Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Inovativní nositelná elektronika pro lepší kondici

Nositelná elektronika, nebo-li wearables, jsou miniaturizovaná elektronická zařízení, navržená tak, aby se dala nosit přímo na těle. Díky nim můžeme získat lepší kontrolu nad svými životy a aktivně pečovat o své zdraví. Některé inovativní novinky nám pomáhají lépe chápat náš zdravotní stav a poskytují nám zajímavé podněty jak pečovat o svou fyzickou i duševní kondici i jak předcházet nemocem. Tato kategorie se dynamicky rozvíjí, a proto jsme se rozhodli vám některé z těchto technologií představit.

 

Pomocníci v každodenní péči o zdraví a celkovou pohodu

Kvalitní spánek, minimum stresu a pravidelný pohyb jsou základem pro dobrou fyzickou i duševní kondici. Dnešní doba na nás klade vysoké nároky, a tak nebývá někdy jednoduché tento jednoduchý recept dodržet. A právě tady nám může nositelná elektronika prokázat skvělou službu. Např. chytrý náramek Alta od Fitbit monitoruje spánek a poskytuje důležité osobní informace. Chytrý šperk Leaf Urban umí sledovat naši každodenní aktivitu, monitorovat spánek a pohlavní zdraví a dokonce upozornit na blížící se stres. Chytrý náramek Mio Slice neustále sleduje srdeční činnost a umí sestavit individualizovaný tréninkový plán, který odpovídá našemu tělesnému typu a věku.

Nositelné technologie pro preventivní péči

Prevence je vždy lepší než léčba, a proto byla i na poli wearables vyvinuta řada užitečných technologií. V prevenci rozvinutí kardiovaskulární onemocnění nám mohou velmi dobře posloužit hrudní pásy. Pomáhají sledovat srdeční tepovou frekvenci a je možné je propojit s vaším mobilním telefonem nebo třeba chytrými hodinkami. Firma Omron třeba nabízí širokou škálu tlakoměrů. Kůže je největším orgánem lidského těla, a proto je také nezbytné ji chránit. Zde může být nápomocna technologie UV Sense od L'Oreal. Díky malému UV senzoru, který můžete umístit téměř kamkoliv, získáte aktuální informace o intenzitě slunečního záření a informace o tom, které L'Oreal produkty poskytnou adekvátní ochranu pro váš typ pleti. Senzor zároveň monitoruje délku pobytu na slunci a hlídá, jestli nejste nadměrně vystaveni působení UV zářeni. Pomáhá vám tak snížit riziko vzniku rakoviny kůže či jiných kožních onemocnění.

Život s podlomeným zdravím

Výrobci technologií nezapomněli ani na pacienty, kteří trpí chronickým či dlouhodobým onemocněním. Např. diabetikům mohou usnadnit život chytré hodinky Ionic Fitbit, ve kterých je v rámci mobilní aplikace možné vkládat a sledovat údaje o hladině cukru v krvi. Pacienti s diabetem tak mohou lépe sledovat svůj zdravotní stav a hlídat svou životosprávu. Výrobci rovněž slibují, že brzy budou na trh uvedeny chytré hodinky, které budou schopny monitorovat hladinu cukru v krvi neinvazivní metodou. Tuto funkci by měly nabídnout např. chystané Apple Watch Series 7. Vynikajícím pomocníkem pro lidi po mrtvici je Rapeeal Smart Glove. Jedná se o chytrou rehabilitační rukavici, která pomáhá stimulovat a posilovat svaly na rukou a pomáhá tak obnovit jejich hybnost. 

Mnoho dalších technologií je stále ve vývoji, třeba iTBra, která slibuje, že pomůže odhalit první příznaky rakoviny prsu, nebo Cognition Kit, která nám pomůže lépe chápat zdravotní stav našeho mozku. 

Nositelná elektronika nám pomáhá se aktivně starat o své zdraví a být fit. 

 

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii