Hliníkové rozvody elektřiny – metla 70. a 80. let, která dnes tíží nejednoho Čecha. Hliník byl v tu dobu dovážen z Maďarska a byl využíván hlavně kvůli jeho ekonomické výhodnosti, dnes od něj však dávají všichni ruce pryč. V té době však hliník nastaveným státním normám naprosto vyhovoval. Problém se přitom netýká jen „paneláků“, ale i rodinných domů.
Soudruzi to měli vymyšleno poměrně dobře – tehdy byla totiž plánovaná životnost panelového domu stanovena na 30-40 let, a právě nyní se dostáváme do situace, kdy je potřeba rázně zakročit a provést patřičná opatření/úpravy. Jedním z těchto opatření je právě i výměna hliníkových elektrických rozvodů za měděné.
Nevýhody hliníku
Hlavní nevýhodou je především jeho vysoké zahřívání, a tím i hrozící požár. Dráty jsou navíc velmi křehké a mohou po čase přestat fungovat (díky jejich ohýbání). Revize by měly být prováděny co pět let.
Spotřebiče jsou dnes „až moc výkonné“
Staré elektrické rozvody jsou i značnou brzdou pro dnešní moderní spotřebiče. Na tyto problémy lidé naráží především při plánovaných rekonstrukcích/modernizacích. Nejvíce „zatíženými“ oblastmi jsou především kuchyně a koupelny.
Při přetěžování totiž mohou rozvody popraskat, to může vést nejen k požáru, ale i k mnoha úrazům.
Dbejte na bezpečnost
Určitě byste se do předělávání rozvodů neměli pouštět sami nebo s pomocí sousedů, taková práce patří jen a pouze odborníkům. Do elektrorozvodů navíc mohou zasahovat pouze osoby s patřičnou certifikací.
Revize jsou také důležité kvůli pojišťovnám – ty totiž kvůli chybějícím revizím danou škodu neproplatí nebo pouze částečně. Špatnou elektroinstalaci přitom poznáte hravě – zásuvky se zahřívají, jsou zažloutlé nebo dokonce začernalé, rovněž také velmi často dochází k výpadkům pojistek.
Starost o pravidelné revize je však především na lidech – nikdo ji nehlídá za vás. Ideálně byste je měli podnikat jednou za dva roky.
Kdy se pustit do rekonstrukce
Rekonstrukci byste měli zvážit především tehdy, pokud doma „zásobíte“ mnoho energeticky náročných spotřebičů. Vyplatí se především v kuchyních a koupelnách.
To, že něco „zrovna funguje“, neznamená, že je to v pořádku. Výměna starých rozvodů je tedy i přesto na místě, především kvůli vlastní bezpečnosti. Rozhodně tedy hrozící nebezpečí nepodceňujte!
Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.
Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.
Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu.
Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.
Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.
Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.
Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.
A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně.
Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.
Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.
Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114.