Dětské penzijní spoření

Možná je těžké si představit, že i Vaše dítě jednou dospěje. Možná si to ani představovat nechcete. Skutečnost je taková, že česká populace stárne a na důchody našich dětí zřejmě stát už peníze zajistit nedokáže.

Každý správný rodič, který chce pro své děti to nejlepší, si určitě minimálně jednou za život položí otázku „Jak mohu svým dětem vytvořit finanční jistotu do budoucna?“ Schovávat dětem peníze do prasátka je určitě dobrý základ pro jejich finanční gramotnost, ale do budoucna to není ideální řešení. Na Českém trhu se objevuje hned několik možností, jak chytře dětem spořit. Jedním z nejvýhodnějších produktů je právě doplňkové penzijní spoření. 

„To mám začít spořit na penzi dětem?“

My věříme, že ano. Založit penzijní spoření dětem můžete kdykoliv. Na rozdíl od penzijka, které si sjednávají dospělí, nabízí dětské penzijko několik atraktivních výhod.

O růst dětského penzijního účtu se může postarat kdokoliv. Prarodiče se často trápí s nápady, čím obdarovat svoje vnoučátka k narozeninám nebo k dalším životním událostem. Na penzijko mohou kdykoliv dítěti vkládat libovolnou částku, která se bude v čase příjemně zhodnocovat. Je to mnohem praktičtější dárek, než dětem koupit třeba pátý kopací míč, který stejně zůstane ležet někde ve skříni.

Nesmíme samozřejmě zapomenout na bohatou podporu od státu! Díky státním příspěvkům můžou vklady na penzijku narůst až o 2 760 Kč za rok. Příspěvek od státu dostanete již od příspěvku 300 Kč měsíčně, ale pokud chcete tuto skvělou možnost využít naplno, tak se hodí přispívat alespoň 1 000 Kč.

V porovnání s jinými spořícími produkty nabízí dětské penzijko možnost investování do fondů, dle předem zvolené spořicí strategie. Dlouhodobě patříme mezi přední penzijní společnosti s nejvyšším průměrným ročním zhodnocením. Za posledních 5 let jsme v průměru zhodnotili úspory našich klientů v doplňkovém penzijním spoření o 4,6 %.

První krůčky v dospělosti

Když se dětem začne otvírat vstup do světa dospělých, tak je to nepochybně velká výzva pro ně i jejich rodiče.  Přejeme si, aby naše děti žili plnohodnotným životem a získali víc zkušeností, než jsme mohli nabýt my v období dospívání. Dnešní doba nabízí nespočet aktivit, kde je možné sbírat zážitky. Někteří čerstvě plnoletí se mohou rozhodnout, že si sbalí batoh a vyrazí do světa za dobrodružstvím, jiní chtějí vyrazit na studijní pobyt, nebo si zařídit první vlastní bydlení. Vše samozřejmě stojí nemalé peníze. 

Pokud dětem budete spořit alespoň 10 let, tak si mohou v 18 letech z penzijka jednu třetinu peněz vybrat a začít si plnit své první dospělácké sny.

Co se stane se spořením, když se v 18 ti letech vybere 1/3 úspor?

Penzijní spoření po výběru části finančních prostředků nezaniká. I nadále je na něj možné posílat peníze, které budou narůstat nejen o finanční podporu od státu, ale i zajímavým procentuálním zhodnocením z investic zvolené strategie. Nastane ten správný čas na předání štafety ve spoření mladému dospělákovi, který nezačne na penzi spořit od nuly, ale od příjemného základu, který jste mu vy nebo jeho blízcí v době jeho dospívání vytvořili. Pokud si navíc začne již v 18 ti letech přivydělávat na brigádách, bude mít možnost, si za jistých podmínek snížit roční daňový základ.

Jak dětské penzijko sjednám?

Sjednat dětem penzijko není žádná věda. Nejjednodušeji jej sjednáte z pohodlí domova online:

https://sjednani.generalipenze.cz/

Formulář máte za 10 minut vyplněný a pak už rázem spoříte. No nezní to skvěle? Navíc máte možnost nastavení smlouvy sledovat či měnit a to díky Klientskému portálu.

Za pár let, bude penzijní spoření nedílnou součástí života všech. Stane se z něj jistota, o kterou je možné se v období nedostatku či stáří opřít. Čím dřív se penzijní spoření sjedná, tím dřív budeme žít jistějším životem.


 

Pozor, nyní získáte za sjednání penzijka online poukaz v hodnotě

1 000 Kč do MALL.CZ. Akce platí na smlouvy pro dospělé i děti.

Více informací zde: generalipenze.cz/1000kc-za-penzijko

 

19.03.2023

Jak spravovat své finance, když studujete

Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.

Jak si v mládí osvojit správné finanční návyky

Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš. 

A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.

Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.

Jak ušetřit peníze při studiu

Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.

„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.

Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.

Nejlepší aplikace, které vám pomohou splatit dluh

Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“. 

Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.

Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.

Další tipy, jak udržet peníze pod kontrolou

1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.

2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.

3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.

4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.

5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.

6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.

7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.

8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.

9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.

10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.

 

Autor: Laura Hampson
Vyberte kategorii