O Češích se říká, že jsme národem kutilů. To potvrdil i výzkum agentury NMS Market Research, kterou si na toto téma nechala v roce 2019 zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna. Tři z pěti Čechů se považují za kutily. Poměr kutilů kolem 60 procent zůstává zachován napříč věkovými i příjmovými skupinami. Typickým všeumělem je člověk nad 55 let žijící v rodinném domě. Lidé mladí, či lidé žijící v panelových domech si častěji objednávají služby profesionálů. V období lockdownu bylo právě kutilství nejčastější činností, které se muži věnovali. O tom svědčí také nebývalý zájem o kutilské obchody po jejich znovuotevření vloni na jaře.
Obliba kutilství sahá až do doby předlistopadové, kdy bývalo těžké sehnat téměř cokoliv a Češi se tak naučili improvizovat. V dnešní době si lidé doma již nevyrábí vlastní cirkulárky nebo sekačky, jelikož je jednodušší je koupit v obchodě, ale těší je, že si vlastníma rukama mohou vyrobit něco svého. A můžete tak navíc i ušetřit. My jsme pro vás připravili několik tipů, které uchrání vaši peněženku ještě lépe.
V první řadě se vyhněte nákupu drahých materiálů. Zkuste na internetu pátrat po použitém zboží nebo po výprodejích skladů. Často zde najdete velmi dobré materiály, které by jinak byly zlikvidovány a za velmi dobré ceny. Hledejte také odpadní materiály jako třeba kartonové krabice nebo použité palety.
Pokud hledáte výhodnější cenu dřeva, pak se vyhněte jeho nákupu v hobby marketech a nakupujte řezivo přímo na pile. V případě, že chcete svůj domov vybavit novým nábytkem, pak doporučujeme návštěvu bazarů, kde můžete najít skvělé kousky vhodné k renovaci.
V případě, že se kutilství nehodláte věnovat opravdu vážně, nepouštějte se do nákupu nového nářadí a nástrojů. Pohled na motorovou pilu, kterou jste použili jen dvakrát, vás určitě těšit nebude. Raději se obraťte na půjčovnu nářadí a zbytečně neutrácejte. Pokud jste si již nějaké nepotřebné vybavení pořídili, zkuste jeho výměnu za něco potřebného na platformách typu Swap Prague.
Nepouštějte se hned do stavby domu. Když si ukousnete příliš velké sousto, následné přivolání profesionálních řemeslníků může být dražší než kdybyste zakázku zadali na klíč.
Mezi vhodné začátečnické kutilské projekty patří:
Když zvolíte chytrá a nepříliš invazivní řešení, snížíte tak riziko, že se něco pokazí. Navíc ušetříte peníze, ale také čas a námahu. Ke změně vzhledu vašeho obývacího pokoje mnohdy stačí jen barevná stěna nebo nové osvětlení. Nemusíte se hned pouštět do rekonstrukce.
Dříve než se do čehokoliv pustíte, ujistěte se, že opravdu víte, co děláte. Na YouTube určitě najdete mnoho užitečných návodů, jak své bydlení vylepšit.
Zákonem je penzijní společnosti nařízeno automaticky přesunout všechny naspořené prostředky klienta 5 let před jeho důchodovým věkem do méně rizikového „Povinného konzervativního fondu“, pokud se klient nerozhodne jinak. Je to proto, aby byly naspořené prostředky před důchodem co nejvíce chráněny před případnými výkyvy na finančních trzích. Tento přesun prostředků je označován jako „investiční brzda“.
Investiční brzda se týká pouze nových smluv u účastnických fondů, které lze zakládat od roku 2013, kdy spoříte v rámci doplňkového penzijního spoření. Pokud máte peníze v transformovaném fondu a spoříte si v rámci původního penzijního připojištění, investiční brzda se vás netýká. Peníze máte totiž po celou dobu spoření uložené v konzervativních finančních nástrojích.
O zákonné změně přesunu investic vás informuje penzijní společnost minimálně 60 dní předem. Pokud chcete přijmout vyšší riziko a nechcete své úspory přesunout do Povinného konzervativního fondu, je zapotřebí o tom penzijní společnost písemně informovat, nejdříve však 60 dní před touto změnou. Možnost blokovat zákonnou investiční brzdu však využívá pouze minimum klientů.
U nás v Generali penzijní společnosti si můžete vybrat z nejširší nabídky fondů a spořicích programů:
Spořicí program představuje strategii poskládanou z investic do jednotlivých fondů v průběhu celé doby spoření. V rámci spořicích programů se investuje do totožných fondů jako při výběru individuální strategie spoření. Ta umožňuje sestavit si investiční portfolio přímo na míru. Peníze můžete vkládat pouze do jednoho účastnického fondu, nebo si sestavit investiční mix ze dvou nebo tří účastnických fondů zároveň (dynamického, vyváženého, spořicího).
Spořicí programy se také nazývají jako dlouhodobé „programy životního cyklu“. Důvodem je, že se investiční strategie mění v závislosti na věku klienta. Čím je klient starší, tím se strategie více zkonzervativňuje.
Obecně platí, že čím mladší jsme, tím dynamičtější investici si můžeme zvolit. Čím více se přibližuje náš důchodový věk, tím méně se doporučuje riskovat. Pokud jste mladí a nastal by na trhu vlivem nepříznivého vývoje případný propad, nějaký čas bude hodnota vaší investice klesat. Jedná se však o dočasný stav. V rámci dlouhé doby spoření máte dostatek času a doporučujeme vyčkat, až se s dalším růstem případná ztráta smaže.
Spořicí programy nemají investiční brzdu, protože automaticky dobržďují do Spořicího účastnického fondu. Začíná se uplatňovat od 36 let věku klienta postupným růstem podílu Vyváženého účastnického fondu a později i Spořicího účastnického fondu. Spořicí program má celkem 11 fází, které se automaticky určují věkem, dobou spoření a očekáváním klienta.
Na jednotlivé spořicí programy se podívejte na obrázcích níže.
A co vy? Máte již pro sebe zvolenou vhodnou strategii spoření? S penzijkem si svůj důchod jednoduše užijete!
Přečtěte si také:
Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?
Proč si sjednat penzijní spoření
#PoznejPenzijko - Účastnické fondy
#PoznejPenzijko - Odbytné
TIP - Jak najít své zatoulané penzijko