Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Pozor na svíčky a prskavky. Na stromeček se příliš nehodí

V dřívějších dobách bylo dekorování vánočního stromečku pomocí prskavek a voskových svíček poměrně běžné. Dnes se už ale tento způsob „rozsvěcení“ stromečku nedoporučuje.

Vánoční stromeček, osvětlený plápolajícími svíčkami, může vypadat kouzelně, ale skrývá v sobě i potenciální nebezpečí. Prskavky a svíčky mohou být zdrojem otevřeného ohně, který v případě neopatrnosti může snadno zapálit suché větvičky stromu nebo okolní dekorace.

Patří prskavky a svíčky na vánoční stromek?

Větve stromečku, záclony nebo koberce jsou vysoce hořlavé materiály, které mohou vlivem malé jiskry vzplanout. Proto je důležité mít na paměti, že krása plápolajících svíček může mít nebezpečné následky.

„Použití vánočních svíček nebo prskavek na vánočním stromečku osobně vůbec nedoporučuju. Pokud se tak rozhodnete, je důležité mít vánoční stromeček neustále pod dohledem,“ vysvětlil velitel čety pražských hasičů Jan Kulhánek.

Důvodem jsou právě letité zkušenosti a mnoho více či méně závažných nehod a požárů, které vlivem prskavek či svíček zapálených u větví, záclon či koberců, vznikly.

Generali Česká pojišťovna

Jaká vybrat světélka

Existuje mnoho bezpečnějších alternativ, jak přidat vánočnímu stromečku zář a atmosféru. LED světýlka a elektrické svíčky nabízejí stejný efekt bez rizika požáru. Jsou bezpečné, ekonomické a mohou být použity rok co rok. Navíc dnešní technologie umožňuje, aby tyto světelné dekorace imitovaly plápolání pravých svíček, a to bez jakéhokoli nebezpečí.

Při výběru světýlek je důležité hledat ty, které mají certifikaci bezpečnosti. Značky jako CE nebo UL na obalu znamenají, že produkt prošel bezpečnostními testy. Dále je vhodné zvolit světýlka s nízkým napětím nebo bateriovým napájením, která jsou bezpečnější v případě, že dojde k poškození kabelu.

Nejlepší je zaměřit se na takové, které mají dvojitou izolaci. To znamená, že mají extra vrstvu ochrany, která zabraňuje riziku elektrického úrazu. Tato světýlka jsou ideální pro použití v domácnostech s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.

Přestože mohou být lidé opatrní, nehody se mohou stát. V takových případech je neocenitelné mít pojištění domácnosti, které pokryje škody způsobené nešťastnou náhodou, jako je požár. Pojištění domácnosti může poskytnout peněžní kompenzaci za škody na majetku a pomoci rychle se vzpamatovat z nečekaných událostí.

Vánoce bez hořícího stromečku

Vánoční svátky by měly být časem klidu a bezpečí, a ne časem zbytečných rizik. Jestliže se přece jen rozhodnete vánoční atmosféru vytvořit právě tímto způsobem, nespouštějte ze stromečku v žádném případě oči a vždy mějte nachystaný vhodný prostředek pro jeho uhašení.

FAQ: Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácnosti

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii