Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

#PoznejPenzijko – Strategie spoření

Když mluvíme o strategii spoření, pak máme na mysli vhodné rozložení investic do účastnických fondů. Výhodou je, že strategii spoření můžete zvolit podle vlastních představ. Závislý jste jen na portfoliu fondů a spořících programů jednotlivých penzijních společností. A co je naprosto jedinečné? Že svou strategii můžete jednou za rok ZDARMA změnit. Takže můžete pružněji reagovat na výkyvy zhodnocení.

Jednotlivé fondy se liší mírou rizika poklesu zhodnocení, ale i různým potenciálem výnosu. Je jen na Vás, jaký zvolíte poměr vkladů. Nedávno jsme Vám o fondech psali zde.

Typy investorů:

Opatrný investor
Máte rádi své jisté a náhlé výkyvy zhodnocení Vám nedělají úplně dobře? Pak pro Vás může být zajímavý konzervativní nebo spořicí fond. Ty mají sice oproti ostatním fondům skromnější zhodnocení, ale naproti tomu lépe chrání Vaše peníze před negativními vlivy finančního trhu.

Rozvážný investor
Věci řešíte s rozvahou a zároveň máte již nějaké zkušenosti na poli investic? Pokud jste si právě dvakrát odpověděl „ano“, tak věnujte pozornost vyváženému účastnickému fondu. U něj se sice pravděpodobně nevyhnete drobným výkyvům hodnoty úspor, ale za to na Vás může čekat zajímavý a konstantní výnos.

Neohrožený investor
V ekonomické sféře se pohybujete jako ryba ve vodě a víte, že risk je zisk? Máte před sebou ještě spoustu let spoření na důchod? Pak je tu pro Vás dynamický fond, který nabízí průměrně nejvyšší zhodnocení úspor s občasnými hlubšími propady, které jsou ovšem téměř zpravidla do několika měsíců kompenzovány dalším růstem. 

Pokud se nacházíte někde mezi jednotlivými typy investorů, pak můžete své investice procentuálně dělit mezi různé fondy. Celkem mezi ně rozdělíte 100%. Poměry jsou jen na Vás. Jak vidíte, tak vhodnou strategii spoření si vyberou jak konzervativnější klienti, tak i ti kteří se nebojí více zariskovat. 

U Generali penzijní společnosti se navíc můžete setkat také se spořicími programy. Ty obsahují fáze, podle kterých se Vám strategie spoření upravuje v průběhu života podle věku. V každé životní fázi pak spořicí program upraví rozdělení spořených peněz mezi účastnické fondy, a to tak, aby se s věkem postupně snižovalo investiční riziko.

Podrobnosti k možnostem nastavení investiční strategie prostřednictvím volby fondů nebo spořicích programů naleznete na: www.generalipenze.cz/mam-sporeni/doplnkove-penzijni-sporeni/prehled-fondu-a-sporicich-programu


 

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii