Když mluvíme o strategii spoření, pak máme na mysli vhodné rozložení investic do účastnických fondů. Výhodou je, že strategii spoření můžete zvolit podle vlastních představ. Závislý jste jen na portfoliu fondů a spořících programů jednotlivých penzijních společností. A co je naprosto jedinečné? Že svou strategii můžete jednou za rok ZDARMA změnit. Takže můžete pružněji reagovat na výkyvy zhodnocení.
Jednotlivé fondy se liší mírou rizika poklesu zhodnocení, ale i různým potenciálem výnosu. Je jen na Vás, jaký zvolíte poměr vkladů. Nedávno jsme Vám o fondech psali zde.
Typy investorů:
Opatrný investor
Máte rádi své jisté a náhlé výkyvy zhodnocení Vám nedělají úplně dobře? Pak pro Vás může být zajímavý konzervativní nebo spořicí fond. Ty mají sice oproti ostatním fondům skromnější zhodnocení, ale naproti tomu lépe chrání Vaše peníze před negativními vlivy finančního trhu.
Rozvážný investor
Věci řešíte s rozvahou a zároveň máte již nějaké zkušenosti na poli investic? Pokud jste si právě dvakrát odpověděl „ano“, tak věnujte pozornost vyváženému účastnickému fondu. U něj se sice pravděpodobně nevyhnete drobným výkyvům hodnoty úspor, ale za to na Vás může čekat zajímavý a konstantní výnos.
Neohrožený investor
V ekonomické sféře se pohybujete jako ryba ve vodě a víte, že risk je zisk? Máte před sebou ještě spoustu let spoření na důchod? Pak je tu pro Vás dynamický fond, který nabízí průměrně nejvyšší zhodnocení úspor s občasnými hlubšími propady, které jsou ovšem téměř zpravidla do několika měsíců kompenzovány dalším růstem.
Pokud se nacházíte někde mezi jednotlivými typy investorů, pak můžete své investice procentuálně dělit mezi různé fondy. Celkem mezi ně rozdělíte 100%. Poměry jsou jen na Vás. Jak vidíte, tak vhodnou strategii spoření si vyberou jak konzervativnější klienti, tak i ti kteří se nebojí více zariskovat.
U Generali penzijní společnosti se navíc můžete setkat také se spořicími programy. Ty obsahují fáze, podle kterých se Vám strategie spoření upravuje v průběhu života podle věku. V každé životní fázi pak spořicí program upraví rozdělení spořených peněz mezi účastnické fondy, a to tak, aby se s věkem postupně snižovalo investiční riziko.
Podrobnosti k možnostem nastavení investiční strategie prostřednictvím volby fondů nebo spořicích programů naleznete na: www.generalipenze.cz/mam-sporeni/doplnkove-penzijni-sporeni/prehled-fondu-a-sporicich-programu
Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta.
V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.
Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?
Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.
Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit.
Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.
Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.
Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.
Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.
Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme.
Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji.
✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření
✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu
✅ Připravte si potřebné dokumenty
✅ Podejte žádost o výplatu
Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.
Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.
Přečtěte si:
5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří
Jak se finančně zajistit na penzi
Rizika předčasného ukončení životního pojištění
Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“