Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak získat svou první hypotéku

Největším finančním závazkem v životě bývá hypotéka. Pokud si myslíte, že ji někdy v budoucnu budete potřebovat, téměř vždy platí, že správný čas, kdy se na ni začít připravovat, už nastal. Je to hned teď. Pořídit si před třicítkou vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku má své výhody. Čím více času na splacení hypotéky máte, tím nižší bude vaše měsíční splátka.

Přinášíme návod, jak získat první hypotéku.

Pořádek ve financích

V prvé řadě byste měli vyrovnat všechny dluhy, které možná máte. Jednak si tím usnadníte šetření na vlastní bydlení, a pak budete mít v rozpočtu větší rezervu, až naběhnou splátky hypotéky. Nechte si k dispozici jednu nebo dvě kreditní karty, které budete příležitostně využívat, a úvěr na nich vždy splaťte v bezúročném období. Tím si udržíte vysoké úvěrové skóre a banky na vás budou pohlížet jako na důvěryhodného klienta, kterému mohou bez obav půjčit peníze.

Poskytovatelé půjček také hledí na vaši finanční stabilitu. Jste-li zaměstnáni, bude je zajímat, kolik měsíců před žádostí o půjčku jste měli stabilní příjem. Jste-li samostatně výdělečně činní, budou požadovat větší jistotu – obvykle budete muset doložit, že máte stálé příjmy alespoň dva nebo tři roky.

Jakmile máte vyrovnané dluhy, musíte naspořit co nejvyšší vklad. Ať si chcete koupit garsonku nebo palác, čím víc zaplatíte předem, tím menší budete mít splátky a tím rychleji celou hypotéku uhradíte.

První krok

Pokud se vám nedaří našetřit dostatečný vklad, zvažte, jestli by nebylo rozumné se s někým spojit. Pro většinu lidí přichází v úvahu životní partner, ale možná máte přátele nebo příbuzné, kteří by byli ochotni jít s vámi napůl. Nemusí to nutně znamenat, že se k vám nastěhují. Hodně lidí chce investovat do nemovitosti, a možná máte v životě někoho, kdo se s vámi o hypotéku podělí, aniž by se chtěl stát vaším spolubydlícím.

Mnohé vlády nabízejí programy podpory lidem, kteří chtějí dosáhnout na svou první nemovitost, takže si zjistěte, jestli na něco takového nemáte nárok. V žádném případě se však nepřeceňte. Je lepší šetřit déle, než se do hypotéky vrhnout bezhlavě a brzy zjistit, že vám se splácením dochází dech.

Dále potřebujete vědět, jestli jste našetřili dostatečnou částku, která pokryje nejen počáteční vklad, ale i poplatky a náklady vzniklé v souvislosti s koupí nemovitosti. V tom vám samozřejmě pomůže internet – najdete zde mnoho nástrojů, kde si spočítáte náklady na stěhování a výši splátek hypotéky. Hledejte kalkulačku, která je přizpůsobená vaší životní situaci.

Cesta vzhůru

Jakmile jste připraveni požádat o hypotéku, shromážděte potřebné dokumenty. Ty závisí na vaší situaci, ale určitě budou zahrnovat doklad totožnosti, výpis příjmů a výdajů z bankovního účtu, výplatní pásky a – pokud podnikáte – účetnictví z posledních několika let.

Než zažádáte o hypotéku, investujte svůj čas a najděte si půjčku, která nabízí správnou rovnováhu mezi výší měsíční splátky a dobou trvání závazku. Trh hypoték může být pro nezasvěcené velice nepřehledný a matoucí. Nebojte se proto požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Jeho úkolem je rozebrat vaši situaci a najít pro vás nejvhodnější řešení. Tak máte šanci získat mnohem výhodnější půjčku, než kdybyste ji hledali sami. Poradce vás navíc povede při podání žádosti.

Jakmile vám banka předschválí hypotéku, začíná ta vzrušující část – najít si perfektní domov. Ale nezapomeňte, předschválená částka je limit, ne cíl. Koupit větší nebo dražší nemovitost, než potřebujete, je lákavé, ale až vám z účtu začnou odcházet vysoké splátky, mohli byste své ukvapenosti litovat. 

Co je hlavní

Ať jste ve stádiu příprav nebo nákupu, vaším cílem je být majiteli nemovitosti. Nechcete, aby nemovitost držela v hrsti vás. Takže když jde o hypotéku, pamatujte, že sebekázeň a svoboda jdou ruku v ruce, ne proti sobě.

Tak ať máte šťastnou ruku!

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii