Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak svépomocí vylepšit své bydlení a neutratit víc než je nutné

O Češích se říká, že jsme národem kutilů. To potvrdil i výzkum agentury NMS Market Research, kterou si na toto téma nechala v roce 2019 zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna. Tři z pěti Čechů se považují za kutily. Poměr kutilů kolem 60 procent zůstává zachován napříč věkovými i příjmovými skupinami. Typickým všeumělem je člověk nad 55 let žijící v rodinném domě. Lidé mladí, či lidé žijící v panelových domech si častěji objednávají služby profesionálů. V období lockdownu bylo právě kutilství nejčastější činností, které se muži věnovali. O tom svědčí také nebývalý zájem o kutilské obchody po jejich znovuotevření vloni na jaře.

Obliba kutilství sahá až do doby předlistopadové, kdy bývalo těžké sehnat téměř cokoliv a Češi se tak naučili improvizovat. V dnešní době si lidé doma již nevyrábí vlastní cirkulárky nebo sekačky, jelikož je jednodušší je koupit v obchodě, ale těší je, že si vlastníma rukama mohou vyrobit něco svého. A můžete tak navíc i ušetřit. My jsme pro vás připravili několik tipů, které uchrání vaši peněženku ještě lépe.

Recyklujte a renovujte pro ještě větší úspory!

V první řadě se vyhněte nákupu drahých materiálů. Zkuste na internetu pátrat po použitém zboží nebo po výprodejích skladů. Často zde najdete velmi dobré materiály, které by jinak byly zlikvidovány a za velmi dobré ceny. Hledejte také odpadní materiály jako třeba kartonové krabice nebo použité palety. 

Pokud hledáte výhodnější cenu dřeva, pak se vyhněte jeho nákupu v hobby marketech a nakupujte řezivo přímo na pile. V případě, že chcete svůj domov vybavit novým nábytkem, pak doporučujeme návštěvu bazarů, kde můžete najít skvělé kousky vhodné k renovaci.

Neutrácejte za nářadí, které nepotřebujete

V případě, že se kutilství nehodláte věnovat opravdu vážně, nepouštějte se do nákupu nového nářadí a nástrojů. Pohled na motorovou pilu, kterou jste použili jen dvakrát, vás určitě těšit nebude. Raději se obraťte na půjčovnu nářadí a zbytečně neutrácejte. Pokud jste si již nějaké nepotřebné vybavení pořídili, zkuste jeho výměnu za něco potřebného na platformách typu Swap Prague.

Nenaložte si víc, než jste schopni zvládnout

Nepouštějte se hned do stavby domu. Když si ukousnete příliš velké sousto, následné přivolání profesionálních řemeslníků může být dražší než kdybyste zakázku zadali na klíč.

Mezi vhodné začátečnické kutilské projekty patří:

  • pokládka podlahové dlažby
  • pokládka koberce nebo dřevěné podlahy
  • malování  
  • oprava tekoucích kohoutků 
  • utěsnění vany

Když zvolíte chytrá a nepříliš invazivní řešení, snížíte tak riziko, že se něco pokazí. Navíc ušetříte peníze, ale také čas a námahu. Ke změně vzhledu vašeho obývacího pokoje mnohdy stačí jen barevná stěna nebo nové osvětlení. Nemusíte se hned pouštět do rekonstrukce. 

Dříve než se do čehokoliv pustíte,  ujistěte se, že opravdu víte, co děláte. Na YouTube určitě najdete mnoho užitečných návodů, jak své bydlení vylepšit.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii