Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Elektrické rozvody starých domů představují nebezpečí. Kdy zvažovat rekonstrukci?

Hliníkové rozvody elektřiny – metla 70. a 80. let, která dnes tíží nejednoho Čecha. Hliník byl v tu dobu dovážen z Maďarska a byl využíván hlavně kvůli jeho ekonomické výhodnosti, dnes od něj však dávají všichni ruce pryč. V té době však hliník nastaveným státním normám naprosto vyhovoval. Problém se přitom netýká jen „paneláků“, ale i rodinných domů.

Soudruzi to měli vymyšleno poměrně dobře – tehdy byla totiž plánovaná životnost panelového domu stanovena na 30-40 let, a právě nyní se dostáváme do situace, kdy je potřeba rázně zakročit a provést patřičná opatření/úpravy. Jedním z těchto opatření je právě i výměna hliníkových elektrických rozvodů za měděné.

Nevýhody hliníku

Hlavní nevýhodou je především jeho vysoké zahřívání, a tím i hrozící požár. Dráty jsou navíc velmi křehké a mohou po čase přestat fungovat (díky jejich ohýbání). Revize by měly být prováděny co pět let.

Spotřebiče jsou dnes „až moc výkonné“

Staré elektrické rozvody jsou i značnou brzdou pro dnešní moderní spotřebiče. Na tyto problémy lidé naráží především při plánovaných rekonstrukcích/modernizacích. Nejvíce „zatíženými“ oblastmi jsou především kuchyně a koupelny.

Při přetěžování totiž mohou rozvody popraskat, to může vést nejen k požáru, ale i k mnoha úrazům.

Dbejte na bezpečnost

Určitě byste se do předělávání rozvodů neměli pouštět sami nebo s pomocí sousedů, taková práce patří jen a pouze odborníkům. Do elektrorozvodů navíc mohou zasahovat pouze osoby s patřičnou certifikací.

Revize jsou také důležité kvůli pojišťovnám – ty totiž kvůli chybějícím revizím danou škodu neproplatí nebo pouze částečně. Špatnou elektroinstalaci přitom poznáte hravě – zásuvky se zahřívají, jsou zažloutlé nebo dokonce začernalé, rovněž také velmi často dochází k výpadkům pojistek.

Starost o pravidelné revize je však především na lidech – nikdo ji nehlídá za vás. Ideálně byste je měli podnikat jednou za dva roky.

Kdy se pustit do rekonstrukce

Rekonstrukci byste měli zvážit především tehdy, pokud doma „zásobíte“ mnoho energeticky náročných spotřebičů. Vyplatí se především v kuchyních a koupelnách.

To, že něco „zrovna funguje“, neznamená, že je to v pořádku. Výměna starých rozvodů je tedy i přesto na místě, především kvůli vlastní bezpečnosti. Rozhodně tedy hrozící nebezpečí nepodceňujte!

 

 

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii