Každý rok v České republice dojde k tisícům vloupání do bytů a rodinných domů a spáchané škody jdou do stovek milionů korun. Jen za první pololetí letošního roku Policie ČR eviduje přes šest tisíc krádeží vloupáním se škodou dosahující téměř 400 milionů Kč. Pocit zděšení a ohrožení z toho, že někdo cizí vnikl do bezpečného prostoru vašeho domova, může zesílit panika a dezorientace z toho, že nevíte, co dělat dál.

Doufáme, že se do takové situace nikdy nedostanete. Pokud se však stanete obětí lupičů, těchto deset kroků vám pomůže snadněji se zorientovat a zaměřit se na rychlé získání pomoci.

1. Skryjte se do bezpečí

Vaše zdraví a život jsou mnohem důležitější než jakýkoli majetek, který vám lupiči mohou odnést. Stane-li se, že k vloupání dojde ve chvíli, kdy jste doma, nebo lupiče přímo nachytáte při vstupu do domu či bytu, nesnažte se je konfrontovat a co nejrychleji utečte nebo se skryjte. Nevystavujte sebe ani další členy domácnosti zbytečnému nebezpečí a postarejte se, aby ihned opustili byt. Dojde-li přece ke zranění nebo napadení, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc (pamatujte, že psychický otřes z takové situace může vyvolat šok).

2. Přivolejte policii

Zavolejte na linku 158 Policie ČR a nahlaste vloupání. Snažte se zachovat klid a sdělte operátorovi adresu, patro a číslo bytu apod.

3. Spolupracujte s policisty

Čím dříve policii kontaktujete, tím lépe si budete pamatovat podrobnosti zločinu, případně vzhled pachatele, pokud jste ho přistihli. Do příjezdu policie s ničím v bytě nehýbejte – jednak byste mohli poškodit případné důkazy, nebo byste se mohli poranit například o vytlučené sklo či zpřeházený nábytek. Vloupání je útok na psychiku, s kterým se poškození špatně vyrovnávají. Snažte se zachovat rozvahu a spolupracujte s policií, jak to jde. Jen vy víte, jak byt vypadal před vloupáním a co je poté jinak. Snažte se vybavit si co nejvíc detailů, které policistům pomohou nejen pořídit úplný soupis toho, co se z bytu ztratilo, ale také zajistit důkazy – lupič mohl ve vašem bytě kromě otisků prstů zanechat třeba nedopalky z cigaret nebo na útěku ztratit či zapomenout něco, co policii pomůže pachatele najít.

Máte-li doma nainstalovány bezpečnostní kamery, předejte policii jejich záznamy.

Generali_Burgled_Mini Graphics_27.08.21.jpg

4. Zavolejte svým blízkým

Při čekání na příjezd policie nebo poté, co policisté odjedou, zavolejte svým blízkým. Sdělte jim, co se stalo, případně kde se nacházíte, musíte-li do nemocnice. Požádejte je, aby k vám přijeli a pomohli vám vypořádat se s nastalou situací, pokud se cítíte otřeseně nebo máte strach zůstat sami.

5. Zablokujte karty a osobní doklady

Pokud jste se už vzpamatovali a zodpověděli všechny dotazy policistů, je načase zamyslet se nad tím, co všechno mohlo být ukradeno – a začněte s platebními kartami. Okamžitě je zablokujte, aby vám zloděj nestihl vyčerpat peníze z účtů. Pokud to nestihnete, nebojte se. Označíte-li bance ve výpisu podvodné transakce, velmi pravděpodobně vám je nahradí v plné výši.

6. Zjistěte polohu telefonu

Pokud vám zloděj ukradl mobilní telefon, prostřednictvím iCloudu (máte-li iPhone) nebo Android.com zjistěte jeho polohu. Pokud se vám to podaří, neprodleně informujte policii, nesnažte se pachatele chytit sami. Můžete také využít službu, která telefon na dálku zablokuje.

7. Změňte hesla

To je důležité, pokud vám lupič ukradl nějaké zařízení – počítač, notebook, mobil – které umožňuje přístup k vašim důležitým osobním účtům prostřednictvím uložených hesel. Máte-li takových účtů hodně, je vhodné naučit se nebo si na bezpečném úložišti uchovat alespoň hesla k těm zásadním, jako jsou internetové bankovnictví a profily na sociálních sítích.

8. Zdokumentujte škody a kontaktujte pojišťovnu

Po odchodu policie si udělejte vlastní seznam škod a odcizených věcí. Nafoťte místo činu včetně toho, kudy lupiči do bytu či domu vnikli. Připravte si pojistnou smlouvu a doklady o vlastnictví odcizených věcí – účtenky, faktury, záruční listy apod. Vlastnictví můžete dokázat i fotografiemi, svědectvím sousedů či přátel, případně čestným prohlášením.

S dobrým pojištěním domácnosti máte slušnou šanci, že vám pojišťovna hodnotu odcizeného majetku nahradí. Pamatujte však, že běžné pojistky domácnosti kryjí jen základní věci. Máte-li doma drahou elektroniku, sportovní vybavení nebo umělecké předměty, měli byste si sjednat připojištění.

Generali_Burgled_Mini Graphics_27.08.212.jpg

9. Vyměňte zámky a byt či dům lépe zabezpečte

Vloupání do domu či bytu není pro oběti nepříjemné jen tím, že jim vznikne škoda na majetku. Pocit, že někdo narušil bezpečí našeho domova a naše soukromí, může být palčivější než lítost či vztek z utrpěné ztráty. Pamatujte, že zloději se často vrací na místo, kde už byli jednou úspěšní, a svůj dům či byt znovu zabezpečte – vyměňte vchodové dveře a zámky za bezpečnostní, pořiďte si bezpečnostní folie na okna, bydlíte-li v přízemí, nainstalujte v domě a na pozemku bezpečnostní kamery nebo zvažte napojení domácnosti na pult centrální ochrany bezpečnostní služby, máte-li v domě cenné předměty a zařízení.

10. Buďte na sebe hodní

Máte za sebou traumatizující incident, který může mít vážný dopad na vaše duševní zdraví. Buďte si toho vědomi a udělejte vše pro to, abyste situaci přestáli co nejlépe. Vezměte si volno v práci. Svěřte se svým blízkým. Nebojte se požádat o pomoc psychologa nebo psychiatra. A pamatujte si, že na situaci nenesete vinu a že si nemáte co vyčítat.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii