Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Půjčky zdarma? To nebude jen tak…

Banky a další společnosti nabízí řadu úvěrových produktů. Pro běžného člověka ale není jednoduché se v nich zorientovat. Termíny jako spotřebitelský úvěr, účelový úvěr, zajištěný úvěr, bezhotovostní úvěr nebo kontokorent nám mohou zamotat hlavu. Mezi základní druhy úvěrů patří bankovní a nebankovní úvěr. Bankovní úvěr je poskytován bankou a podmínky k získání bývají sice přísnější, ale férovější včetně nižší úrokové sazby. Větším rizikem jsou půjčky od nebankovních společností. Pokud nakonec klienti podlehnout emocím a vyberou si lákavé sdělení „půjčka zdarma“, mohou se řítit do problému.

 

Zvažujte proto nebankovní půjčku pouze tehdy, jestliže opravdu víte, že můžete splácet včas. Položte si vždy základní otázku. „Když na danou věc nemám dostatečnou sumu peněz a půjčím si na ni, na splátky půjčky již mít budu?“ Splátky bývají obvykle vysoké a mohou ohrozit standardní rodinný rozpočet, nebo jsou naopak nízké a z dluhů se dostáváme dlouhou dobu, během které nevíme, co vše nám život přichystá.

Jak to s půjčkami je? Každá není špatná!

Spotřebitelský úvěr nabízí každá banka a je to jedna z možností, jak si půjčit peníze za férových podmínek. I tak ale pečlivě sledujte nabízený úrok a celkovou měsíční splátku, která nenaruší váš běžný rozpočet. Hlavním bodem je uzavření smlouvy. Její podoba musí mít vždy písemnou formu a účelem je stvrzení poskytnutí odložené platby či peněžité zápůjčky mezi oběma smluvními stranami.  Existuje několik druhů, vždy s jinými podmínkami podle čerpání, podle frekvence splácení nebo podle druhu zajištění.

1. úvěr podle účelovosti

účelové úvěry – poskytují se na konkrétní věc (např. nákup spotřebního zboží)

bezúčelové úvěry – poskytují se bez sdělení účelu, ale je nastavena vyšší úroková sazba

2. úvěr podle typu výplaty

hotovostní úvěry - finanční prostředky jsou vyplaceny v hotovosti

bezhotovostní úvěry – finanční prostředky jsou zaslány na bankovní účet

3. úvěry podle zajištění

zajištěné úvěry – je vyžadováno jištění věcí movitou (např. automobilem) či nemovitostí

nezajištěné úvěry – jsou poskytnuty pouze nejlepším a nejdůvěryhodnějším klientům

4. úvěry podle doby splatnosti

krátkodobé úvěry

střednědobé úvěry

dlouhodobé úvěry

Kontokorentní úvěry umožňují čerpat peníze a jít takzvaně do mínusu. Zákazníci mají možnost použít peníze banky do výše stanoveného limitu. Úrok se pohybuje okolo 18 procent ročně. V záporných číslech lze operovat například také na kreditní kartě.

Půjčka na auto?

Půjčit si peníze je možné i díky finančnímu leasingu. Opět lze vycházet z několika druhů půjček. Základní charakteristiku můžeme nejlépe popsat právě na koupi vozu. V době nákupu za něj neplatíme plnou částku a zbytek se postupně splácí. Po tuto dobu vůz můžeme využívat, právně nám ale nepatří. Po splacení celkové sumy automobil přechází do našeho vlastnictví.

V případě pořízení automobilu na operativní leasing, nám vůz nikdy patřit nebude a splácíme opotřebování vozu v měsíčních splátkách, po celou dobu užívání. Využít lze i formy zpětného leasingu. V takovém případě už automobil vlastníme, a abychom získali hotovost, tak ho převedeme leasingové společnosti. Ta nám poskytne finanční obnos. I když auto nevlastníme, můžeme ho využívat. Následně ho postupně splácíme, do chvíle, kdy vrátíme celou hodnotu a je opět naše.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii