Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Víte, co je investiční brzda v penzijku?

Penzijní spoření může vypadat jako věda. Přesto je dobré ho rozklíčovat a vědět, kam vaše peníze svěříte. V následujícím článku se dozvíte nejen o investiční brzdě, ale i o různých investičních strategiích.

Co je investiční brzda? 


Zákonem je penzijní společnosti nařízeno automaticky přesunout všechny naspořené prostředky klienta 5 let před jeho důchodovým věkem do méně rizikového „Povinného konzervativního fondu“, pokud se klient nerozhodne jinak. Je to proto, aby byly naspořené prostředky před důchodem co nejvíce chráněny před případnými výkyvy na finančních trzích. Tento přesun prostředků je označován jako „investiční brzda“.

Koho se investiční brzda týká? 

Investiční brzda se týká pouze nových smluv u účastnických fondů, které lze zakládat od roku 2013, kdy spoříte v rámci doplňkového penzijního spoření. Pokud máte peníze v transformovaném fondu a spoříte si v rámci původního penzijního připojištění, investiční brzda se vás netýká. Peníze máte totiž po celou dobu spoření uložené v konzervativních finančních nástrojích.

O zákonné změně přesunu investic vás informuje penzijní společnost minimálně 60 dní předem. Pokud chcete přijmout vyšší riziko a nechcete své úspory přesunout do Povinného konzervativního fondu, je zapotřebí o tom penzijní společnost písemně informovat, nejdříve však 60 dní před touto změnou. Možnost blokovat zákonnou investiční brzdu však využívá pouze minimum klientů.


Generali penzijní společnost: Nejširší nabídka fondů
a spořicích programů na trhu

U nás v Generali penzijní společnosti si můžete vybrat z nejširší nabídky fondů a spořicích programů:
 

Spořicí programy jako „strategie životního cyklu“


Spořicí program představuje strategii poskládanou z investic do jednotlivých fondů v průběhu celé doby spoření. V rámci spořicích programů se investuje do totožných fondů jako při výběru individuální strategie spoření.  Ta umožňuje sestavit si investiční portfolio přímo na míru. Peníze můžete vkládat pouze do jednoho účastnického fondu, nebo si sestavit investiční mix ze dvou nebo tří účastnických fondů zároveň (dynamického, vyváženého, spořicího).

Spořicí programy se také nazývají jako dlouhodobé „programy životního cyklu“. Důvodem je, že se investiční strategie mění v závislosti na věku klienta. Čím je klient starší, tím se strategie více zkonzervativňuje.


Mladým je dovolené riskovat


Obecně platí, že čím mladší jsme, tím dynamičtější investici si můžeme zvolit. Čím více se přibližuje náš důchodový věk, tím méně se doporučuje riskovat. Pokud jste mladí a nastal by na trhu vlivem nepříznivého vývoje případný propad, nějaký čas bude hodnota vaší investice klesat. Jedná se však o dočasný stav. V rámci dlouhé doby spoření máte dostatek času a doporučujeme vyčkat, až se s dalším růstem případná ztráta smaže.

Spořicí programy nemají investiční brzdu, protože automaticky dobržďují do Spořicího účastnického fondu. Začíná se uplatňovat od 36 let věku klienta postupným růstem podílu Vyváženého účastnického fondu a později i Spořicího účastnického fondu. Spořicí program má celkem 11 fází, které se automaticky určují věkem, dobou spoření a očekáváním klienta.

A co vy? Máte již pro sebe zvolenou vhodnou strategii spoření? S penzijkem si svůj důchod jednoduše užijete! 

Přečtěte si také:

Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?

Proč si sjednat penzijní spoření

#PoznejPenzijko - Účastnické fondy

#PoznejPenzijko - Odbytné

TIP - Jak najít své zatoulané penzijko

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii