Největším finančním závazkem v životě bývá hypotéka. Pokud si myslíte, že ji někdy v budoucnu budete potřebovat, téměř vždy platí, že správný čas, kdy se na ni začít připravovat, už nastal. Je to hned teď. Pořídit si před třicítkou vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku má své výhody. Čím více času na splacení hypotéky máte, tím nižší bude vaše měsíční splátka.
Přinášíme návod, jak získat první hypotéku.
V prvé řadě byste měli vyrovnat všechny dluhy, které možná máte. Jednak si tím usnadníte šetření na vlastní bydlení, a pak budete mít v rozpočtu větší rezervu, až naběhnou splátky hypotéky. Nechte si k dispozici jednu nebo dvě kreditní karty, které budete příležitostně využívat, a úvěr na nich vždy splaťte v bezúročném období. Tím si udržíte vysoké úvěrové skóre a banky na vás budou pohlížet jako na důvěryhodného klienta, kterému mohou bez obav půjčit peníze.
Poskytovatelé půjček také hledí na vaši finanční stabilitu. Jste-li zaměstnáni, bude je zajímat, kolik měsíců před žádostí o půjčku jste měli stabilní příjem. Jste-li samostatně výdělečně činní, budou požadovat větší jistotu – obvykle budete muset doložit, že máte stálé příjmy alespoň dva nebo tři roky.
Jakmile máte vyrovnané dluhy, musíte naspořit co nejvyšší vklad. Ať si chcete koupit garsonku nebo palác, čím víc zaplatíte předem, tím menší budete mít splátky a tím rychleji celou hypotéku uhradíte.
Pokud se vám nedaří našetřit dostatečný vklad, zvažte, jestli by nebylo rozumné se s někým spojit. Pro většinu lidí přichází v úvahu životní partner, ale možná máte přátele nebo příbuzné, kteří by byli ochotni jít s vámi napůl. Nemusí to nutně znamenat, že se k vám nastěhují. Hodně lidí chce investovat do nemovitosti, a možná máte v životě někoho, kdo se s vámi o hypotéku podělí, aniž by se chtěl stát vaším spolubydlícím.
Mnohé vlády nabízejí programy podpory lidem, kteří chtějí dosáhnout na svou první nemovitost, takže si zjistěte, jestli na něco takového nemáte nárok. V žádném případě se však nepřeceňte. Je lepší šetřit déle, než se do hypotéky vrhnout bezhlavě a brzy zjistit, že vám se splácením dochází dech.
Dále potřebujete vědět, jestli jste našetřili dostatečnou částku, která pokryje nejen počáteční vklad, ale i poplatky a náklady vzniklé v souvislosti s koupí nemovitosti. V tom vám samozřejmě pomůže internet – najdete zde mnoho nástrojů, kde si spočítáte náklady na stěhování a výši splátek hypotéky. Hledejte kalkulačku, která je přizpůsobená vaší životní situaci.
Jakmile jste připraveni požádat o hypotéku, shromážděte potřebné dokumenty. Ty závisí na vaší situaci, ale určitě budou zahrnovat doklad totožnosti, výpis příjmů a výdajů z bankovního účtu, výplatní pásky a – pokud podnikáte – účetnictví z posledních několika let.
Než zažádáte o hypotéku, investujte svůj čas a najděte si půjčku, která nabízí správnou rovnováhu mezi výší měsíční splátky a dobou trvání závazku. Trh hypoték může být pro nezasvěcené velice nepřehledný a matoucí. Nebojte se proto požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Jeho úkolem je rozebrat vaši situaci a najít pro vás nejvhodnější řešení. Tak máte šanci získat mnohem výhodnější půjčku, než kdybyste ji hledali sami. Poradce vás navíc povede při podání žádosti.
Jakmile vám banka předschválí hypotéku, začíná ta vzrušující část – najít si perfektní domov. Ale nezapomeňte, předschválená částka je limit, ne cíl. Koupit větší nebo dražší nemovitost, než potřebujete, je lákavé, ale až vám z účtu začnou odcházet vysoké splátky, mohli byste své ukvapenosti litovat.
Ať jste ve stádiu příprav nebo nákupu, vaším cílem je být majiteli nemovitosti. Nechcete, aby nemovitost držela v hrsti vás. Takže když jde o hypotéku, pamatujte, že sebekázeň a svoboda jdou ruku v ruce, ne proti sobě.
Tak ať máte šťastnou ruku!
Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.
Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš.
A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.“
Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.“
Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.
„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.“
Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.
Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“.
„Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.
Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.
1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.
2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.
3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.
4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.
5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.
6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.
7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.
8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.
9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.
10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.