Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak svépomocí vylepšit své bydlení a neutratit víc než je nutné

O Češích se říká, že jsme národem kutilů. To potvrdil i výzkum agentury NMS Market Research, kterou si na toto téma nechala v roce 2019 zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna. Tři z pěti Čechů se považují za kutily. Poměr kutilů kolem 60 procent zůstává zachován napříč věkovými i příjmovými skupinami. Typickým všeumělem je člověk nad 55 let žijící v rodinném domě. Lidé mladí, či lidé žijící v panelových domech si častěji objednávají služby profesionálů. V období lockdownu bylo právě kutilství nejčastější činností, které se muži věnovali. O tom svědčí také nebývalý zájem o kutilské obchody po jejich znovuotevření vloni na jaře.

Obliba kutilství sahá až do doby předlistopadové, kdy bývalo těžké sehnat téměř cokoliv a Češi se tak naučili improvizovat. V dnešní době si lidé doma již nevyrábí vlastní cirkulárky nebo sekačky, jelikož je jednodušší je koupit v obchodě, ale těší je, že si vlastníma rukama mohou vyrobit něco svého. A můžete tak navíc i ušetřit. My jsme pro vás připravili několik tipů, které uchrání vaši peněženku ještě lépe.

Recyklujte a renovujte pro ještě větší úspory!

V první řadě se vyhněte nákupu drahých materiálů. Zkuste na internetu pátrat po použitém zboží nebo po výprodejích skladů. Často zde najdete velmi dobré materiály, které by jinak byly zlikvidovány a za velmi dobré ceny. Hledejte také odpadní materiály jako třeba kartonové krabice nebo použité palety. 

Pokud hledáte výhodnější cenu dřeva, pak se vyhněte jeho nákupu v hobby marketech a nakupujte řezivo přímo na pile. V případě, že chcete svůj domov vybavit novým nábytkem, pak doporučujeme návštěvu bazarů, kde můžete najít skvělé kousky vhodné k renovaci.

Neutrácejte za nářadí, které nepotřebujete

V případě, že se kutilství nehodláte věnovat opravdu vážně, nepouštějte se do nákupu nového nářadí a nástrojů. Pohled na motorovou pilu, kterou jste použili jen dvakrát, vás určitě těšit nebude. Raději se obraťte na půjčovnu nářadí a zbytečně neutrácejte. Pokud jste si již nějaké nepotřebné vybavení pořídili, zkuste jeho výměnu za něco potřebného na platformách typu Swap Prague.

Nenaložte si víc, než jste schopni zvládnout

Nepouštějte se hned do stavby domu. Když si ukousnete příliš velké sousto, následné přivolání profesionálních řemeslníků může být dražší než kdybyste zakázku zadali na klíč.

Mezi vhodné začátečnické kutilské projekty patří:

  • pokládka podlahové dlažby
  • pokládka koberce nebo dřevěné podlahy
  • malování  
  • oprava tekoucích kohoutků 
  • utěsnění vany

Když zvolíte chytrá a nepříliš invazivní řešení, snížíte tak riziko, že se něco pokazí. Navíc ušetříte peníze, ale také čas a námahu. Ke změně vzhledu vašeho obývacího pokoje mnohdy stačí jen barevná stěna nebo nové osvětlení. Nemusíte se hned pouštět do rekonstrukce. 

Dříve než se do čehokoliv pustíte,  ujistěte se, že opravdu víte, co děláte. Na YouTube určitě najdete mnoho užitečných návodů, jak své bydlení vylepšit.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii