Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.
Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš.
A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.“
Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.“
Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.
„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.“
Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.
Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“.
„Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.
Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.
1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.
2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.
3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.
4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.
5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.
6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.
7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.
8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.
9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.
10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.
Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.
Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku. Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).
Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.
Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.
Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.
Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.
Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.
Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.
Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:
Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.
Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.
Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.
Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.
Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.
https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody
https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem