Malý byt přináší spoustu výhod: ušetříte za nábytek, strávíte méně času uklízením a máte výrazně nižší náklady na bydlení. Musíte však přemýšlet, abyste omezený prostor využili co nejlépe. Přinášíme vám tipy na úsporu místa v malé domácnosti: 

1. Pořiďte si skládací nábytek

Když se zrovna nepoužívá, nepřekáží. Od postelí po jídelní stoly je skládací nábytek skvělý způsob, jak získat víc místa.

2. Vybírejte víceúčelové kousky

Noční stolek může sloužit jako psací stůl a místo komody si vystačíte s úložným prostorem pod postelí. Čím víc funkcí bude váš nábytek splňovat, tím míň kusů budete potřebovat.

3. Ukládejte věci do závěsných polic

Nábytek, který šetří místo na podlaze, je vždycky výhra. Můžete si pořídit i lampičky, které se klipsem přichytí na poličku, abyste ušetřili místo za stojací lampu. 

4. Šatní skříň vyměňte za stojan 

Je složité vmáčknout do malé ložnice šatní skříň pro dva. Stejné množství šatstva, ale s větší flexibilitou, pověsíte na stojan s ramínky, který můžete postavit ke stěně. K dostání jsou i stojany, které mají dole polici na boty. Nezapomínejte místnost pravidelně větrat, aby se na oblečení neusazoval prach. Dražší nebo společenské oděvy na ramínku raději přetáhněte ochranným vakem.

5. Využijte dřez

Pracovní plochu navíc v malé kuchyni získáte zakrytím dřezu dřevěnou deskou. Také odkapávače na nádobí se vyrábějí v provedení, které postavíte na dřez.

6. Investujte do vakuových pytlů

Oblečení, které nosíte jen po část roku, zejména to zimní, může zbytečně zabírat spoustu místa. Ukládejte ho do vakuových pytlů, z nichž vysajete přebytečný vzduch. Péřová bunda, která by zabrala půl skříně, se pak vejde do úhledného plochého balíčku. 

7. Hrajte si s prostorem pomocí posuvných stěn

Vzniknou tak místa pro příležitostné použití, třeba provizorní ložnice pro hosty.

8. Využijte místo pod stropem

Máte-li vysoký strop, byla by škoda nevyužít místo pod ním. Kromě úložných prostor tam může vzniknout i útulný kout na spaní nebo posezení.

9. Přejděte na digitální média

Hmotná média jako knihy, cédéčka a DVD kazety zaberou víc místa, než byste čekali. Vyměnit je za e-knihy a streamovací služby je skvělá možnost odlehčit své domácnosti.

10. Udělejte jarní úklid

Chcete-li ušetřit místo, nejlepší způsob, jak uspořádat věci, je zbavit se všech přebytečných.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii