Hliníkové rozvody elektřiny – metla 70. a 80. let, která dnes tíží nejednoho Čecha. Hliník byl v tu dobu dovážen z Maďarska a byl využíván hlavně kvůli jeho ekonomické výhodnosti, dnes od něj však dávají všichni ruce pryč. V té době však hliník nastaveným státním normám naprosto vyhovoval. Problém se přitom netýká jen „paneláků“, ale i rodinných domů.
Soudruzi to měli vymyšleno poměrně dobře – tehdy byla totiž plánovaná životnost panelového domu stanovena na 30-40 let, a právě nyní se dostáváme do situace, kdy je potřeba rázně zakročit a provést patřičná opatření/úpravy. Jedním z těchto opatření je právě i výměna hliníkových elektrických rozvodů za měděné.
Nevýhody hliníku
Hlavní nevýhodou je především jeho vysoké zahřívání, a tím i hrozící požár. Dráty jsou navíc velmi křehké a mohou po čase přestat fungovat (díky jejich ohýbání). Revize by měly být prováděny co pět let.
Spotřebiče jsou dnes „až moc výkonné“
Staré elektrické rozvody jsou i značnou brzdou pro dnešní moderní spotřebiče. Na tyto problémy lidé naráží především při plánovaných rekonstrukcích/modernizacích. Nejvíce „zatíženými“ oblastmi jsou především kuchyně a koupelny.
Při přetěžování totiž mohou rozvody popraskat, to může vést nejen k požáru, ale i k mnoha úrazům.
Dbejte na bezpečnost
Určitě byste se do předělávání rozvodů neměli pouštět sami nebo s pomocí sousedů, taková práce patří jen a pouze odborníkům. Do elektrorozvodů navíc mohou zasahovat pouze osoby s patřičnou certifikací.
Revize jsou také důležité kvůli pojišťovnám – ty totiž kvůli chybějícím revizím danou škodu neproplatí nebo pouze částečně. Špatnou elektroinstalaci přitom poznáte hravě – zásuvky se zahřívají, jsou zažloutlé nebo dokonce začernalé, rovněž také velmi často dochází k výpadkům pojistek.
Starost o pravidelné revize je však především na lidech – nikdo ji nehlídá za vás. Ideálně byste je měli podnikat jednou za dva roky.
Kdy se pustit do rekonstrukce
Rekonstrukci byste měli zvážit především tehdy, pokud doma „zásobíte“ mnoho energeticky náročných spotřebičů. Vyplatí se především v kuchyních a koupelnách.
To, že něco „zrovna funguje“, neznamená, že je to v pořádku. Výměna starých rozvodů je tedy i přesto na místě, především kvůli vlastní bezpečnosti. Rozhodně tedy hrozící nebezpečí nepodceňujte!
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.