Jak svépomocí vylepšit své bydlení a neutratit víc než je nutné

O Češích se říká, že jsme národem kutilů. To potvrdil i výzkum agentury NMS Market Research, kterou si na toto téma nechala v roce 2019 zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna. Tři z pěti Čechů se považují za kutily. Poměr kutilů kolem 60 procent zůstává zachován napříč věkovými i příjmovými skupinami. Typickým všeumělem je člověk nad 55 let žijící v rodinném domě. Lidé mladí, či lidé žijící v panelových domech si častěji objednávají služby profesionálů. V období lockdownu bylo právě kutilství nejčastější činností, které se muži věnovali. O tom svědčí také nebývalý zájem o kutilské obchody po jejich znovuotevření vloni na jaře.

Obliba kutilství sahá až do doby předlistopadové, kdy bývalo těžké sehnat téměř cokoliv a Češi se tak naučili improvizovat. V dnešní době si lidé doma již nevyrábí vlastní cirkulárky nebo sekačky, jelikož je jednodušší je koupit v obchodě, ale těší je, že si vlastníma rukama mohou vyrobit něco svého. A můžete tak navíc i ušetřit. My jsme pro vás připravili několik tipů, které uchrání vaši peněženku ještě lépe.

Recyklujte a renovujte pro ještě větší úspory!

V první řadě se vyhněte nákupu drahých materiálů. Zkuste na internetu pátrat po použitém zboží nebo po výprodejích skladů. Často zde najdete velmi dobré materiály, které by jinak byly zlikvidovány a za velmi dobré ceny. Hledejte také odpadní materiály jako třeba kartonové krabice nebo použité palety. 

Pokud hledáte výhodnější cenu dřeva, pak se vyhněte jeho nákupu v hobby marketech a nakupujte řezivo přímo na pile. V případě, že chcete svůj domov vybavit novým nábytkem, pak doporučujeme návštěvu bazarů, kde můžete najít skvělé kousky vhodné k renovaci.

Neutrácejte za nářadí, které nepotřebujete

V případě, že se kutilství nehodláte věnovat opravdu vážně, nepouštějte se do nákupu nového nářadí a nástrojů. Pohled na motorovou pilu, kterou jste použili jen dvakrát, vás určitě těšit nebude. Raději se obraťte na půjčovnu nářadí a zbytečně neutrácejte. Pokud jste si již nějaké nepotřebné vybavení pořídili, zkuste jeho výměnu za něco potřebného na platformách typu Swap Prague.

Nenaložte si víc, než jste schopni zvládnout

Nepouštějte se hned do stavby domu. Když si ukousnete příliš velké sousto, následné přivolání profesionálních řemeslníků může být dražší než kdybyste zakázku zadali na klíč.

Mezi vhodné začátečnické kutilské projekty patří:

  • pokládka podlahové dlažby
  • pokládka koberce nebo dřevěné podlahy
  • malování  
  • oprava tekoucích kohoutků 
  • utěsnění vany

Když zvolíte chytrá a nepříliš invazivní řešení, snížíte tak riziko, že se něco pokazí. Navíc ušetříte peníze, ale také čas a námahu. Ke změně vzhledu vašeho obývacího pokoje mnohdy stačí jen barevná stěna nebo nové osvětlení. Nemusíte se hned pouštět do rekonstrukce. 

Dříve než se do čehokoliv pustíte,  ujistěte se, že opravdu víte, co děláte. Na YouTube určitě najdete mnoho užitečných návodů, jak své bydlení vylepšit.

19.03.2023

Jak spravovat své finance, když studujete

Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.

Jak si v mládí osvojit správné finanční návyky

Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš. 

A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.

Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.

Jak ušetřit peníze při studiu

Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.

„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.

Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.

Nejlepší aplikace, které vám pomohou splatit dluh

Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“. 

Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.

Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.

Další tipy, jak udržet peníze pod kontrolou

1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.

2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.

3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.

4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.

5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.

6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.

7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.

8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.

9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.

10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.

 

Autor: Laura Hampson
Vyberte kategorii