Jak spravovat své finance, když studujete

Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.

Jak si v mládí osvojit správné finanční návyky

Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš. 

A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.

Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.

Jak ušetřit peníze při studiu

Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.

„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.

Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.

Nejlepší aplikace, které vám pomohou splatit dluh

Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“. 

Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.

Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.

Další tipy, jak udržet peníze pod kontrolou

1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.

2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.

3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.

4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.

5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.

6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.

7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.

8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.

9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.

10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.

 

Autor: Laura Hampson
18.02.2023

Kvíz: Víte jak v domácnosti šetřit energiemi?

Vysoké ceny energií nutí domácnosti hledat způsoby, jak ušetřit za elektřinu, plyn či vytápění palivovým dřevem. Leč ne všechna úsporná opatření jsou účinná a některá Vás dokonce mohou dostat do křížku se zákonem. Následující kvíz otestuje Vaše znalosti.

 

 

 

Loňský skokový růst cen energií zaskočil leckterou českou domácnost a mnohé donutil hledat způsoby, jak omezit jejich spotřebu. Podle desatera pro šetření energie v domácnostech, které koncem roku vydalo české Ministerstvo průmyslu a obchodu, se vyplatí úsporná opatření velká i malá. 

Komplexní renovace budovy zahrnující zateplení fasády, výměnu oken a instalaci moderního zdroje vytápění může například snížit roční náklady na provoz až o 50 %. Investice do fotovoltaických nebo solárně-termických systémů na střechu také výrazně sníží objem nakupovaných energií. 

Ale ušetřit lze, podle ministerstva, i skrze celou řadu drobnějších a hlavně relativně laciných opatření. 

Například snížení pokojové teploty o jeden stupeň se projeví v minimálně 5% úspoře nákladů na vytápění. Nákupem indukční varné desky lze ušetřit více než 50 % energie na vaření. A výměnou obyčejných žárovek za mnohem úspornější LED osvětlení ušetří domácnost až 90 % energie na osvětlení. 

Vyplatí se také důsledné zhasínání světel při odchodu z místnosti, praní prádla na nižší teplotu a reflexní fólie nalepené za radiátory, které pak pomáhají držet teplo v obytném prostoru. 

Naopak každá zbytečná minuta sprchování může domácnost přijít až na 1,000 Kč ročně, odhaduje ministerstvo. V tomto ohledu se doporučuje spíše rychlé sprchování a navíc pořízení úsporné sprchové hlavice s nižším průtokem vody. 

Samo ministerstvo se v mnoha ohledech snaží jít příkladem a tvrdí, že ušetřilo až 20 % plynu a 13 % elektřiny nejen dokončením rekonstrukce své budovy v pražské Gorazdově ulici, ale také instalací účinného těsnění do oken, využitím LED žárovek a pohybových čidel při osvětlení chodeb a nalepením solárních fólií na střešní okna, čímž se snížila nutnost ochlazovat podkrovní kanceláře v letních měsících.

Vyberte kategorii