01.10.2021

Co se stane, když použijete aplikaci Záchranka

Možná už máte ve svém telefonu staženou aplikaci Záchranka. Víte ale, co se stane, když ji v případě nouze použijete? Jiří Brožek z Horské služby popisuje, jak aplikace usnadňuje práci horským záchranářům.

Včasná první pomoc dokáže nejen zachránit život, ale též zkrátit léčení. Proto je velmi důležité co nejrychleji zjistit, kde se zraněný nachází. Právě to aplikace Záchranka usnadňuje, protože dokáže přesně lokalizovat telefon, z něhož vzešlo volání o pomoc. 
A tuto informaci okamžitě předává záchranářům. 

Pokud použijete při záchraně sebe nebo jiných lidí aplikaci Záchranka, do mobilních telefonů záchranářů přijde informace, v níž jsou zaznamenané podstatné údaje uživatele, který odeslal volání o pomoc. Jde o telefonní číslo, jméno a případně zdravotní stav. Vy v aplikaci najdete též informace o první pomoci, kterou tak můžete rychle poskytnout.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii