19.12.2018

Vánoční požáry v kuchyni a jak se jim vyhnout

Vánoce by měly být časem pohody a klidu. K pohodové náladě ale nikomu rozhodně nepřidá žádná katastrofa v domácnosti, jako je například požár. Jenomže těch je právě v době vánočních svátků poměrně hodně.

Hasičské záchranné složky každoročně vyjíždějí k řadě požárů, které byly způsobené v souvislosti s přípravami na Vánoce. V největší míře jsou to asi požáry od prskavek, svíček, adventních věnců či od vzplanutých seschlých vánočních stromků.

Neméně širokou kategorii požárů tvoří ty, které vzniknou v kuchyni při vánočním pečení či vaření. Člověk se totiž snaží být co nejrychlejší a nejefektivnější, aby stíhal napéct 15 druhů cukroví, nakoupit a zabalit hromady dárků, uklidit celý dům včetně sklepa, a ještě připravit dokonalou výzdobu. A to všechno samozřejmě může vést k únavě, nepozornosti a následné tragédii.

Na co si dát v kuchyni pozor?

Zní to možná jako samozřejmost, ale je dobré si tyto věci před svátky připomenout. Z čeho tedy nejčastěji v kuchyni vznikají požáry?

Trouba a sporák bez dozoru

Stejně, jako se nesmí nechávat bez dozoru jakýkoli oheň (např. svíčky, adventní věnce, purpura, …), neměli byste odcházet ani od zapnuté trouby nebo dokonce sporáku. Nebyli byste totiž první ani poslední, komu se tato důvěra v kuchyňské spotřebiče vymstila.

Nejen, že můžete zapomenout, že vůbec něco pečete/vaříte/smažíte, a požár může nastat od spáleného pokrmu, ale stává se i to, že obsah hrnce či pekáčku vyteče a při kontaktu se zapnutým spotřebičem zkrátka způsobí oheň. Když člověk nezakročí ihned, takový požár se může po celé kuchyni rozšířit i zhruba do dvou minut.

Pozor na pečicí papír

Pečicí papír by měl být samozřejmě bezpečný, ale jen za předpokladu, že se používá správně. Měli byste jej vždy ustřihnout tak, aby z plechu „nevyčuhoval“. Při přímém kontaktu se zdrojem tepla totiž k požáru dojít může.

Dalším důležitým faktorem je i teplota v troubě. Pečicí papíry by se neměly vystavovat extrémně vysokým teplotám. Ty levnější a méně kvalitní mohou začít hořet už například při 210 stupních. Přesvědčte se proto vždy na obalu, na jak vysoké teploty je papír stavěný.

Pánev v plamenech

Pánev, ze které šlehají plameny, může být dobrou show v restauraci, která předvádí flambování. Doma vám tato podívaná ale takovou radost asi neudělá.

Silně rozpálený tuk na pánvi často při kontaktu s chladnější vodou vytvoří hořící emulzi, která je schopná zapálit vše kolem. I proto není rozhodně vhodné snažit se pánev hasit vodou, protože zde v podstatě platí staré dobré „přilévat olej do ohně“.

Jak si poradit s takovým požárem? Mrkněte na video (Hašení hořící pánve pokličkou), které jsme natočili s pomocí profesionálních hasičů.

Neopatrnost při vaření

Poměrně velkou skupinu požárů v kuchyni tvoří i situace, kdy začalo hořet vlivem neopatrnosti. Typické je například vaření ve volném oděvu, který vzplane od hořáku, naklánění se nad hořák s rozpuštěnými dlouhými vlasy, ukápnutí hořlavých surovin na sporák a podobně.

Dávejte si tedy pozor a nesnažit se stíhat osm věcí najednou. Je dost možné, že přehnaná snaha mít vše rychle hotové vás může nakonec stát navíc nejen spoustu času, ale i peněz a nervů.

Co když ale skutečně hoří?

Na závěr pro vás máme malý tahák, co čím můžete hasit, když k požáru přeci jen dojde:

 

 • Požár z adventních věnců, svíček
 • mokrý hadr, ručník
 • peřina
 • hasicí deka
 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
 • vlhký ručník nebo utěrka
 • poklička, plech
 • hasicí deka
 • Hořící elektronika
 • práškový hasicí přístroj
 • sněhový hasicí přístroj
 • hasicí deka

Nezapomeňte ale na to, že zvládnout svépomocí je člověk schopný jen velmi malé procento požárů. Volejte tedy raději v takových případech co nejdříve hasiče, kteří mají techniku i schopnosti na to, aby eliminovali škody co nejvíce to jde.

 

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii