Chytrý domovní video zvonek umí oproti běžnému “interkomu” video. Vidíte toho, kdo zvoní a můžete s ním mluvit (on vás ale nevidí). Celé to navíc funguje i na dálku, takže můžete být v práci a víte, že přijel pošťák.
Venkovní a vnitřní kamery umožňují sledovat dění venku (třeba na zahradě) i vevnitř. Umí dění i zaznamenávat, detekovat pohyb a i komunikovat. Můžete tak třeba okřiknout psa, který se rozvaluje, kde nemá.
Senzory otevření dveří vás mohou varovat, když se někdo nepovolaný vydal kam neměl. V pokročilejší podobě to mohou být senzory pohybu či zvuku. Můžete je napojit i na alarm, nebo na pult centrální ochrany s výjezdovou službou.
Kouřové čidlo nebo detekce plynu/CO se mohou hodit, i když jste doma. Včas vás budou varovat, pokud se někde děje něco, co může způsobit velké škody či smrt.
Čidlo úniku vody se dá nasadit třeba k pračce, ale klidně i jinam.
Chytré zámky jsou také zajímavé řešení. Můžete je odemykat mobilním telefonem, chytrými hodinkami nebo za pomocí přístupových kódů.
Hodí se i chytré zásuvky, tlačítka s spínače. Můžete si tak například ověřit, jestli jste nenechali zapnutou žehličku. Ale také nastavit světla, aby se spouštěla i v době vaší nepřítomnosti. Podívejte se do Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat pro lepší představu.
Ne tak úplně na ochranu, ale na druhou stranu extrémně užitečné je chytré ovládání topení a například i vnitřní a vnější meteostanice.
Poslední tip? Chytré květináče a čidla pro rostliny sice domácnost přímo nechrání, ale mohou zachránit vaše květiny před uschnutím. Doporučuje deset manželů z devíti.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.