Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak získat svou první hypotéku

Největším finančním závazkem v životě bývá hypotéka. Pokud si myslíte, že ji někdy v budoucnu budete potřebovat, téměř vždy platí, že správný čas, kdy se na ni začít připravovat, už nastal. Je to hned teď. Pořídit si před třicítkou vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku má své výhody. Čím více času na splacení hypotéky máte, tím nižší bude vaše měsíční splátka.

Přinášíme návod, jak získat první hypotéku.

Pořádek ve financích

V prvé řadě byste měli vyrovnat všechny dluhy, které možná máte. Jednak si tím usnadníte šetření na vlastní bydlení, a pak budete mít v rozpočtu větší rezervu, až naběhnou splátky hypotéky. Nechte si k dispozici jednu nebo dvě kreditní karty, které budete příležitostně využívat, a úvěr na nich vždy splaťte v bezúročném období. Tím si udržíte vysoké úvěrové skóre a banky na vás budou pohlížet jako na důvěryhodného klienta, kterému mohou bez obav půjčit peníze.

Poskytovatelé půjček také hledí na vaši finanční stabilitu. Jste-li zaměstnáni, bude je zajímat, kolik měsíců před žádostí o půjčku jste měli stabilní příjem. Jste-li samostatně výdělečně činní, budou požadovat větší jistotu – obvykle budete muset doložit, že máte stálé příjmy alespoň dva nebo tři roky.

Jakmile máte vyrovnané dluhy, musíte naspořit co nejvyšší vklad. Ať si chcete koupit garsonku nebo palác, čím víc zaplatíte předem, tím menší budete mít splátky a tím rychleji celou hypotéku uhradíte.

První krok

Pokud se vám nedaří našetřit dostatečný vklad, zvažte, jestli by nebylo rozumné se s někým spojit. Pro většinu lidí přichází v úvahu životní partner, ale možná máte přátele nebo příbuzné, kteří by byli ochotni jít s vámi napůl. Nemusí to nutně znamenat, že se k vám nastěhují. Hodně lidí chce investovat do nemovitosti, a možná máte v životě někoho, kdo se s vámi o hypotéku podělí, aniž by se chtěl stát vaším spolubydlícím.

Mnohé vlády nabízejí programy podpory lidem, kteří chtějí dosáhnout na svou první nemovitost, takže si zjistěte, jestli na něco takového nemáte nárok. V žádném případě se však nepřeceňte. Je lepší šetřit déle, než se do hypotéky vrhnout bezhlavě a brzy zjistit, že vám se splácením dochází dech.

Dále potřebujete vědět, jestli jste našetřili dostatečnou částku, která pokryje nejen počáteční vklad, ale i poplatky a náklady vzniklé v souvislosti s koupí nemovitosti. V tom vám samozřejmě pomůže internet – najdete zde mnoho nástrojů, kde si spočítáte náklady na stěhování a výši splátek hypotéky. Hledejte kalkulačku, která je přizpůsobená vaší životní situaci.

Cesta vzhůru

Jakmile jste připraveni požádat o hypotéku, shromážděte potřebné dokumenty. Ty závisí na vaší situaci, ale určitě budou zahrnovat doklad totožnosti, výpis příjmů a výdajů z bankovního účtu, výplatní pásky a – pokud podnikáte – účetnictví z posledních několika let.

Než zažádáte o hypotéku, investujte svůj čas a najděte si půjčku, která nabízí správnou rovnováhu mezi výší měsíční splátky a dobou trvání závazku. Trh hypoték může být pro nezasvěcené velice nepřehledný a matoucí. Nebojte se proto požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Jeho úkolem je rozebrat vaši situaci a najít pro vás nejvhodnější řešení. Tak máte šanci získat mnohem výhodnější půjčku, než kdybyste ji hledali sami. Poradce vás navíc povede při podání žádosti.

Jakmile vám banka předschválí hypotéku, začíná ta vzrušující část – najít si perfektní domov. Ale nezapomeňte, předschválená částka je limit, ne cíl. Koupit větší nebo dražší nemovitost, než potřebujete, je lákavé, ale až vám z účtu začnou odcházet vysoké splátky, mohli byste své ukvapenosti litovat. 

Co je hlavní

Ať jste ve stádiu příprav nebo nákupu, vaším cílem je být majiteli nemovitosti. Nechcete, aby nemovitost držela v hrsti vás. Takže když jde o hypotéku, pamatujte, že sebekázeň a svoboda jdou ruku v ruce, ne proti sobě.

Tak ať máte šťastnou ruku!

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii