Pojišťujete dům? Tohle byste měli vědět

Váš dům nebo byt potřebuje ochranu. Poskytnout vám ji může pojištění – přečtěte si, jaké má výhody.



Náš domov je pro nás drahocenná věc – ale neustále hrozí, že následkem okolností mimo naši kontrolu dojde k nějakým škodám. Vichřice, povodně a další živelné pohromy jsou jen příklady, jaké škody může na lidských obydlích natropit příroda. Méně ničivé, ale mnohem častější je riziko, že nám domov vykradou zloději. Před tím vším vás ochrání pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti (nejlépe obě dvě v jednom). Ale než si ho vyberete a sjednáte, přečtěte si, co to obnáší.

  • Pojistí většinu typů škod na struktuře i vybavení
    Takzvané pojištění majetku dnes většinou zahrnuje jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti, takže se vztahuje na většinu případů poškození struktury i vybavení vašeho domu. To znamená, že vás ochrání pro případ poškození domu a jeho vybavení při požáru, vloupání, přírodních pohromách (jako jsou povodně a lesní požáry) a podobně. Nejlepší pojistky zahrnují i škody na věcech v zavazadlovém prostoru, na čemkoli, co má skleněnou desku, škodu na sportovním vybavení (jako jsou jízdní kola), na elektrospotřebičích, laptopech, stolních počítačích atd.
  • Neplatí při záměrném poškození a nedbalosti
    Když ale dojde k poškození struktury nemovitosti následkem vašeho zanedbání, na to se pojistka nevztahuje. Když dojde k požáru kvůli starým elektrorozvodům nebo následkem špatného zacházení plynových spotřebičů v kuchyni, pojistka na to také neplatí. A podobně pojišťovna nezaplatí, když si při přestavbě narušíte strukturní stabilitu nebo poškodíte konstrukci.
  • Pojistné podmínky uvádějí, co není pokryté
    Pečlivě si přečtěte pojistné podmínky, které uvádějí takzvané „výluky“, tj. co vám pojistka nepokryje. Obecně řečeno tam budou patřit hodnotné věci spotřební povahy. Také se nebude vztahovat na poškození osobních věcí jako jsou mobilní telefony a podobná zařízení, ani na ztráty a škody následkem běžného opotřebení.
  • Jedna pojistka by měla stačit
    Zároveň si nastudujte, co všechno pojistka zahrnuje. Nejlepší pojištění majetku, která jsou dnes na trhu, k ochraně domova a bezpečnosti přistupují komplexně. To znamená, že není potřeba sjednávat si odděleně pojistky pro různé druhy škod a ztrát. Jedno jediné pojištění může zahrnovat všechny potenciální škody, ať už je mají na svědomí přírodními pohromy nebo lidé.
  • Může krýt i další věci
    Pojištění majetku může někdy zahrnovat i další věci, například pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Pojištění odpovědnosti občana se vztahuje na případy, kdy nechtěně způsobíte újmu někomu jinému, ať už je to újma na majetku, na zdraví, nebo finanční. Ideálně vás ale také pokryje, kdyby vám vznikla odpovědnost vůči někomu jinému právě v souvislosti s vaší nemovitostí.
01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii