Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Vánoce jsou obdobím radosti, setkání a tradic spojujících rodiny a přátele. Abychom si však mohli Vánoce plně užít, nezapomínejme na bezpečnost. V tomto článku vám ukážeme, jak předejít nepříjemnostem a užít si svátky bez obav.

Vánoce jsou obdobím radosti, kdy se setkávají rodiny i přátelé. Nicméně i při oslavách a dobré zábavě je potřeba dbát na bezpečnost. Právě Vánoce jsou v tomto ohledu poměrně specifické, protože žádné jiné svátky nevyžadují tolik různorodých příprav a aktivit. 

V tomto článku se zaměříme na to, jak si tradice užít bezpečně. Jako první se zaměříme na osvětlení, pak na vánoční stromeček a v poslední řadě se podíváme na lití olova, pouštění lodiček a zapalování prskavek. 

Vánoční osvětlení

Světýlka a svíčky patří neodmyslitelně k vytvoření pravé vánoční atmosféry. Ze všech možných variant jsou nejtradičnější a zároveň nejvíce nebezpečné svíčky. Radíme použití svíček omezit pouze na nezbytná místa, jako je například adventní věnec. Zároveň doporučujeme nikdy nenechávat otevřený oheň bez dozoru. Mnohem bezpečnější a zároveň levnější variantou jsou LED světla, která nejenže jsou energeticky úspornější, ale také se výrazně méně přehřívají a snižují tak riziko požáru. Při výběru světelných řetězů vybírejte kvalitní výrobky od důvěryhodných výrobců, kteří dodržují předepsané bezpečnostní normy. 

Pokud už elektrická světýlka používáte, připomínáme pravidelnou kontrolu. Před každým použitím světelných řetězů je vhodné prověřit kabeláž a v případě poškození výrobek určitě nepoužívejte. 

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Zdobení vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromečku může být ošemetné zvlášť, pokud máte malé děti, zvířátka, nebo nejlépe hravou kočku. Na začátek tedy umístěte váš stromeček tak, ať je stabilní a použijte kvalitní stojan. 

Co se týče zdobení, doporučujeme volit odolnější plastové či polystyrenové baňky, které se nerozbijí, nebo můžete sáhnout po přírodních ozdobách, jako jsou šišky, nebo sušené ovoce. Pokud máte skleněné baňky, umístěte je mimo dosah dětí a zvířat, tedy ideálně někam ke špičce a ujistěte se, že jsou pevně připevněny. 

Dalším prvkem, který najdete skoro na každém vánočním stromečku, jsou světýlka. Použití svíček na hořlavém stromečku vysoce nedoporučujeme. I tady je vhodné přistoupit k bezpečnějším variantám jako jsou LED žárovky. Zároveň myslete také na pravidelné zalévání stromečku a jeho rosení vodou. Vydrží vám krásně zelený delší dobu. Zároveň vysušený strom zvyšuje riziko požáru, protože se stává hořlavějším. 

Generali Česká pojišťovna

Specifické vánoční tradice

Určitě se svojí rodinou rádi dodržujete vánoční tradice, jako je lití olova, nebo pouštění lodiček, či používání prskavek. Při všech těchto aktivitách doporučujeme nepouštět děti ani domácí mazlíčky z očí, dále pak zabezpečit vhodný prostor, a nakonec ujistit se, že hasicí přístroj je na svém místě. Přece jen, přiznejme si, kolik z nás má v koberci černé díry od prskavek.  Pravidelně větrejte, aby dým z prskavek nebyl nepříjemný. Co se týče lití olova, nezapomeňte na ochranu očí i rukou.

Vánoce jsou především o pohodě a rodinné atmosféře, tím spíš se ujistěte, že jsou vaše aktivity bezpečné tak, abyste si vše mohli opravdu užít. Nikdo nechce o Štědrém dnu jet na pohotovost nebo volat hasiče. Kromě použití LED světýlek a bezpečných vánočních ozdob dbejte stejně jako u ostatních aktivit, jako pečení, vaření, jezení či rozbalování, na zdraví vás i ostatních.

Někdy ovšem nehodám nejde předejít úplně, proto je vhodné zařídit si to správné pojištění. Přejeme vám veselé, a hlavně klidné Vánoce!

18.12.2023
Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Nadělte si pod stromeček lék proti stresu

 Abychom celému problému porozuměli o trochu více, musíme se vydat ke kořenům stresu. Možná vás překvapí, že tyto kořeny vedou k blízkým vztahům z dětství, tedy nejčastěji k rodičům. Možná vás překvapí, že kořeny (nejen) vánočního stresu rostou ze strachu z odmítnutí, nepřijetí, odsouzení nebo ztráty vztahu. To vše je pro lidi stresor i v dospělosti, který je však v dětství mnohokrát znásobený.

 A abychom se vyrovnali s hrozbou odmítnutí či nezájmu rodiče, vytvořili jsme si vzorce, které nám měly zajistit přízeň, lásku, zájem nebo pochvalu. A pak jsme v nich tak trochu uvízli. Možná je také znáte. Sám je nazývám vnitřními zákony, protože často nabývají podobu příkazu: „Musím to udělat bez chyby. Musím vyniknout. Musím to stihnout. Musím být silný. Musím to všechno zvládnout sám…“

 Diktát těchto nevědomých vnitřních zákonů lidi sužuje a řídí i jindy než o Vánocích. Ale právě o svátcích mnohdy udeří silněji a nesmlouvavěji. Někdy nám nedá ani nadechnout a my se můžeme přetrhnout, abychom vyhověli této přísné ruce, kterou si v dospělosti nad sebou držíme už jen sami. Co ale s tím?

 Prvním krokem je uvědomění, kdy a kde nad námi přísný hlas diktující různé nároky a požadavky přebírá nadvládu. Druhým krokem je pak zjednodušeně řečeno nabourání jeho dominance. To se může stát skrze „dovolení“. Hledejme v sobě laskavý hlas, který nám dovolí udělat věci jinak. Který nám dovolí odpočinek bez výčitek. Který nám dovolí požádat o pomoc. Který nás pochválí i s nějakými nedostatky. Který nás bude mít rád takové, jací jsme. Který nás osvobodí.

 Schválně si zkuste zformulovat, jak zní váš vnitřní nevědomý příkaz, který se stává nejhlasitějším právě o Vánocích. A následně si zkuste zformulovat (a nejlépe i napsat) léčivé a uvolňující „dovolení“, které je protikladem příkazu. A opakujte si ho pokaždé, když si všimnete, že přísný hlas ve vás začíná sílit. 

 Není to lehká cesta. Hrany vnitřních zákonů se obrušují jen velmi pomalu. Věřím ale, že tato cesta má smysl, a proč se na ni nevydat právě o Vánocích? Proč si nedopřát klidnější svátky? Třeba nechat ujet autobus. Nepéct další várku cukroví. Nechat někde nepořádek. Nechat věci jen tak ležet a jít si zahrát s dětmi hru, obejmout své blízké a pocítit lásku.

 Nejenže to bude mít velký vliv na vaše duševní zdraví a vaši vnitřní pohodu, ale nejspíš to bude znamenat také bezpečnější Vánoce pro celou domácnost. Právě stres je totiž rizikovým faktorem pro spoustu vánočních nehod a potíží. Stres svým fyziologickým mechanismem mimo jiné mobilizuje k akci, zjasňuje vědomí a zvyšuje koncentraci, ale jen po určitou dobu. Jakmile se přesáhnou energetické kapacity a organismus se přetíží, plyne z toho například únava, pokles energie, motorické přesnosti a koncentrace.

 Jinými slovy člověk dělá chyby. Chytne holou rukou rozpálený plech. Řízne do prstu místo do brambory. Položí adventní věnec příliš blízko záclonám. Shodí regál nákupním vozíkem. Šlápne mimo příčky žebříku při věšení osvětlení. I proto má smysl dopřát si letos Vánoce bez stresu. Tak šťastné a veselé! 

Autor: Tomáš Kvapilík
Vyberte kategorii