Výchova finanční gramotnosti by měla začít už v nejútlejším věku. Ještě než děti půjdou do školy, měly by vědět, že peníze nepocházejí z bankomatu, ale vydělávají se prací. I když se téma finanční gramotnosti otevírá už ve školách, vysvětlit potomkům hodnotu peněz a jak s nimi zacházet, je zejména na rodičích.
Děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi, ale také zjistit, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Tím nejlepším učitelem a vzorem je pro ně rodič. Pokud si my sami budeme kupovat zbytečnosti, dětem těžko vysvětlíme, že to nemají dělat. Je ale potřeba mluvit s nimi i o stinných stránkách peněz či fungování půjček.
„I když jsem doma nebyla vedena k tomu, že si mám šetřit, intuitivně jsem to věděla. V patnácti letech jsem šla na brigádu, abych si vydělala svoje peníze. A měla jsem ze sebe obrovskou radost,“ říká herečka a spisovatelka Vlastina Svátková. Brigády jsou pro teenagery ideální formou, jak peníze získat. Navíc poznají, kolik času musí vydělávání peněz věnovat a nebudou mít tendenci peníze bez rozmyslu utratit. „Je důležité, aby děti věděly, kde se peníze vydělávají. V této víc a víc bezhotovostní době mohou mít totiž pocit, že peníze vznikají v bankomatu,“ dodává Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali Group. To platí i v případě, pokud dáte dítěti běžný účet a k němu platební kartu. Nad jejich účtem mějte dohled, omezte například počet výběrů a sledujte riskantnější aktivity. Nenásilnou formou jim vysvětlujte a ukazujte jednoduché věci z finančního světa. Na příjmech a výdajích vaší domácnosti jim ukažte, jak hospodaříte. Jsou dobří pozorovatelé a věci, které vidí doma, pochopí a osvojí si je.
Jak na kapesné?
Kapesné je určitě dobrý způsob, jak učit děti hospodařit s penězi. Ať už je v hotovosti nebo vkládáno na dětský účet. Částky můžete postupně zvyšovat úměrně věku a důležitá je pravidelnost. Dětem řekněte, aby si je šetřily, ale neurčujte, za co je mají utrácet. Tím je povedete k samostatnosti a budou vědět, že pokud jim naspořené peníze dojdou, žádné další už nebudou. „Musí si uvědomit, že mohou utrácet jenom to, co si vydělají nebo dostanou formou kapesného,“ upřesňuje ekonom a dodává, že zde platí obecná rada, která funguje nejenom o přístupu k financím: Nezáleží na tom, co dětem říkáte, ale co děláte. Ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. Jděte jim proto příkladem. Vliv rodičů na to, jak budou děti v budoucnu nakládat s penězi, je významný.
Současné období vysoké inflace a úrokových sazeb může být vhodnou příležitostí, jak dětem finanční svět přiblížit. Všichni zjišťujeme, jak důležité je mít finanční rezervu, vědět, kde ušetřit, případně jak vhodně zacházet s půjčkami. Dětem ale vysvětlujte především rozdíl mezi potřebou a přáním. Zkušenosti popisuje i Vlastina Svátková. „Když chtějí mé děti něco nad rámec toho, co by potřebovaly, tak si našetří půlku a druhou půlku jim přispějeme my.“
Větší děti už mohou také dostat větší zodpovědnost. Svěřte jim například platbu za školní obědy. Pokud si oběd nezaplatí, nenají se. Budou vědět, že je nutné nejprve zajistit nutné existenční platby a až potom zábavu.
Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.
Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš.
A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.“
Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.“
Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.
„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.“
Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.
Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“.
„Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.
Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.
1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.
2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.
3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.
4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.
5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.
6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.
7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.
8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.
9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.
10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.