Mytí rukou je jeden z nejjednodušších způsobů, jak zastavit šíření bacilů a vyhnout se většině virových onemocnění. Naučit hygieně malé děti, ale není vždycky lehké. Proto je zvlášť důležité vysvětlit jim kdy a jak si mýt si ruce správně tak, aby se zbavily všech případných bacilů. Tato infografika znázorňuje jednoduché kroky, které si děti snadno zapamatují, a tipy, jak z mytí rukou udělat méně otravnou záležitost pro celou rodinu.
Vysvětlete jim, proč je mytí rukou důležité. Například jim můžete říct o maličkých bacilech, kvůli kterým budou nemocné a místo hraní budou muset ležet v posteli.
Stanovte pravidla, kdy si všichni myjete ruce. Například před jídlem, než si budou sahat na obličej, potom, co jdou na záchod, po hraní se zvířaty, nebo když stráví čas s nemocným člověkem.
Postarejte se, aby v koupelně dosáhly na umyvadlo – jestli je to potřeba, pořiďte jim bezpečnou stoličku.
Ukažte jim, jak si vymáčknout tekuté mýdlo, nebo jak si namydlit ruce pevným mýdlem.
Předveďte, jak pustit vodu a dát si přitom pozor na teplotu. Jestli hrozí opaření, dejte na správný kohoutek nálepku.
Ukažte jim, jak ruce správně namočit a namydlit. Naučte je techniky, jak mýdlem pořádně umýt hřbet rukou i místa mezi prsty a za nehty.
Aby si ruce myly dost dlouho, vyberte jim písničku, která vystačí aspoň na 20 vteřin. Třeba Skákal pes, Zajíček V své jamce nebo Prší, prší.
Ukažte jim, jak si ruce opláchnout a utřít do ručníku.
Jděte příkladem a pravidelně myjte ruce. Chvalte je, jak jsou šikovné, když si třeba samy vzpomenou a umyjí si ruce před večeří.
Nápady, jak udělat z mytí rukou legraci
· Kupte legrační mýdlo! Zkuste nějaké blýskavé nebo třeba ve tvaru zvířátka či takové, které připomíná hmotu z vesmíru.
· Vezměte omyvatelnou fixu a nakreslete jim něco na obě strany rukou. Udělejte hru z toho, jestli se jim to podaří umýt.
· Společně vymyslete vlastní písničku na mytí rukou, která se dobře pamatuje – a plusové body dostanou, když v ní bude řeč o tom, proč je mytí rukou důležité.
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.