Každý správný rodič, který chce pro své děti to nejlepší, si určitě minimálně jednou za život položí otázku „Jak mohu svým dětem vytvořit finanční jistotu do budoucna?“ Schovávat dětem peníze do prasátka je určitě dobrý základ pro jejich finanční gramotnost, ale do budoucna to není ideální řešení. Na Českém trhu se objevuje hned několik možností, jak chytře dětem spořit. Jedním z nejvýhodnějších produktů je právě doplňkové penzijní spoření.
„To mám začít spořit na penzi dětem?“
My věříme, že ano. Založit penzijní spoření dětem můžete kdykoliv. Na rozdíl od penzijka, které si sjednávají dospělí, nabízí dětské penzijko několik atraktivních výhod.
O růst dětského penzijního účtu se může postarat kdokoliv. Prarodiče se často trápí s nápady, čím obdarovat svoje vnoučátka k narozeninám nebo k dalším životním událostem. Na penzijko mohou kdykoliv dítěti vkládat libovolnou částku, která se bude v čase příjemně zhodnocovat. Je to mnohem praktičtější dárek, než dětem koupit třeba pátý kopací míč, který stejně zůstane ležet někde ve skříni.
Nesmíme samozřejmě zapomenout na bohatou podporu od státu! Díky státním příspěvkům můžou vklady na penzijku narůst až o 4 080 Kč za rok. Příspěvek od státu dostanete již od příspěvku 500 Kč měsíčně, ale pokud chcete tuto skvělou možnost využít naplno, tak se hodí přispívat alespoň 1 700 Kč měsíčně. Nové podmínky státní podpory penzijního spoření jsou účinné od 1. 7. 2024.
V porovnání s jinými spořícími produkty nabízí dětské penzijko možnost investování do fondů, dle předem zvolené spořicí strategie. Dlouhodobě patříme mezi přední penzijní společnosti s nejvyšším průměrným ročním zhodnocením. Za posledních 5 let jsme v průměru zhodnotili úspory našich klientů v doplňkovém penzijním spoření o 4,6 %.
První krůčky v dospělosti
Když se dětem začne otvírat vstup do světa dospělých, tak je to nepochybně velká výzva pro ně i jejich rodiče. Přejeme si, aby naše děti žili plnohodnotným životem a získali víc zkušeností, než jsme mohli nabýt my v období dospívání. Dnešní doba nabízí nespočet aktivit, kde je možné sbírat zážitky. Někteří čerstvě plnoletí se mohou rozhodnout, že si sbalí batoh a vyrazí do světa za dobrodružstvím, jiní chtějí vyrazit na studijní pobyt, nebo si zařídit první vlastní bydlení. Vše samozřejmě stojí nemalé peníze.
Pokud dětem budete spořit alespoň 10 let, tak si mohou v 18 letech z penzijka jednu třetinu peněz vybrat a začít si plnit své první dospělácké sny. Nově mají 24 měsíců od dovršení plnoletosti na to se rozhodnout, jestli část peněz z penzijka vybrat.
Co se stane se spořením, když se v 18 ti letech vybere 1/3 úspor?
Penzijní spoření po výběru části finančních prostředků nezaniká. I nadále je na něj možné posílat peníze, které budou narůstat nejen o finanční podporu od státu, ale i zajímavým procentuálním zhodnocením z investic zvolené strategie. Nastane ten správný čas na předání štafety ve spoření mladému dospělákovi, který nezačne na penzi spořit od nuly, ale od příjemného základu, který jste mu vy nebo jeho blízcí v době jeho dospívání vytvořili. Pokud si navíc začne již v 18 ti letech přivydělávat na brigádách, bude mít možnost, si za jistých podmínek snížit roční daňový základ.
Jak dětské penzijko sjednám?
Sjednat dětem penzijko není žádná věda. Nejjednodušeji jej sjednáte z pohodlí domova online:
Formulář máte za 10 minut vyplněný a pak už rázem spoříte. No nezní to skvěle? Navíc máte možnost nastavení smlouvy sledovat či měnit a to díky Klientskému portálu.
Za pár let, bude penzijní spoření nedílnou součástí života všech. Stane se z něj jistota, o kterou je možné se v období nedostatku či stáří opřít. Čím dřív se penzijní spoření sjedná, tím dřív budeme žít jistějším životem.
Za sjednání penzijka online získáte poukaz v hodnotě 1 000 Kč do Alza.cz. Akce platí na smlouvy pro dospělé i děti a smlouvy převedené z jiné penzijní společnosti.
Více informací zde: https://www.generalipenze.cz/penzijko-s-tisicovkou
Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta.
V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.
Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?
Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.
Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit.
Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.
Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.
Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.
Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.
Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme.
Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji.
✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření
✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu
✅ Připravte si potřebné dokumenty
✅ Podejte žádost o výplatu
Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.
Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.
Přečtěte si:
5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří
Jak se finančně zajistit na penzi
Rizika předčasného ukončení životního pojištění
Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“