale nepřetěžujte ho. S během začínejte až ve 12–18 měsících jeho věku, ideálně mu předtím nechte udělat RTG vyšetření, abyste zjistili, zda má v pořádku klouby i celý pohybový aparát.


Canicross, běh se psem v zápřahu, je kynologický sport, který má svá pravidla. Chcete-li se mu naplno věnovat, zjistěte, kde ve vašem okolí probíhají tréninky, a přihlaste se alespoň na úvodní lekci. Na webu Běhej se psem se dozvíte vše potřebné. Zkušení trenéři vám poradí, jak začít s během, aniž byste ublížili sobě nebo psovi. Naučíte se základní povely, abyste dokázali ovládat psa v terénu, a získáte správné návyky, aby se z běhu stal koníček a zábava pro vás oba. V kontaktu s ostatními psy váš čtyřnohý kamarád rychleji pochopí, co se po něm chce, a vy můžete získat partu lidských kamarádů, kteří vás v začátcích podpoří a povzbudí, abyste u nového sportu vydrželi. Když vytrváte, budete moct v týmu se svým psem v canicrossu i závodit.

 

Je také vhodné investovat do správného vybavení - sedáku, odpruženého vodítka a speciálního postroje na psa. Sedák vám uvolní ruce a chrání záda, odpružené vodítko napomůže k plynulejšímu pohybu a lepší souhře psovoda a psa a postroj zajistí rovnoměrné rozložení sil, aby se nepřetěžoval pohybový aparát psa. Vybavení nakupujte ve specializovaných obchodech, kde vám odborně poradí, a věnujte dost času zkoušení, aby sedák vám a postroj psovi opravdu dobře seděly.


Postupně se rozvíjejte

Dbejte na to, aby byl pes před tréninkem dostatečně zavodněný, a zajistěte, aby měl přístup k vodě i po běhu - bude-li se moct zchladit v potoku nebo rybníce, tím lépe!


Začněte svižnou procházkou, která pomůže zahřát svaly psa i vaše, což vás oba ochrání před zraněním. Pomalu postupujte tréninkovými fázemi a kratšími běhy různou rychlostí, abyste si budovali výdrž, což také pomůže vašemu psovi zvyknout si běhat s vámi na vodítku nebo vedle vás. Sledujte, jak je pes unavený, zda se zadýchává a zpomaluje, a v případě potřeby skončete dříve. Po tréninku nezapomeňte psa i sebe protáhnout, opět tím pomáháte předcházet zraněním.


Tipy pro úspěšný běh


Řiďte se předpovědí počasí a běhejte pouze za vhodných podmínek - v horkém počasí se psi snadno přehřejí a mohou si spálit tlapky o materiály, jako je asfalt nebo písek, proto ve slunečných dnech držte psa ve stínu a běhání si naplánujte, až bude chladněji. Ideální venkovní teplota je kolem 12 °C. Po příchodu domů vždy zkontrolujte, zda pes nemá nějakou ránu nebo poranění, zejména na tlapkách, a pečlivě sledujte, zda se u něj neprojevují známky nemoci nebo nadměrné námahy.


Pojištění psa
 

Myslete i na pojištění vašeho běžce. Generali Česká pojišťovna je jednou z předních pojišťoven, která nabízí pojištění mazlíčků. Nabízíme řadu plánů, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a rozpočtům majitelů mazlíčků.

Pojištění mazlíčků od Generali České pojišťovny může pokrýt náklady na veterinární péči, léky, hospitalizaci, chirurgické zákroky a dokonce i fyzioterapii. Dále nabízí také cestovní pojištění pro mazlíčky, což může být velmi užitečné, pokud s sebou plánujete vzít svého mazlíčka na dovolenou.


Přečtěte si více o pojištění mazlíčků

Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků?

Sjednejte si pojištění mazlíčka online!

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii