Když mluvíme o strategii spoření, pak máme na mysli vhodné rozložení investic do účastnických fondů. Výhodou je, že strategii spoření můžete zvolit podle vlastních představ. Závislý jste jen na portfoliu fondů a spořících programů jednotlivých penzijních společností. A co je naprosto jedinečné? Že svou strategii můžete jednou za rok ZDARMA změnit. Takže můžete pružněji reagovat na výkyvy zhodnocení.
Jednotlivé fondy se liší mírou rizika poklesu zhodnocení, ale i různým potenciálem výnosu. Je jen na Vás, jaký zvolíte poměr vkladů. Nedávno jsme Vám o fondech psali zde.
Typy investorů:
Opatrný investor
Máte rádi své jisté a náhlé výkyvy zhodnocení Vám nedělají úplně dobře? Pak pro Vás může být zajímavý konzervativní nebo spořicí fond. Ty mají sice oproti ostatním fondům skromnější zhodnocení, ale naproti tomu lépe chrání Vaše peníze před negativními vlivy finančního trhu.
Rozvážný investor
Věci řešíte s rozvahou a zároveň máte již nějaké zkušenosti na poli investic? Pokud jste si právě dvakrát odpověděl „ano“, tak věnujte pozornost vyváženému účastnickému fondu. U něj se sice pravděpodobně nevyhnete drobným výkyvům hodnoty úspor, ale za to na Vás může čekat zajímavý a konstantní výnos.
Neohrožený investor
V ekonomické sféře se pohybujete jako ryba ve vodě a víte, že risk je zisk? Máte před sebou ještě spoustu let spoření na důchod? Pak je tu pro Vás dynamický fond, který nabízí průměrně nejvyšší zhodnocení úspor s občasnými hlubšími propady, které jsou ovšem téměř zpravidla do několika měsíců kompenzovány dalším růstem.
Pokud se nacházíte někde mezi jednotlivými typy investorů, pak můžete své investice procentuálně dělit mezi různé fondy. Celkem mezi ně rozdělíte 100%. Poměry jsou jen na Vás. Jak vidíte, tak vhodnou strategii spoření si vyberou jak konzervativnější klienti, tak i ti kteří se nebojí více zariskovat.
U Generali penzijní společnosti se navíc můžete setkat také se spořicími programy. Ty obsahují fáze, podle kterých se Vám strategie spoření upravuje v průběhu života podle věku. V každé životní fázi pak spořicí program upraví rozdělení spořených peněz mezi účastnické fondy, a to tak, aby se s věkem postupně snižovalo investiční riziko.
Podrobnosti k možnostem nastavení investiční strategie prostřednictvím volby fondů nebo spořicích programů naleznete na: www.generalipenze.cz/mam-sporeni/doplnkove-penzijni-sporeni/prehled-fondu-a-sporicich-programu
Zákonem je penzijní společnosti nařízeno automaticky přesunout všechny naspořené prostředky klienta 5 let před jeho důchodovým věkem do méně rizikového „Povinného konzervativního fondu“, pokud se klient nerozhodne jinak. Je to proto, aby byly naspořené prostředky před důchodem co nejvíce chráněny před případnými výkyvy na finančních trzích. Tento přesun prostředků je označován jako „investiční brzda“.
Investiční brzda se týká pouze nových smluv u účastnických fondů, které lze zakládat od roku 2013, kdy spoříte v rámci doplňkového penzijního spoření. Pokud máte peníze v transformovaném fondu a spoříte si v rámci původního penzijního připojištění, investiční brzda se vás netýká. Peníze máte totiž po celou dobu spoření uložené v konzervativních finančních nástrojích.
O zákonné změně přesunu investic vás informuje penzijní společnost minimálně 60 dní předem. Pokud chcete přijmout vyšší riziko a nechcete své úspory přesunout do Povinného konzervativního fondu, je zapotřebí o tom penzijní společnost písemně informovat, nejdříve však 60 dní před touto změnou. Možnost blokovat zákonnou investiční brzdu však využívá pouze minimum klientů.
U nás v Generali penzijní společnosti si můžete vybrat z nejširší nabídky fondů a spořicích programů:
Spořicí program představuje strategii poskládanou z investic do jednotlivých fondů v průběhu celé doby spoření. V rámci spořicích programů se investuje do totožných fondů jako při výběru individuální strategie spoření. Ta umožňuje sestavit si investiční portfolio přímo na míru. Peníze můžete vkládat pouze do jednoho účastnického fondu, nebo si sestavit investiční mix ze dvou nebo tří účastnických fondů zároveň (dynamického, vyváženého, spořicího).
Spořicí programy se také nazývají jako dlouhodobé „programy životního cyklu“. Důvodem je, že se investiční strategie mění v závislosti na věku klienta. Čím je klient starší, tím se strategie více zkonzervativňuje.
Obecně platí, že čím mladší jsme, tím dynamičtější investici si můžeme zvolit. Čím více se přibližuje náš důchodový věk, tím méně se doporučuje riskovat. Pokud jste mladí a nastal by na trhu vlivem nepříznivého vývoje případný propad, nějaký čas bude hodnota vaší investice klesat. Jedná se však o dočasný stav. V rámci dlouhé doby spoření máte dostatek času a doporučujeme vyčkat, až se s dalším růstem případná ztráta smaže.
Spořicí programy nemají investiční brzdu, protože automaticky dobržďují do Spořicího účastnického fondu. Začíná se uplatňovat od 36 let věku klienta postupným růstem podílu Vyváženého účastnického fondu a později i Spořicího účastnického fondu. Spořicí program má celkem 11 fází, které se automaticky určují věkem, dobou spoření a očekáváním klienta.
Na jednotlivé spořicí programy se podívejte na obrázcích níže.
A co vy? Máte již pro sebe zvolenou vhodnou strategii spoření? S penzijkem si svůj důchod jednoduše užijete!
Přečtěte si také:
Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?
Proč si sjednat penzijní spoření
#PoznejPenzijko - Účastnické fondy
#PoznejPenzijko - Odbytné
TIP - Jak najít své zatoulané penzijko