Malý byt přináší spoustu výhod: ušetříte za nábytek, strávíte méně času uklízením a máte výrazně nižší náklady na bydlení. Musíte však přemýšlet, abyste omezený prostor využili co nejlépe. Přinášíme vám tipy na úsporu místa v malé domácnosti: 

1. Pořiďte si skládací nábytek

Když se zrovna nepoužívá, nepřekáží. Od postelí po jídelní stoly je skládací nábytek skvělý způsob, jak získat víc místa.

2. Vybírejte víceúčelové kousky

Noční stolek může sloužit jako psací stůl a místo komody si vystačíte s úložným prostorem pod postelí. Čím víc funkcí bude váš nábytek splňovat, tím míň kusů budete potřebovat.

3. Ukládejte věci do závěsných polic

Nábytek, který šetří místo na podlaze, je vždycky výhra. Můžete si pořídit i lampičky, které se klipsem přichytí na poličku, abyste ušetřili místo za stojací lampu. 

4. Šatní skříň vyměňte za stojan 

Je složité vmáčknout do malé ložnice šatní skříň pro dva. Stejné množství šatstva, ale s větší flexibilitou, pověsíte na stojan s ramínky, který můžete postavit ke stěně. K dostání jsou i stojany, které mají dole polici na boty. Nezapomínejte místnost pravidelně větrat, aby se na oblečení neusazoval prach. Dražší nebo společenské oděvy na ramínku raději přetáhněte ochranným vakem.

5. Využijte dřez

Pracovní plochu navíc v malé kuchyni získáte zakrytím dřezu dřevěnou deskou. Také odkapávače na nádobí se vyrábějí v provedení, které postavíte na dřez.

6. Investujte do vakuových pytlů

Oblečení, které nosíte jen po část roku, zejména to zimní, může zbytečně zabírat spoustu místa. Ukládejte ho do vakuových pytlů, z nichž vysajete přebytečný vzduch. Péřová bunda, která by zabrala půl skříně, se pak vejde do úhledného plochého balíčku. 

7. Hrajte si s prostorem pomocí posuvných stěn

Vzniknou tak místa pro příležitostné použití, třeba provizorní ložnice pro hosty.

8. Využijte místo pod stropem

Máte-li vysoký strop, byla by škoda nevyužít místo pod ním. Kromě úložných prostor tam může vzniknout i útulný kout na spaní nebo posezení.

9. Přejděte na digitální média

Hmotná média jako knihy, cédéčka a DVD kazety zaberou víc místa, než byste čekali. Vyměnit je za e-knihy a streamovací služby je skvělá možnost odlehčit své domácnosti.

10. Udělejte jarní úklid

Chcete-li ušetřit místo, nejlepší způsob, jak uspořádat věci, je zbavit se všech přebytečných.

21.09.2021

Jak předcházet majetkovým škodám, které způsobí extrémy počasí

Devastující tornádo na Moravě. Přívalové povodně napříč západním Německem a Belgií. Jedna z nejhorších vln veder jakou kdy zaznamenal jih Evropy.

O extrémní meteorologické jevy letos není nouze a předpoklad klimatologů je, že jich bude s globálním oteplováním dále přibývat.

Tento trend je v Čechách již patrný na vyšší četnosti horkých dní a s nimi spojenými suchy a nebezpečím lesních požárů. Zvyšuje se ale také riziko povodní, zejména těch přívalových, což souvisí s rostoucí kapacitou oteplující se atmosféry pojmout vodní páru.

„Zcela jednoznačně víme, že to jsou vysoké teploty, že to je sucho a že to jsou povodně, a to jak povodně plošné tak i přívalové,“ komentuje postupnou extremizaci místních klimatických jevů Mirek Trnka z Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe v Brně. „U ostatních extrémů je stále ještě otázka, jak se to bude vyvíjet a co potvrdí data.“

S postupnou extrémností klimatických jevů souvisí i rostoucí riziko škod na životech a na majetku.

Předběžné odhady škod na soukromém a veřejném majetku v důsledku červnového tornáda na Moravě například hovoří o 15 miliardách korun.

Dobrá zpráva je, že škodám na životech a majetku lze, na rozdíl od extrémního počasí samotného, do určité míry předejít – alespoň v některých případech.  

Generali_Damage from Weather_Infographic_02.09.21 (1).jpg

Tornádo

V případě tornáda, které zasáhlo pomezí Břeclavska a Hodonínska 24. června a místy nabralo síly až F4 na Fujitově stupnici, majetek v podstatě ochránit nešlo. „F3, to je téměř naprostá zkáza, tu přežívají jen ty nejpevnější budovy,“ říká Trnka. „Hlavním pravidlem, zvlášť pokud jste v cestě tornáda, je neztrácet čas pořizováním snímků, ale nalézt úkryt.“

Povodně

U povodní již ale možnosti existují, neboť se na ně lze do jisté míry připravit, třeba budováním protipovodňových bariér nebo varovných systémů. Ani zde ale nemusí připravenost stačit, jak se ostatně ukázalo v Německu, kde varovný systém sice fungoval, ale lidé jeho varování nevěnovali pozornost.

Extrémně vysoké teploty a sucho

Před extrémně vysokými teplotami, za které se označují teploty přesahující 37 °C, lze chránit jak rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou kardiaci, astmatici a dlouhodobě nemocní, tak zemědělské plodiny a lesní dřeviny.

Domácnost vybavená klimatizací či protislunečními fóliemi do oken může spolehlivě ochránit rizikové skupiny. Škodám v důsledku sucha pak mohou zemědělci a lesníci částečně předejít výběrem odolnějších odrůd plodin a dřevin.

Pojištění majetku

Pravidelně revidované pojištění majetku, které se skládá z pojištění staveb a pojištění domácností, by mělo být nezbytnou součástí přípravy na jakoukoliv situaci. A byt si zaslouží stejnou úroveň ochrany jako dům, podle Jana Marka, tiskového mluvčího Generali České pojišťovny.

„Pořád jde o nemovitost, kterou lidé kupují za vysoké částky, investují do ní a je základem jejich spokojeného života,“ říká Marek.

Klíčem k efektivnímu pojištění majetku proti přírodním hrozbám je správně zvolený rozsah pojistného krytí (proti čemu se pojistím) a nastavení pojistných částek (na jakou hodnotu se pojistím).

U pojištění domu je zároveň nutno pamatovat na pojištění vedlejší stavby, jako je garáž, skleník, bazén, či zahradní domek. Pojistit lze i zahradu a okrasnou zeleň, říká Marek.

Pojištění následků živelních událostí, kam patří i tornádo, je podle Marka součástí každého současného majetkového pojištění a není třeba na ně mít speciální připojištění. Pokud jde ale o pojištění následků povodně nebo záplavy, standardní smlouva jej nemusí zahrnovat, zejména pokud se jedná o historicky starší smlouvu.

Pravidelná revize pojistných smluv – ideálně každé dva roky – je důležitá, protože za dva roky se v souvislosti s bydlením může leccos změnit, podle Marka.

„Pořídíte novou kuchyňskou linku, zrekonstruujete podkroví, vyměníte střešní krytinu, nakoupíte novou televizi a lednici, to všechno by mělo vést k tomu, že se ke smlouvě vrátíte a řeknete si, zda nastavená pojistná částka odpovídá reálnému stavu věcí,“ říká Marek. „Zcela špatně je ověřovat si vhodnost nastavení pojištění až v momentě, kdy se něco stane. To už je samozřejmě pozdě. Přesto znovu a znovu v praxi vidíme, že to lidé přesně takhle dělají.“

Pokud jde o živelné události, je zásadní, aby pojištěný postupoval tak, aby učinil veškerá opatření nutná k předcházení vzniku škodní události, pokud to situace umožňuje. A pokud škodní událost přesto nastane, aby se klient snažil minimalizovat její rozsah a následky, říká Marek.

To se samozřejmě odvíjí od konkrétní situace: úklid zahradního nábytku před krupobitím, zavření oken při bouřce, úklid neukotvených věcí před příchodem vichřice, podle Marka.

„V souvislosti s živelními škodami a havarijním pojištění auta nicméně fakt, že by vlastnil garáž, nehraje roli,“ dodává Marek. „Pokud totiž garáž mít bude a krupobití ho zastihne s vozidlem na cestě, garáž mu nic platná nebude.“ 

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace