Doba na přečtení článku je 1 minuta

Práci můžete hasičům znesnadnit i nevědomě. Jak?

Při výjezdu hasičů často rozhodují sekundy. Jenomže pokud záchranářům stojí cokoli v cestě, mohou se tyto sekundy značně nastřádat a znemožnit tak včasný zásah.

Mějte na paměti, že záchranné složky mohou potřebovat jakýmkoli, třeba i hůře dostupným místem kdykoli projet. Tomu je potřeba přizpůsobit nejen chování řidičů na silnicích, ale i parkování. Zejména na sídlištích a v hustě obydlených oblastech, kde je parkování větší dobrodružství, komplikují auta hasičům jejich práci. 

Pokud můžete, parkujte své auto ve dvoře nebo na svém pozemku. Když opouštíte vůz, myslete na to, že se může kdykoli stát nehoda nebo nepříjemnost a právě vaše auto může hasiče a záchranáře připravit o čas. Hasičské auto je opravdu velké a při použití žebříku či plošiny potřebuje hodně prostoru. Snažte se proto problémům s místem předcházet.

Poslechněte si výzvu jednoho z hasičů a pamatujte na ni. 

Víte, co dělat, když uslyšíte varovnou sirénu nebo ucítíte plyn?

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii