Získejte prostor s těmito velkými tipy pro malé bydlení

Malý byt přináší spoustu výhod: ušetříte za nábytek, strávíte méně času uklízením a máte výrazně nižší náklady na bydlení. Musíte však přemýšlet, abyste omezený prostor využili co nejlépe. Přinášíme vám tipy na úsporu místa v malé domácnosti: 

1. Pořiďte si skládací nábytek

Když se zrovna nepoužívá, nepřekáží. Od postelí po jídelní stoly je skládací nábytek skvělý způsob, jak získat víc místa.

2. Vybírejte víceúčelové kousky

Noční stolek může sloužit jako psací stůl a místo komody si vystačíte s úložným prostorem pod postelí. Čím víc funkcí bude váš nábytek splňovat, tím míň kusů budete potřebovat.

3. Ukládejte věci do závěsných polic

Nábytek, který šetří místo na podlaze, je vždycky výhra. Můžete si pořídit i lampičky, které se klipsem přichytí na poličku, abyste ušetřili místo za stojací lampu. 

4. Šatní skříň vyměňte za stojan 

Je složité vmáčknout do malé ložnice šatní skříň pro dva. Stejné množství šatstva, ale s větší flexibilitou, pověsíte na stojan s ramínky, který můžete postavit ke stěně. K dostání jsou i stojany, které mají dole polici na boty. Nezapomínejte místnost pravidelně větrat, aby se na oblečení neusazoval prach. Dražší nebo společenské oděvy na ramínku raději přetáhněte ochranným vakem.

5. Využijte dřez

Pracovní plochu navíc v malé kuchyni získáte zakrytím dřezu dřevěnou deskou. Také odkapávače na nádobí se vyrábějí v provedení, které postavíte na dřez.

6. Investujte do vakuových pytlů

Oblečení, které nosíte jen po část roku, zejména to zimní, může zbytečně zabírat spoustu místa. Ukládejte ho do vakuových pytlů, z nichž vysajete přebytečný vzduch. Péřová bunda, která by zabrala půl skříně, se pak vejde do úhledného plochého balíčku. 

7. Hrajte si s prostorem pomocí posuvných stěn

Vzniknou tak místa pro příležitostné použití, třeba provizorní ložnice pro hosty.

8. Využijte místo pod stropem

Máte-li vysoký strop, byla by škoda nevyužít místo pod ním. Kromě úložných prostor tam může vzniknout i útulný kout na spaní nebo posezení.

9. Přejděte na digitální média

Hmotná média jako knihy, cédéčka a DVD kazety zaberou víc místa, než byste čekali. Vyměnit je za e-knihy a streamovací služby je skvělá možnost odlehčit své domácnosti.

10. Udělejte jarní úklid

Chcete-li ušetřit místo, nejlepší způsob, jak uspořádat věci, je zbavit se všech přebytečných.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii