Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Prvních deset věcí, na které byste měli pamatovat, když vás vykradou

Každý rok v České republice dojde k tisícům vloupání do bytů a rodinných domů a spáchané škody jdou do stovek milionů korun. Jen za první pololetí letošního roku Policie ČR eviduje přes šest tisíc krádeží vloupáním se škodou dosahující téměř 400 milionů Kč. Pocit zděšení a ohrožení z toho, že někdo cizí vnikl do bezpečného prostoru vašeho domova, může zesílit panika a dezorientace z toho, že nevíte, co dělat dál.

Doufáme, že se do takové situace nikdy nedostanete. Pokud se však stanete obětí lupičů, těchto deset kroků vám pomůže snadněji se zorientovat a zaměřit se na rychlé získání pomoci.

1. Skryjte se do bezpečí

Vaše zdraví a život jsou mnohem důležitější než jakýkoli majetek, který vám lupiči mohou odnést. Stane-li se, že k vloupání dojde ve chvíli, kdy jste doma, nebo lupiče přímo nachytáte při vstupu do domu či bytu, nesnažte se je konfrontovat a co nejrychleji utečte nebo se skryjte. Nevystavujte sebe ani další členy domácnosti zbytečnému nebezpečí a postarejte se, aby ihned opustili byt. Dojde-li přece ke zranění nebo napadení, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc (pamatujte, že psychický otřes z takové situace může vyvolat šok).

2. Přivolejte policii

Zavolejte na linku 158 Policie ČR a nahlaste vloupání. Snažte se zachovat klid a sdělte operátorovi adresu, patro a číslo bytu apod.

3. Spolupracujte s policisty

Čím dříve policii kontaktujete, tím lépe si budete pamatovat podrobnosti zločinu, případně vzhled pachatele, pokud jste ho přistihli. Do příjezdu policie s ničím v bytě nehýbejte – jednak byste mohli poškodit případné důkazy, nebo byste se mohli poranit například o vytlučené sklo či zpřeházený nábytek. Vloupání je útok na psychiku, s kterým se poškození špatně vyrovnávají. Snažte se zachovat rozvahu a spolupracujte s policií, jak to jde. Jen vy víte, jak byt vypadal před vloupáním a co je poté jinak. Snažte se vybavit si co nejvíc detailů, které policistům pomohou nejen pořídit úplný soupis toho, co se z bytu ztratilo, ale také zajistit důkazy – lupič mohl ve vašem bytě kromě otisků prstů zanechat třeba nedopalky z cigaret nebo na útěku ztratit či zapomenout něco, co policii pomůže pachatele najít.

Máte-li doma nainstalovány bezpečnostní kamery, předejte policii jejich záznamy.

Generali_Burgled_Mini Graphics_27.08.21.jpg

4. Zavolejte svým blízkým

Při čekání na příjezd policie nebo poté, co policisté odjedou, zavolejte svým blízkým. Sdělte jim, co se stalo, případně kde se nacházíte, musíte-li do nemocnice. Požádejte je, aby k vám přijeli a pomohli vám vypořádat se s nastalou situací, pokud se cítíte otřeseně nebo máte strach zůstat sami.

5. Zablokujte karty a osobní doklady

Pokud jste se už vzpamatovali a zodpověděli všechny dotazy policistů, je načase zamyslet se nad tím, co všechno mohlo být ukradeno – a začněte s platebními kartami. Okamžitě je zablokujte, aby vám zloděj nestihl vyčerpat peníze z účtů. Pokud to nestihnete, nebojte se. Označíte-li bance ve výpisu podvodné transakce, velmi pravděpodobně vám je nahradí v plné výši.

6. Zjistěte polohu telefonu

Pokud vám zloděj ukradl mobilní telefon, prostřednictvím iCloudu (máte-li iPhone) nebo Android.com zjistěte jeho polohu. Pokud se vám to podaří, neprodleně informujte policii, nesnažte se pachatele chytit sami. Můžete také využít službu, která telefon na dálku zablokuje.

7. Změňte hesla

To je důležité, pokud vám lupič ukradl nějaké zařízení – počítač, notebook, mobil – které umožňuje přístup k vašim důležitým osobním účtům prostřednictvím uložených hesel. Máte-li takových účtů hodně, je vhodné naučit se nebo si na bezpečném úložišti uchovat alespoň hesla k těm zásadním, jako jsou internetové bankovnictví a profily na sociálních sítích.

8. Zdokumentujte škody a kontaktujte pojišťovnu

Po odchodu policie si udělejte vlastní seznam škod a odcizených věcí. Nafoťte místo činu včetně toho, kudy lupiči do bytu či domu vnikli. Připravte si pojistnou smlouvu a doklady o vlastnictví odcizených věcí – účtenky, faktury, záruční listy apod. Vlastnictví můžete dokázat i fotografiemi, svědectvím sousedů či přátel, případně čestným prohlášením.

S dobrým pojištěním domácnosti máte slušnou šanci, že vám pojišťovna hodnotu odcizeného majetku nahradí. Pamatujte však, že běžné pojistky domácnosti kryjí jen základní věci. Máte-li doma drahou elektroniku, sportovní vybavení nebo umělecké předměty, měli byste si sjednat připojištění.

Generali_Burgled_Mini Graphics_27.08.212.jpg

9. Vyměňte zámky a byt či dům lépe zabezpečte

Vloupání do domu či bytu není pro oběti nepříjemné jen tím, že jim vznikne škoda na majetku. Pocit, že někdo narušil bezpečí našeho domova a naše soukromí, může být palčivější než lítost či vztek z utrpěné ztráty. Pamatujte, že zloději se často vrací na místo, kde už byli jednou úspěšní, a svůj dům či byt znovu zabezpečte – vyměňte vchodové dveře a zámky za bezpečnostní, pořiďte si bezpečnostní folie na okna, bydlíte-li v přízemí, nainstalujte v domě a na pozemku bezpečnostní kamery nebo zvažte napojení domácnosti na pult centrální ochrany bezpečnostní služby, máte-li v domě cenné předměty a zařízení.

10. Buďte na sebe hodní

Máte za sebou traumatizující incident, který může mít vážný dopad na vaše duševní zdraví. Buďte si toho vědomi a udělejte vše pro to, abyste situaci přestáli co nejlépe. Vezměte si volno v práci. Svěřte se svým blízkým. Nebojte se požádat o pomoc psychologa nebo psychiatra. A pamatujte si, že na situaci nenesete vinu a že si nemáte co vyčítat.

    Your browser doesn't support HTML5 video tag.

19.11.2023
Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Na co si dát pozor při používání adventního věnce?

Každý si kupuje adventní věnec kvůli tomu, aby na něm mohl po čtyři neděle zapalovat svíčky. Jenže věnce jsou zkrátka označené jako dekorační. Jak je něco takového možné? Často bývají vyrobené z velmi hořlavých materiálů, ať už z přírodních či syntetických.

Pokud si koupíte věnec, na němž můžete zapálit svíčky, zkontrolujte následující:

  • Jsou pod svíčkami kovové podstavce?
  • Máte věnec položený na nehořlavé podložce a daleko od hořlavých materiálů?
  • Nehrozí zapálení částí věnce při zkracování zapálených svíček?
  • Svíčky by nikdy neměly hořet bez dozoru.

Jak zabezpečit adventní věnec

Věnce z přírodních materiálů jsou sice krásné, ale mohou být také rizikové, pokud nejsou správně ošetřeny. Umělé věnce mohou být bezpečnější alternativou, pokud jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.

Na trhu jsou k dispozici bezpečnější alternativy k tradičním svíčkám, jako jsou například LED svíčky. Tyto svíčky imitují plamen, ale jsou bezpečné na dotek a eliminují riziko požáru. Pokud dáváte přednost pravým svíčkám, vybírejte ty s kvalitním knotem, který zaručuje stabilní a čisté hoření. Popřípadě takové svíčky, které mají automatický hasicí mechanismus, který svíčku uhasí, jakmile dosáhne určité úrovně.

Adventní věnec by měl být umístěn na stabilní a rovný povrch, aby nedošlo k jeho převrácení. Zvláště pokud máte doma zvědavé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité zvolit místo, které je pro ně nedostupné.

Generali Česká pojišťovna

Vyrobte si nehořlavý věnec sami

Pokud si chcete užít vánoční svátky bez stresu, vyberte základní materiál, který je nehořící nebo aspoň špatně hořící. Můžete použít kovový nebo keramický základ, který je odolný vůči teplu. Pokud preferujete přírodní vzhled, vyberte si kameninu nebo speciálně ošetřené dřevo.

Při výběru dekorací se vyhněte snadno hořlavým materiálům jako je suchý mech, papír nebo sušené květiny. Místo toho využijte kameny, skleněné koule, kovové prvky nebo keramické figurky. Pro zelené prvky můžete použít umělé jehličí nebo větvičky z nehořlavých materiálů.

Při sestavování věnce použijte na připevnění drát nebo speciální lepidlo odolné proti teplu.

Nezapomeňte na to, že i když vyrábíte bezpečný adventní věnec, věnujte svoji pozornost i estetice, symetrii a vyváženosti. I taková dekorace může být originální a osobitá, a přitom s malým rizikem.

Aby vás nic nepřekvapilo, pořiďte si pojištění majetku a odpovědnosti v jednom. Protože kromě adventního věnce si budete o Vánocích zdobit byt nebo dům vánočními světýlky. Víte, jak si je správně vybrat? A kde všude je můžete instalovat?

Vyberte kategorii