Nevíme jak vám, ale nám se už párkrát podařilo, že jsme si ty dveře zkrátka zabouchli a klíče zůstaly vevnitř. A i když je to většinou situace plná obav, v dnešním článku vám poradíme, jak postupovat, aby celý průběh byl, pokud možno, co nejhladší.
Následující seznam činností jsme uspořádali podle důležitosti, a také vzhledem k možnostem hrozícího nebezpečí:
1. Volání hasičů
Volání hasičů je doporučeno v případech, kdy zabouchnutí dveří ohrožuje buď váš nebo cizí život. Dveře se mohou zabouchnout samy, případně může také dojít k poškození zámku, zalomení klíčů a k dalším podobným scénářům.
V případě, že vám na pomoc vyjedou hasiči, je celý zásah zdarma. Daného faktu se však nesmí zneužívat, mohli byste toho ještě později litovat. Hrozící pokuta může atakovat hranici až 5000 Kč.
2. Volání zámečníka
Zámečníci jsou, stejně jako hasiči, kluci šikovní. Dveře mají otevřeny během chviličky, jsou přitom maximálně opatrní a dbají na to, aby nedošlo k jejich poškození.
Zámečníci se většinou pojišťují kontrolou vašich dokladů o tom, zda daný dům patří opravdu vám nebo ne. Lupiči by se tak měli mít obzvlášť na pozoru! Za tyto rychlé a skvělé služby však už musíte i něco málo zaplatit, většinou se poplatek pohybuje v rozmezí do 500 Kč (záleží však na složitosti vašeho dveřního mechanismu).
3. Zkuste to sami
Tuto možnost byste měli využít až jako poslední. Nejen, že při ní může dojít k poškození vašeho majetku, ale můžete si i sami ublížit.
Co by se vám mohlo hodit?
Výrazně také doporučujeme s sebou nosit i náhradní klíč. Případně jej svěřte blízké osobě, které důvěřujete.
Pokud také máte ve svém okolí nějakého zámečníka, nechte si v adresáři jeho telefonní číslo, nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Můžete se tak vyhnout následným problémům.
Ačkoli se každá situace dá lehce vyřešit, přejeme vám, ať vás podobné okolnosti raději vůbec nezastihnou. Je však dobré vědět, že panika není nikdy na místě a rychlé jednání = efektivní jednání.
Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.
Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.
Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu.
Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.
Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.
Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.
Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.
A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně.
Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.
Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.
Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114.