Vitamíny, které oceníme v každém věku

Naše tělo se s věkem mění, a proto jsou v různých životních etapách potřeba různé vitamíny a živiny. S vyšším věkem se často klade důraz na prevenci osteoporózy a potíže související se stárnutím. Stále platí, že nejlepším zdrojem vitamínů je vyvážená zdravá strava. Ale co když je někdy menší chuť k jídlu, nebo má člověk potíže se zažíváním?

 V takových případech mohou být dobrým zdrojem chybějících živin potravinové doplňky. Než je začnete brát, rozhodně se poraďte se svým lékařem, jaké řešení je pro vás nejlepší. Také si dejte pozor na interakce potravinových doplňků s léky, které berete.

O jakých vitamínech byste tedy s přibývajícím věkem měli uvažovat?

Vitamín D: Převážně v zimě nemáme dostatek slunečního světla, aby naše tělo mohlo vytvářet optimální množství vitamínu D – právě jeho nedostatek může přispívat k osteoporóze. Vitamín D je důležitý nejen pro silné kosti, ale i jako ochrana proti autoimunitním onemocněním. Jeho nejlepším zdrojem je sice sluneční světlo, ale nachází se i v potravinách jako je losos, vaječné žloutky a houby.

Vitamín B12: S přibývajícími lety tělo hůře vstřebává vitamín B12, který pomáhá udržovat zdravé nervy a krvinky. Je potřeba ho v těle udržovat dostatek. K tomu dopomůže například konzumace jater, sardinek a vajec.

Dusičnan vápenatý: Zvlášť důležitý je pro ženy po menopauze, u kterých se snižuje schopnost vápník vstřebávat. Měly by do svého jídelníčku přidat třeba vápníkem obohacené cereálie, sýry, mléko a jogurt.

Kyselina listová: Protože kyselina listová pomáhá při produkci červených krvinek, může její nedostatek způsobit chudokrevnost, při které se budete cítit slabí a letargičtí. Nachází se v zelené listové zelenině, čočce a banánech.

Probiotika: Vlastně nejde o vitamíny ani minerály, ale výzkum naznačuje, že probiotika jsou důležitá nejen pro zdraví zažívacího systému, ale podporují i systém imunitní. Najdete je v kvašených potravinách, jako je kysané zelí nebo kimči.

21.03.2023

Jak se postarat o staršího příbuzného a nezapomenout přitom na sebe

Vytvořte si plán

Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat. 

Rozdělte si povinnosti

Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet. 

Pružná pracovní doba

Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli. 

Starejte se o sebe

Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.

V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.

Vyberte kategorii