Po cukroví se už zaprášilo a lidé se dávno vrátili zpět do pracovního procesu. Vánoční atmosféru se ale mnozí z nás snaží ve svých domovech udržet alespoň prostřednictvím nazdobeného stromečku.
Pokud jste zastánci umělých stromků, můžete si ducha Vánoc bez problémů užívat třeba do jara. Problém ale může nastat, jestliže vám doma ještě stále stojí stromeček živý. No, živý – spíše už seschlý.
V tomto období, tedy zhruba měsíc po Vánocích, už bývají stromky zpravidla dostatečně suché na to, aby při sebemenším kontaktu s ohněm dokázaly způsobit obrovský požár. K tomu, aby zcela vzplanula například vzrostlá jedlička, pak STAČÍ MÁLO – pouhá minuta.
Jak se tedy požáru suchého stromečku vyhnout?
Pravidelně stromek zalévejte a vlhčete
Zajistěte, aby se stromek nedotýkal žádného zdroje tepla (topení, lampy, kamna ...)
Nezapalujte v blízkosti stromku žádné svíčky, prskavky, atd.
Nenechávejte bez dozoru rozsvícené ani elektrické řetězy (může dojít ke zkratu)
Pokud už je jehličí suché, ihned stromek odstrojte a vyhoďte
Co když stromek přeci jen vzplane?
Zamezte přístupu vzduchu (např. dekou či jinou tkaninou bez umělých vláken)
Pokuste se oheň ušlapat botou
Polévejte stromeček vodou – POZOR však na zapojené elektrické spotřebiče (i světýlka) – ty do kontaktu s vodou přijít nesmí!
Pokud je požár příliš rozsáhlý, ihned volejte hasiče a dostaňte z pokoje vše živé ven
Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.
I přes všechna preventivní opatření se ale může stát, že vám telefon vzplane. Jak postupovat v tomto případě? I to se dozvíte v našem videu.
Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.