5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Téma důchodu obecně vzbuzuje mnoho emocí a otázek. A není divu. Podzim života chceme všichni po letech usilovné práce prožít v klidu a bez starostí.

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

03.06.2025

Vyřizujete pozůstalost? Nezapomeňte na penzijní spoření

Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta. 

Jak zjistit, zda měl zemřelý penzijní spoření? 

V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.  

  • Projděte osobní dokumenty – smlouvy, výpisy z účtu, e-maily nebo dopisy od penzijních společností mohou o existenci penzijka dost napovědět. 
  • Zeptejte se v bance, kde měl zesnulý účet – jako disponent můžete zjistit, na účet které penzijní společnosti příspěvky účastníka odcházely. 
  • Kontaktujte penzijní společnost – v Česku jich funguje devět, a pokud nevíte, u které měl zesnulý smlouvu, můžete je oslovit postupně. 
  • Poraďte se s notářem, který má na starosti dědické řízení – ten má přístup k majetkovým informacím zesnulého a může zjistit, zda měl sjednané penzijní spoření a u které společnosti. 
 

Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?  

Kdo dostane peníze? 

Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.  

Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit

Generali penzijní společnost

Rozhodující je také typ penzijního produktu: 

1. Doplňkové penzijní spoření (smlouvy od 1. 1. 2013): 

  • Pokud klient ve smlouvě doplňkového penzijního spoření uvede tzv. určenou osobu, v případě jeho úmrtí bude příslušná dávka ze smlouvy vyplacena přímo jí (týká se jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených prostředků formou renty). 
  • V případě, že ve smlouvě klient neuvedl určenou osobu, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení, během kterého je určen nárok dědicům. 

Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.

Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.  

2. Penzijní připojištění (smlouvy do 31. 12. 2012): 

  • V případě, že klient za svého života ve smlouvě uvede tzv. oprávněnou osobu, bude jí z penzijka vyplácena pozůstalostní penze po dobu stanovenou penzijním plánem. Týká se to jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených peněz formou renty. 
  • Pokud klient uvedl ve smlouvě penzijního připojištění oprávněnou osobu, má oprávněná osoba právo na pravidelnou výplatu rentou, a to včetně státních příspěvků. Platí to v případě, že zemřelý spořil alespoň 36 měsíců. Ovšem pozor, nárok, zda bude pozůstalostní penze vyplacena se státními příspěvky nebo bez nich, závisí dále na podmínkách konkrétní smlouvy. Peníze ze smlouvy mohou pozůstalí dostat vyplacené i jednorázově.
  • Pokud klient oprávněnou osobu do smlouvy neuvedl, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení. Po určení dědice je vyplaceno odbytné, tedy naspořená suma bez státních příspěvků, a to i v případě, že zemřelý spořil minimálně 36 měsíců (viz výše).  

Pozůstalost penzijní spoření

Jaký je postup a co je potřeba doložit při vypořádání penzijka? 

Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.

Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.  

 

Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme. 

Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji. 

Shrnutí: Na co nezapomenout? 

✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření 

✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu 

✅ Připravte si potřebné dokumenty 

✅ Podejte žádost o výplatu  

Máte správně nastavenou smlouvu? 

Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.

Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.  

Přečtěte si:

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Jak se finančně zajistit na penzi

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“

Vyberte kategorii