Práci můžete hasičům znesnadnit i nevědomě. Jak?

Při výjezdu hasičů často rozhodují sekundy. Jenomže pokud záchranářům stojí cokoli v cestě, mohou se tyto sekundy značně nastřádat a znemožnit tak včasný zásah.

Mějte na paměti, že záchranné složky mohou potřebovat jakýmkoli, třeba i hůře dostupným místem kdykoli projet. Tomu je potřeba přizpůsobit nejen chování řidičů na silnicích, ale i parkování. Zejména na sídlištích a v hustě obydlených oblastech, kde je parkování větší dobrodružství, komplikují auta hasičům jejich práci. 

Pokud můžete, parkujte své auto ve dvoře nebo na svém pozemku. Když opouštíte vůz, myslete na to, že se může kdykoli stát nehoda nebo nepříjemnost a právě vaše auto může hasiče a záchranáře připravit o čas. Hasičské auto je opravdu velké a při použití žebříku či plošiny potřebuje hodně prostoru. Snažte se proto problémům s místem předcházet.

Poslechněte si výzvu jednoho z hasičů a pamatujte na ni. 

Víte, co dělat, když uslyšíte varovnou sirénu nebo ucítíte plyn?

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii