Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Finanční gramotnost se děti učí ze zkušenosti, prozradil Miroslav Singer herečce Vlastině Svátkové

Výchova finanční gramotnosti by měla začít už v nejútlejším věku. Ještě než děti půjdou do školy, měly by vědět, že peníze nepocházejí z bankomatu, ale vydělávají se prací. I když se téma finanční gramotnosti otevírá už ve školách, vysvětlit potomkům hodnotu peněz a jak s nimi zacházet, je zejména na rodičích.

Děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi, ale také zjistit, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Tím nejlepším učitelem a vzorem je pro ně rodič. Pokud si my sami budeme kupovat zbytečnosti, dětem těžko vysvětlíme, že to nemají dělat. Je ale potřeba mluvit s nimi i o stinných stránkách peněz či fungování půjček.

„I když jsem doma nebyla vedena k tomu, že si mám šetřit, intuitivně jsem to věděla. V patnácti letech jsem šla na brigádu, abych si vydělala svoje peníze. A měla jsem ze sebe obrovskou radost,“ říká herečka a spisovatelka Vlastina Svátková. Brigády jsou pro teenagery ideální formou, jak peníze získat. Navíc poznají, kolik času musí vydělávání peněz věnovat a nebudou mít tendenci peníze bez rozmyslu utratit. „Je důležité, aby děti věděly, kde se peníze vydělávají. V této víc a víc bezhotovostní době mohou mít totiž pocit, že peníze vznikají v bankomatu,“ dodává Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali Group. To platí i v případě, pokud dáte dítěti běžný účet a k němu platební kartu. Nad jejich účtem mějte dohled, omezte například počet výběrů a sledujte riskantnější aktivity. Nenásilnou formou jim vysvětlujte a ukazujte jednoduché věci z finančního světa. Na příjmech a výdajích vaší domácnosti jim ukažte, jak hospodaříte. Jsou dobří pozorovatelé a věci, které vidí doma, pochopí a osvojí si je.

Jak na kapesné?

Kapesné je určitě dobrý způsob, jak učit děti hospodařit s penězi. Ať už je v hotovosti nebo vkládáno na dětský účet. Částky můžete postupně zvyšovat úměrně věku a důležitá je pravidelnost. Dětem řekněte, aby si je šetřily, ale neurčujte, za co je mají utrácet. Tím je povedete k samostatnosti a budou vědět, že pokud jim naspořené peníze dojdou, žádné další už nebudou. „Musí si uvědomit, že mohou utrácet jenom to, co si vydělají nebo dostanou formou kapesného,“ upřesňuje ekonom a dodává, že zde platí obecná rada, která funguje nejenom o přístupu k financím: Nezáleží na tom, co dětem říkáte, ale co děláte. Ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. Jděte jim proto příkladem. Vliv rodičů na to, jak budou děti v budoucnu nakládat s penězi, je významný.

Současné období vysoké inflace a úrokových sazeb může být vhodnou příležitostí, jak dětem finanční svět přiblížit. Všichni zjišťujeme, jak důležité je mít finanční rezervu, vědět, kde ušetřit, případně jak vhodně zacházet s půjčkami. Dětem ale vysvětlujte především rozdíl mezi potřebou a přáním. Zkušenosti popisuje i Vlastina Svátková. „Když chtějí mé děti něco nad rámec toho, co by potřebovaly, tak si našetří půlku a druhou půlku jim přispějeme my.“

Větší děti už mohou také dostat větší zodpovědnost. Svěřte jim například platbu za školní obědy. Pokud si oběd nezaplatí, nenají se. Budou vědět, že je nutné nejprve zajistit nutné existenční platby a až potom zábavu.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii