Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Získejte prostor s těmito velkými tipy pro malé bydlení

Malý byt přináší spoustu výhod: ušetříte za nábytek, strávíte méně času uklízením a máte výrazně nižší náklady na bydlení. Musíte však přemýšlet, abyste omezený prostor využili co nejlépe. Přinášíme vám tipy na úsporu místa v malé domácnosti:

 

1. Pořiďte si skládací nábytek

Když se zrovna nepoužívá, nepřekáží. Od postelí po jídelní stoly je skládací nábytek skvělý způsob, jak získat víc místa.

2. Vybírejte víceúčelové kousky

Noční stolek může sloužit jako psací stůl a místo komody si vystačíte s úložným prostorem pod postelí. Čím víc funkcí bude váš nábytek splňovat, tím míň kusů budete potřebovat.

3. Ukládejte věci do závěsných polic

Nábytek, který šetří místo na podlaze, je vždycky výhra. Můžete si pořídit i lampičky, které se klipsem přichytí na poličku, abyste ušetřili místo za stojací lampu. 

4. Šatní skříň vyměňte za stojan 

Je složité vmáčknout do malé ložnice šatní skříň pro dva. Stejné množství šatstva, ale s větší flexibilitou, pověsíte na stojan s ramínky, který můžete postavit ke stěně. K dostání jsou i stojany, které mají dole polici na boty. Nezapomínejte místnost pravidelně větrat, aby se na oblečení neusazoval prach. Dražší nebo společenské oděvy na ramínku raději přetáhněte ochranným vakem.

5. Využijte dřez

Pracovní plochu navíc v malé kuchyni získáte zakrytím dřezu dřevěnou deskou. Také odkapávače na nádobí se vyrábějí v provedení, které postavíte na dřez.

6. Investujte do vakuových pytlů

Oblečení, které nosíte jen po část roku, zejména to zimní, může zbytečně zabírat spoustu místa. Ukládejte ho do vakuových pytlů, z nichž vysajete přebytečný vzduch. Péřová bunda, která by zabrala půl skříně, se pak vejde do úhledného plochého balíčku. 

7. Hrajte si s prostorem pomocí posuvných stěn

Vzniknou tak místa pro příležitostné použití, třeba provizorní ložnice pro hosty.

8. Využijte místo pod stropem

Máte-li vysoký strop, byla by škoda nevyužít místo pod ním. Kromě úložných prostor tam může vzniknout i útulný kout na spaní nebo posezení.

9. Přejděte na digitální média

Hmotná média jako knihy, cédéčka a DVD kazety zaberou víc místa, než byste čekali. Vyměnit je za e-knihy a streamovací služby je skvělá možnost odlehčit své domácnosti.

10. Udělejte jarní úklid

Chcete-li ušetřit místo, nejlepší způsob, jak uspořádat věci, je zbavit se všech přebytečných.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii