Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Půjčky zdarma? To nebude jen tak…

Banky a další společnosti nabízí řadu úvěrových produktů. Pro běžného člověka ale není jednoduché se v nich zorientovat. Termíny jako spotřebitelský úvěr, účelový úvěr, zajištěný úvěr, bezhotovostní úvěr nebo kontokorent nám mohou zamotat hlavu. Mezi základní druhy úvěrů patří bankovní a nebankovní úvěr. Bankovní úvěr je poskytován bankou a podmínky k získání bývají sice přísnější, ale férovější včetně nižší úrokové sazby. Větším rizikem jsou půjčky od nebankovních společností. Pokud nakonec klienti podlehnout emocím a vyberou si lákavé sdělení „půjčka zdarma“, mohou se řítit do problému.

 

Zvažujte proto nebankovní půjčku pouze tehdy, jestliže opravdu víte, že můžete splácet včas. Položte si vždy základní otázku. „Když na danou věc nemám dostatečnou sumu peněz a půjčím si na ni, na splátky půjčky již mít budu?“ Splátky bývají obvykle vysoké a mohou ohrozit standardní rodinný rozpočet, nebo jsou naopak nízké a z dluhů se dostáváme dlouhou dobu, během které nevíme, co vše nám život přichystá.

Jak to s půjčkami je? Každá není špatná!

Spotřebitelský úvěr nabízí každá banka a je to jedna z možností, jak si půjčit peníze za férových podmínek. I tak ale pečlivě sledujte nabízený úrok a celkovou měsíční splátku, která nenaruší váš běžný rozpočet. Hlavním bodem je uzavření smlouvy. Její podoba musí mít vždy písemnou formu a účelem je stvrzení poskytnutí odložené platby či peněžité zápůjčky mezi oběma smluvními stranami.  Existuje několik druhů, vždy s jinými podmínkami podle čerpání, podle frekvence splácení nebo podle druhu zajištění.

1. úvěr podle účelovosti

účelové úvěry – poskytují se na konkrétní věc (např. nákup spotřebního zboží)

bezúčelové úvěry – poskytují se bez sdělení účelu, ale je nastavena vyšší úroková sazba

2. úvěr podle typu výplaty

hotovostní úvěry - finanční prostředky jsou vyplaceny v hotovosti

bezhotovostní úvěry – finanční prostředky jsou zaslány na bankovní účet

3. úvěry podle zajištění

zajištěné úvěry – je vyžadováno jištění věcí movitou (např. automobilem) či nemovitostí

nezajištěné úvěry – jsou poskytnuty pouze nejlepším a nejdůvěryhodnějším klientům

4. úvěry podle doby splatnosti

krátkodobé úvěry

střednědobé úvěry

dlouhodobé úvěry

Kontokorentní úvěry umožňují čerpat peníze a jít takzvaně do mínusu. Zákazníci mají možnost použít peníze banky do výše stanoveného limitu. Úrok se pohybuje okolo 18 procent ročně. V záporných číslech lze operovat například také na kreditní kartě.

Půjčka na auto?

Půjčit si peníze je možné i díky finančnímu leasingu. Opět lze vycházet z několika druhů půjček. Základní charakteristiku můžeme nejlépe popsat právě na koupi vozu. V době nákupu za něj neplatíme plnou částku a zbytek se postupně splácí. Po tuto dobu vůz můžeme využívat, právně nám ale nepatří. Po splacení celkové sumy automobil přechází do našeho vlastnictví.

V případě pořízení automobilu na operativní leasing, nám vůz nikdy patřit nebude a splácíme opotřebování vozu v měsíčních splátkách, po celou dobu užívání. Využít lze i formy zpětného leasingu. V takovém případě už automobil vlastníme, a abychom získali hotovost, tak ho převedeme leasingové společnosti. Ta nám poskytne finanční obnos. I když auto nevlastníme, můžeme ho využívat. Následně ho postupně splácíme, do chvíle, kdy vrátíme celou hodnotu a je opět naše.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii