Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Suché vánoční stromečky už způsobily nejeden požár. Zbytečně!

Přežili jste veškeré nástrahy vánočních svátků bez problémů? Gratulujeme! Dejte si ale pozor, aby k vám největší vánoční katastrofa nedorazila třeba až na konci ledna. I to se totiž může stát.

Po cukroví se už zaprášilo a lidé se dávno vrátili zpět do pracovního procesu. Vánoční atmosféru se ale mnozí z nás snaží ve svých domovech udržet alespoň prostřednictvím nazdobeného stromečku.

Pokud jste zastánci umělých stromků, můžete si ducha Vánoc bez problémů užívat třeba do jara. Problém ale může nastat, jestliže vám doma ještě stále stojí stromeček živý. No, živý – spíše už seschlý.

V tomto období, tedy zhruba měsíc po Vánocích, už bývají stromky zpravidla dostatečně suché na to, aby při sebemenším kontaktu s ohněm dokázaly způsobit obrovský požár. K tomu, aby zcela vzplanula například vzrostlá jedlička, pak STAČÍ MÁLO – pouhá minuta.

 

Jak se tedy požáru suchého stromečku vyhnout?

  • Pravidelně stromek zalévejte a vlhčete

  • Zajistěte, aby se stromek nedotýkal žádného zdroje tepla (topení, lampy, kamna ...)

  • Nezapalujte v blízkosti stromku žádné svíčky, prskavky, atd.

  • Nenechávejte bez dozoru rozsvícené ani elektrické řetězy (může dojít ke zkratu)

  • Pokud už je jehličí suché, ihned stromek odstrojte a vyhoďte

 

Co když stromek přeci jen vzplane?

  • Zamezte přístupu vzduchu (např. dekou či jinou tkaninou bez umělých vláken)

  • Pokuste se oheň ušlapat botou

  • Polévejte stromeček vodou – POZOR však na zapojené elektrické spotřebiče (i světýlka) – ty do kontaktu s vodou přijít nesmí!

  • Pokud je požár příliš rozsáhlý, ihned volejte hasiče a dostaňte z pokoje vše živé ven

 

Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii