Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Vánoce jsou obdobím radosti, setkání a tradic spojujících rodiny a přátele. Abychom si však mohli Vánoce plně užít, nezapomínejme na bezpečnost. V tomto článku vám ukážeme, jak předejít nepříjemnostem a užít si svátky bez obav.

Vánoce jsou obdobím radosti, kdy se setkávají rodiny i přátelé. Nicméně i při oslavách a dobré zábavě je potřeba dbát na bezpečnost. Právě Vánoce jsou v tomto ohledu poměrně specifické, protože žádné jiné svátky nevyžadují tolik různorodých příprav a aktivit. 

V tomto článku se zaměříme na to, jak si tradice užít bezpečně. Jako první se zaměříme na osvětlení, pak na vánoční stromeček a v poslední řadě se podíváme na lití olova, pouštění lodiček a zapalování prskavek. 

Vánoční osvětlení

Světýlka a svíčky patří neodmyslitelně k vytvoření pravé vánoční atmosféry. Ze všech možných variant jsou nejtradičnější a zároveň nejvíce nebezpečné svíčky. Radíme použití svíček omezit pouze na nezbytná místa, jako je například adventní věnec. Zároveň doporučujeme nikdy nenechávat otevřený oheň bez dozoru. Mnohem bezpečnější a zároveň levnější variantou jsou LED světla, která nejenže jsou energeticky úspornější, ale také se výrazně méně přehřívají a snižují tak riziko požáru. Při výběru světelných řetězů vybírejte kvalitní výrobky od důvěryhodných výrobců, kteří dodržují předepsané bezpečnostní normy. 

Pokud už elektrická světýlka používáte, připomínáme pravidelnou kontrolu. Před každým použitím světelných řetězů je vhodné prověřit kabeláž a v případě poškození výrobek určitě nepoužívejte. 

Vánoční tradice bezpečně a v klidu

Zdobení vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromečku může být ošemetné zvlášť, pokud máte malé děti, zvířátka, nebo nejlépe hravou kočku. Na začátek tedy umístěte váš stromeček tak, ať je stabilní a použijte kvalitní stojan. 

Co se týče zdobení, doporučujeme volit odolnější plastové či polystyrenové baňky, které se nerozbijí, nebo můžete sáhnout po přírodních ozdobách, jako jsou šišky, nebo sušené ovoce. Pokud máte skleněné baňky, umístěte je mimo dosah dětí a zvířat, tedy ideálně někam ke špičce a ujistěte se, že jsou pevně připevněny. 

Dalším prvkem, který najdete skoro na každém vánočním stromečku, jsou světýlka. Použití svíček na hořlavém stromečku vysoce nedoporučujeme. I tady je vhodné přistoupit k bezpečnějším variantám jako jsou LED žárovky. Zároveň myslete také na pravidelné zalévání stromečku a jeho rosení vodou. Vydrží vám krásně zelený delší dobu. Zároveň vysušený strom zvyšuje riziko požáru, protože se stává hořlavějším. 

Generali Česká pojišťovna

Specifické vánoční tradice

Určitě se svojí rodinou rádi dodržujete vánoční tradice, jako je lití olova, nebo pouštění lodiček, či používání prskavek. Při všech těchto aktivitách doporučujeme nepouštět děti ani domácí mazlíčky z očí, dále pak zabezpečit vhodný prostor, a nakonec ujistit se, že hasicí přístroj je na svém místě. Přece jen, přiznejme si, kolik z nás má v koberci černé díry od prskavek.  Pravidelně větrejte, aby dým z prskavek nebyl nepříjemný. Co se týče lití olova, nezapomeňte na ochranu očí i rukou.

Vánoce jsou především o pohodě a rodinné atmosféře, tím spíš se ujistěte, že jsou vaše aktivity bezpečné tak, abyste si vše mohli opravdu užít. Nikdo nechce o Štědrém dnu jet na pohotovost nebo volat hasiče. Kromě použití LED světýlek a bezpečných vánočních ozdob dbejte stejně jako u ostatních aktivit, jako pečení, vaření, jezení či rozbalování, na zdraví vás i ostatních.

Někdy ovšem nehodám nejde předejít úplně, proto je vhodné zařídit si to správné pojištění. Přejeme vám veselé, a hlavně klidné Vánoce!

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii